MEB'den engellilerin eğitimine 50 milyon liralık yeni proje

MEB'den engellilerin eğitimine 50 milyon liralık yeni proje

Türkiye genelindeki engellilere yönelik eğitim verilen okullardaki atölyelerin, sınıfların, destek eğitim odalarının geliştirilmesi için 50 milyon liralık bütçe ayrıldı.

 Selma Kasap

Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB), Kalkınma Bakanlığı yatırım programına alınan Türkiye genelindeki engellilere yönelik eğitim verilen okullardaki atölyelerin, sınıfların, destek eğitim odalarının geliştirilmesi için 50 milyon liralık bütçe ayrıldı.

MEB Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürü Celil Güngör, engelli öğrencilere yönelik bin 125 özel eğitim okulu, 231 rehberlik ve araştırma merkezinin bulunduğunu belirterek, bu okullarda toplam 45 bin 322 engelli öğrencinin, kaynaştırma eğitimi ile de 203 bin 263 öğrencinin eğitim gördüğünü bildirdi.

Özel eğitim okul ve kurumlarına yapılan yatırımlara hız kazandırıldığını ve hazırlanan projelerin Kalkınma Bakanlığı yatırım programında yayımlandığını dile getiren Güngör, bu kapsamda, "Türkiye geneli özel eğitim mesleki eğitim merkezleri atölyeleri, özel eğitim sınıfları, destek eğitim odaları ve okulları geliştirme projesi" için 50 milyon liralık bütçe ayrıldığını bildirdi.

Proje ile 3 yıl içerisinde meslek atölyelerinin, özel eğitim sınıflarının ve destek eğitim odalarının bir standarda kavuşturulup bu doğrultuda yenileneceğini belirten Güngör, şöyle devam etti:

"Bakanlık olarak engelli bireylerimizin sadece eğitim çağında değil, tüm hayatlarında başarılı ve bağımsız bir hayat sürdürebilmeleri için mesleki eğitimlerine büyük önem veriyoruz. Bu yöndeki çalışmaları her geçen gün artırarak devam ettiriyoruz."

 
 
Anadolu Ajansı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.