MEB'den Bildiri Yayınlayanlara Çok Sert Tepki

MEB'den Bildiri Yayınlayanlara Çok Sert Tepki

MEB'den Bildiri Yayınlayanlara Çok Sert Tepki - Resmi Yazı

 Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Genel Müdürlüğü son günlerde liselerde baş gösteren BİLDİRİ olaylarına karşı uyarı niteliğinde bir resmi yazı yayımladı.

MEB Müsteşarı Yusuf TEKİN imzalı 

İŞTE O RESMİ YAZI:


Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Ortaöğretim Genel Müdürlüğü tarafından il milli eğitim müdürlüklerine resmi yazı gönderildi. Yazıda, son günlerde bazı okullarda ortaya çıkan 'bildiri' sorununa ilişkin açıklamalara yer veren MEB, konunun üzerinde hassasiyetle duracağını kaydetti.  Basında yer alan bu bildirilerin iyi niyetli olmadığını belirten MEB, bildirileri yayınlayarak okul adı verenlerin asıl niyetinin provokatif ve öğrencilerin istismarına yönelik olduğunun altını çizdi. Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Genel Müdürlüğü tarafından İl Milli Eğitim Müdürlüklerinin 'Bildiri Yayınlanması' konulu yazıda şu ifadelere yer verdi:

"Son günlerde Bakanlığımızın bazı güzide kurumlarının isimleri yazılı ve görsel medyada siyasi çıkar amaçlı kullanılarak yıpratılmakta ve dolayısıyla imajları olumsuz etkilenmektedir. Söz konusu haberlerde okul adı belirtilmekle beraber öğrenci ya da personel adı geçmemektedir. Öğrenci ve veli adı kullanılmadan basında yer alan bu bildirilerin öğrenci ve veli kaynaklı olmaktan çok bazı siyasi çevreler ve STK'lar tarafından organize edildiği anlaşılmaktadır.

İzin alınmadan öğrenciler ve kurumsal kimliğini kullanarak okullar üzerinden bu mahiyette siyasi içerikli bildiri yayınlanması suçtur. Okul yönetimi ve öğretmenlerin taraf olmadığı bir konuda okul adının geçmesi, niyetin provakatif ve öğrencilerin istismarına yönelik olduğunu açıkça göstermektedir. Öğrencilerimizin bu tarz eylemlerin içine çekilmek sistemlerinin iyi niyetli girişimler olmadığı görülmektedir.

Söz konusu fiil ve davranışları yapanlar ile bunlara katılanlar hakkında meri mevzuat çerçevesinde işlem yapılması ve buna göre tarafların da sorumlu davranmaları gerekmektedir. Bilgilerinizi ve valiliğinizce konunun üzerinde hassasiyetle kurulması hususunda gereğini rica ederim."

Yusuf TEKİN

Müsteşar

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.