banner476

MEB'den Ücretsiz Okutulacak Öğrenci Yazısı

Milli Eğitim Bakanlığı Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğü tarafından Ücretsiz Okutulacak Öğrenci konusunda 35235946-410.07-E.13651201 sayılı resmi yazı yayınlandı.

MEB 20.12.2016, 09:05
MEB'den Ücretsiz Okutulacak Öğrenci Yazısı

T.C. MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI

Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğü

Sayı: 35235946-410.07-E.13651201

Konu: Ücretsiz Okutulacak Öğrenci

02.12.2016

.................... VALİLİĞİNE (İl Milli Eğitim Müdürlüğüne) 

.................... VALİLİĞİNE (İl Milli Eğitim Müdürlüğüne) İlgi: a) 5580 sayılı Özel Öğretim Kurumları Kanunu b) Milli Eğitim Bakanlığı Özel Öğretim Kurumları Yönetmeliği İlgi (a) Kanun'un 13'üncü maddesinde kurumların, öğrenim gören öğrenci sayısının yüzde üçünden az olmamak üzere ücretsiz öğrenci okutmakla yükümlü oldukları, ilgi (b) Yönetmeliğin 57'nci maddesinde ücretsiz okutulacak öğrenci ve kursiyerlerin oranı ve dağılımı, 58'inci maddesinde ücretsiz okutulacak öğrenci ve kursiyerlerin başvurusunun nasıl yapılacağı ve 59'uncu maddesinde ücretsiz okumak üzere başvuran öğrencilerin değerlendirmesinin nasıl ve kimler tarafından yapılacağı belirtilmiştir.

Ayrıca ilgi (b) Yönetmeliğin 61'inci maddesi birinci fıkrasında; ''Özel eğitim ve rehabilitasyon merkezleri ile özel eğitim okulları bünyesinde açılan özel eğitim ve rehabilitasyon birimlerinde destek eğitimi gören engelli bireyin ücretsiz okuma süresi kurumdan ilişiği kesilene kadar devam eder. Engelli bireyin kuruma devam etmediği ay için kurumca belirlenecek başka bir engelli birey ücretsiz okuma hakkından faydalandırılır.'' hükmü bulunmaktadır. Bu kapsamda özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinde destek eğitimi gören ve yukarıdaki hükümlere göre ücretsiz öğrenci olarak belirlenmiş engelli bireylerin destek eğitimi gördükleri kurumlarından ilişikleri kesilene kadar ücretsiz öğrencilik durumlarının değiştirilebilmesini engellemek amacıyla MEBBİS üzerinde düzenlemeye gidilmiş, değişiklik yapılması gereken hallerde ise il milli eğitim müdürlüklerince Engelli Birey Modülünde gerekli düzeltmelerin yapılabilmesine imkan sağlanmıştır.

Bu doğrultuda 31 Aralık 2016 tarihine kadar il milli eğitim müdürlüklerince, özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinde ücretsiz öğrenci olarak belirlenen öğrencilerin ilgi (b) Yönetmeliğin 57, 58 ve 59'uncu maddeleri doğrultusunda belirlenip belirlenmediğinin tespit edilmesi ve gerekiyorsa MEBBİS üzerinde gerekli değişikliklerin yapılması gerekmektedir. Bilgilerinizi ve gereğini rica ederim.

Kemal ŞAMLIOĞLU

Bakan a. Genel Müdür

V. DAĞITIM: B Planı 
 

Yorumlar (1)
Adnan Aydın 4 yıl önce
Rehabilitasyon merkezlerine ucretsiz ogrenci uygulamasi cok komik. Ucreti zaten devlet veriyo ve hepsi basarisiz öğrenci. Neye gore secilecek ucretsiz öğrenci.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@