MEB Dert Üretiyor

Türk Eğitim-Sen İstanbul 8 Nolu Şube Başkanı Remzi ÖZMEN "MEB Dert Üretiyor" dedi.

MEB 14.07.2014, 16:18 14.07.2014, 17:19
MEB Dert Üretiyor
 Milli Eğitim Bakanlığı eğitimcilerin işlerine odaklanmasına en büyük engeldir. Bir yönetmelik, kanun veya kanun hükmünde kararname iyi tartışılmadan üzerinde konuşulmadan akşamdan sabaha değiştirme hastalığı yaşanmaktadır. Son yıllarda iyileşmeyen bu müzmin hastalık tüm MEB'in bünyesine sirayet etmiş durumdadır. Gelecek yok bugün vardır.  

Hatırlarsınız Toplam Kalite Yönetimi diye bir proje geliştirilmişti. Buna göre beş yıllık planlar hazırlanıyor vizyonlar, misyonlar belirtiliyor ve memnuniyet anketleri yapılıyordu. Amaç neydi? Bir kurum lideri veya Okul Müdürü beyin fırtınası oluşturacak görev dağılımı yapacak, daha çok kişi taşın altına elini sokacaktı. Çalıştığı birimde zayıf yönlerini güçlü yönlerini tespit edecek yapacağı çalışmaları bir plan dahilinde yürütecek anketlerle amacına misyonunu gerçekleşip gerçekleşmediğini anlayacaktı. Ne oldu? Kaba bir deyimle hepsi traş!.. Hangi müdür yarınından eminki ciddi manada beş yıllık bir plan yapıp bu doğrultuda çalışsın. İster iktidar yalakası, ister iktidar karşıtı kiminde az kiminde çok daha fazla yarından ümitsizlik vardır. Millet kendi derdiyle uğraşırken nasıl verimli olabilir nasıl yarın için ortaya bir projeksiyon koyabilir? Olan kime oluyor, hiç kuşkusuz ki milletin evladına. Ne uğruna iktidar ve hükmetme uğruna, ve dahi itaat eden farklı ses vermeyen kuzu kuzu me diyen bir yönetici kitlesi oluşturmak adına.


Elbette bu anlayış yalnızca Okul Müdürleriyle uğraş vermemektedir. Mahkeme karar vermiş arkadaş bu şekilde yapılan mülakat hukuki değil etmeyin yapmayın. Ama bizimkiler dert üretecek inat kardeşim, inatta bir murattır diyorlar. Ben yaparım olur biter. Yaptınız ama bitmedi. Şimdi bu atadığınız şube müdürleri tıpış tıpış gidecek yeniden değerlendirmeye tabi tutulacak hak edenler gelecektir. O zaman da rotasyona tabi tuttuğunuz şube müdürlerinden itirazlar gelmeye başlayacak. Kardeşim burasını, şurasını doldurdunuz ben isteyecektim madem bu okullar açıldı o zaman bana yeniden tercih hakkı vereceksiniz diyecekler. Hakları var mıdır elbette! O zamanda alın elinize tepsiyi ayıklayın pirincin taşını.


Sırada kimler vardır. İl Müdür yardımcıları ve İlçe Müdürler. Sadece İstanbul da seksen kişiyi havuza aldınız, Türkiye genelinde ve bakanlık bünyesindekileri de hesaba kattığınız zaman bu sayı beş binleri buluyor. Ne yapıyor havuzda attığınız yöneticiler. Hiçbir iş! Ay sonu maaşlarını alıyorlar mı, elbette!. Milletin sırtından bu hovardalığı yapmaya hakkınız var mıdır? Bu Müdürlerin çoğu mahkeme yolunu tutmaya başladı. Yarın kazandıklarında ne yapacaksınız. Eş başkanlığın yanında bir de eş İlçe Müdürlüğü veya Müdür Yardımcılığı kadrosunu mu ihdas edeceksiniz? Yapar mısınız yabana atılmaz sizden daha beteri umulur.


Kim bilir siz de daha ne numaralar var da biz bilmiyoruz.


Yönetici atamalarda oluşturduğunuz normlar, okuttuğu ders karşılığının sınırlandırılması, Motorlu taşıtlar yönetmeliğinde sınav gözeticilerine getirilen sınırlamalar gün geçmiyor ki yeni bir dert çıkartılmasın.


Teklifimdir Milli Eğitim Bakanlığının adı Dert üretme Bakanlığı olarak değiştirilmelidir. 


Remzi ÖZMEN
Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@