MEB, "FATİH" zirvesine hazırlanıyor

MEB, "FATİH" zirvesine hazırlanıyor

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü, 4-5 Kasım günlerinde Ankara'da düzenlenecek uluslararası "Eğitimde FATİH Projesi Eğitim Teknolojileri Zirvesi 2016" hazırlıklarına başladı. Zirvede eğitim teknolojileri alanındaki yenilikler masaya yatırılacak.

 Bu yıl ikincisi gerçekleştirilecek zirvede, Türkiye'nin eğitim teknolojileri alanında yapılacak yeni araştırmalara yön vermek, paydaşların eğitim teknolojileri alanında yaptığı iyi örneklerin birbiriyle paylaşımını sağlamak ve eğitimde FATİH Projesine bilimsel katkı sağlanması amaçlanıyor.     

MEB Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürü Ahmet Onur Ak, geçen sene ilki yapılan zirveye çok talep geldiğini, uluslararası firmaların temsilcilerinin zirveye üst düzey katılım sağladığını anımsatarak, bu yılki zirvenin de aynı başarıyı yakalamasını beklediklerini söyledi.     

Kasım ayında Ankara'da yapılacak zirve için konu başlıklarının zenginleştirildiğini ve zirveyi iki güne çıkarttıklarını ifade eden  Ak, ilk gün ana oturumu yapacaklarını, ikinci gün ise eş zamanlı oturumların farklı salonlarda gerçekleştirileceğini belirtti.

16 oturum, 16 farklı konu ve 5 workshop     

Genel Müdür Ahmet Onur Ak, zirveyle, FATİH Projesiyle edinilen tecrübeleri paylaşmak istediklerini belirterek, "Yapılan başarılı çalışmaların paylaşılması, akademisyenlerin bakanlıkla birlikte yürüttükleri çalışmaları sunması, proje paydaşlarımızın, altyapıdan tutun yazılım geliştiren firmalara kadar kendi yaptıkları çalışmaları saha ile paylaşmış olması bakımından zirve önemli katkı sunacaktır." dedi.     

Zirveye bin kişinin katılmasını, iki gün sürecek zirvede 16 farklı konuda 16 oturum ve 5 workshop yapılmasını planladıklarını belirten Ak, "Zirve konuları, FATİH Projesinin bileşenleriyle birlikte son yıllarda eğitim teknolojileri alanının yöneldiği başlıklardan seçildi. Kodlama, robotik, üç boyutlu yazıcılar, hologram ve STEM ile ilgili yapılacak workshoplarla, edinilen teorik bilgilerin yanında uygulamaya yönelik bilgiler de paylaşılacak." şeklinde konuştu.     

Üç boyutlu teknolojilerin zirvenin konu başlıklarından biri olduğunu belirten Ak, sanal sınıflar ile üç boyutlu teknolojilerin, çalıştıkları konuların başında geldiğini belirtti.     

Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü olarak sadece FATİH Projesi ve mevcut donanımların geliştirilmesi için çalışmadıklarını belirten Ak, eğitim teknolojisinde kullanılabilecek her türlü cihazın pilotlarını yaptıklarını, kodlama ve robotiği geliştiren cihazların zirvede tanıtılacağını ifade etti.     

Bildiriler web sayfasına 15 Mayıs'tan itibaren yüklenebilecek     

Zirveye öğretmen, akademisyen, uzman, öğrenci, eğitim teknologları ve teknoloji sağlayıcılarının bildiri ile katılması planlanıyor. Bu kapsamda zirvenin duyurulması, bildiri veya özetlerinin yüklenebilmesi amacıyla 15 Mayıs'tan itibaren "fatihprojesietz.meb.gov.tr" isimli web sayfası yeni tasarımıyla faaliyete geçecek.     

"Kodlama ve kod eğitimi", "Geleceğin teknolojik sınıfları" gibi başlıklarda bildirilerin sunulabileceği zirve için belirlenen diğer konu başlıkları şunlar:     

"Oyun tabanlı öğrenme, eğitsel oyun", "Eğitimde mobil öğrenme", "e-içerik oluşturma/e-içerik oluşturma araçları", "Üç boyutlu teknolojiler", "Eğitimde bilinçli ve güvenli internet kullanımı", "Eğitimde etkin etkileşimli tahta kullanımı", "Eğitimde Engelsiz Bilişim", "Özel öğretim kurumlarında teknoloji kullanımı", "STEM", "Eğitimde ölçme ve değerlendirme", "Robotik", "Teknoloji destekli öğretmen mesleki gelişimi", "Uzaktan eğitim", "Öğrenci merkezli eğitimde teknoloji destekli başarılı uygulamalar." 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.