MEB Engelliler Gününde, Engelli Memurlarına Büyük Ayıp

MEB Engelliler Gününde, Engelli Memurlarına Büyük Ayıp

Önceki Yıllarda Uygulanan Mazeret Hakkı Bu Yıl Uygulanmadı

Milli Eğitim Bakanlığının personeline yönelik gerçekleştirmiş olduğu Unvan Değişikliği sınavının yankıları hala sürüyor. Bakanlık personelini sessizce geri çeken MEB, Engelli Personeline mazeret hakkı tanımadı. Konya Milletvekili Soru Önergesi verdi. İşte detaylar...


Milli Eğitim Bakanlığı son günlerde haberlere çifte standart uygulaması ile düşmüştü. Personelinin girmiş olduğu Unvan Değişikliği sınavı için engelli personele mazeret hakkı vermemesi 3 Aralık Dünya Engelliler gününde müjde bekleyen çalışanlarını üzdü.

Önceki Yıllarda Uygulanan Mazeret Hakkı Bu Yıl Uygulanmadı
MEB önceki yıllarda yapmış olduğu sınavlarda personeline mazeret hakkı veriyordu. Böylelikle Engellilik, Sağlık ve Eş durumu gibi mazereti olan personel mağdur olmadan görev yerinde devam edebiliyordu. Ancak bu yıl yeni Bakan Mahmut Özer'le birlikte bu uygulama tarih oldu. Kış gününün gelmesi ve bir çok personelin engelli olması ise ev taşıma, kira, okul nakil gibi bir çok sorunu beraberinde getirecek.

87979.jpg

KONYA MİLLETVEKİLİNDEN BAKAN MAHMUT ÖZER'E SORU ÖNERGESİ
İYİ Parti Konya Milletvekili Fahrettin Yokuş ise Engelli Memurların yaşadığı çifte standardı soru önergesi olarak Bakan Mahmut Özer'e sordu.

Aşağıdaki sorularımın Milli Eğitim Bakanı Sayın Mahmut ÖZER tarafından yazılı

Fahrettin YOKUŞ

Konya Milletvekili

Eski Milli Eğitim Bakanı Ziya SELÇUK döneminde başlayan "Millî Eğitim Bakanlığı Merkez ve Taşra Teşkilatı Unvan Değişikliği” sınavı için 26 Ekim -3 Kasım 2020 tarihlerinde başvurular alınmış, 6 Aralık 2020 tarihinde sınavın yapılacağı duyurulmuştur. Ancak pandemi sebebiyle ertelenen sınav 2-3 Mart 2021 tarihlerinde “elektronik sınav” olarak yapılmıştır.

27-31 Temmuz 2021 tarihlerinde sözlü sınavlar ise Ankara’daki adaylar için yüz yüze, diğer şehirlerdeki adaylar için uzaktan önüne sınav olarak gerçekleştirilmiştir. 14 Ekim 2021 tarihinde nihai başarı listesi yayınlanmıştır. 01-05 2021 Kasım tarihlerinde tercih başvuruları alınmış, 16 Kasım 2021 tarihinde tercih sonuçları açıklanıp atamalar yapılmıştır. Son olarak 23 Kasım 2021 tarihinde kararnameler illere gönderilmiştir.

Devlet Memurlarının Yer Değiştirme Suretiyle Atanmalarına İlişkin Yönetmelik ek 3. Maddesinde ilgili mevzuatına göre alınan sağlık kurulu raporunda en az yüzde kırk oranında engelli olduğu belirtilen memurlar ile ağır engelli raporlu eşi veya bakmakla yükümlü olduğu birinci derece kan hısımları bulunan memurlar engellilik durumundan kaynaklanan gerekçelere dayalı olarak yer değiştirme talebinde bulunma hakları mevcuttur.

Bu bilgiler doğrultusunda;

1- MEB bünyesince düzenlenen sınav ile atanmaya hak kazanan memurlara “mazeret hakkı” verilmiş midir?

2- Bakanlığınıza kaç adet mazeret dilekçesi gelmiştir ve bu dilekçelerden kaçı yanıtlanmıştır?

3- İl dışını tercih eden merkez teşkilat memurlarınızın sayısı kaçtır? Ve bu memurların kaçı “görevlendirme” ile il dışındaki kadrolarını alıp, eski çalışma yerlerine geri dönmüştür?

4- Atanmaya hak kazanan memurlara “mazeret hakkı” verilmediği, taşra teşkilatı memurlarının mazeret dilekçelerine yanıt verilmediği tarafımıza gelen bilgiler arasındadır. Bu duruma rağmen merkez teşkilat memurlarının “mazeretsiz” olarak görevlendirilmelerinin sebebi nedir?

5- “Devlet Memurlarının Yer Değiştirme Suretiyle Atanmalarına İlişkin Yönetmelik Ek Madde 3” ile engellilik durumundan kaynaklanan gerekçelere dayalı olarak yer değiştirme talebinde bulunma hakları olan engelli memurlara bile mazeret hakkı sunulmamasının gerekçesi nedir?

6- Bakanlığınızın daha önceki yıllarda düzenlediği görevde yükselme sınavında sunulan mazeret hakkı, neden bu sınavda sunulmamıştır?

7- Milli Eğitim Bakanlığı’nın atanan memurlara mazeret hakkı sunulması için bir çalışması bulunmakta mıdır?

BAKANIN VERECEĞİ CEVAP MERAK EDİLİYOR
Kulis bilgilerinde ise Bakan Mahmut Özer'in bu konuya sıcak bakmadığı söylentileri var. Ancak burada yaşanacak problem ise Kamu zararına sebep olacak bu duruma şuan sıcak bakmayan Bakan Özer, personelin görev yerine başlaması ile birlikte emsal kararların yığınla olduğu İdare Mahkemesi davalarına kapı açacak. Bugüne kadar özellikle engelli personel Lehine karar çıkmadığı düşünüldüğünde Bakan Özer'in alacağı karar merakla bekleniyor.

Ali Rohanlı/esnaf.com

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebpersonel.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

7 Yorum