MEB Görevde Yükselme Sınavı (GYS) Nedir?

MEB Görevde Yükselme Sınavı (GYS) Nedir?

Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı olarak çalışan kişiler Görevde Yükselme Sınavı (GYS) ile bir üst kariyere yükselebilir. Görevde Yükselme Sınavı (GYS) detayları yazımızda...

Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı olarak çalışan kişiler Görevde Yükselme Sınavı’na başvurarak kariyer yapabilmektedir. Başvuru koşulları sağlandığı ve sınavdan geçerli puan alındığı takdirde şef, şube müdürü, sayman gibi ünvanlara sahip olabilmektedirler.

Görevde Yükselme Sınavı Başvuru Koşulları

shutterstock-150064019.jpg

Görevde Yükselme Sınavı yalnızca Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı kurum ve kuruluşlarda görev yapan kişiler için gerçekleştirilmektedir. Sınava girecek adayların 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu kapsamında görev yaptığı mevkide en az 3 yıl görev yapmış olması, başvuru yapacağı üst derecelerde boş bir kadronun bulunması ve kadronun gerektirdiği niteliklere sahip olması gerekmektedir.

Başvuru koşullarını sağlayan kişiler Görevde Yükselme Sınavı’na başvuru yapabilirler. Sınavda başarılı olanların şube müdürü, şef gibi kadrolara atanması için istenilen koşulların sağlanması gerekmektedir.

Şube Müdürü Kadrosu İçin Aranan Nitelikler

shutterstock-125111849.jpg

 • En az fakülte mezunu olmak
 • Son iki yıl Bakanlıkta görev yapmış olmak
 • Talim ve Terbiye Kurulu uzmanı, eğitim uzmanı, uzman, raportör, sivil savunma uzmanı veya okul müdürü görevinde iki; müdür başyardımcısı veya müdür yardımcısı görevlerinde ayrı ayrı veya toplamda üç; mimar, mühendis, biyolog, psikolog, istatistikçi, çözümleyici, programcı, araştırmacı, tekniker, şef veya sayman kadrosunda üç; öğretmen kadrosunda dört ya da bu alt bentte sayılan kadrolarda toplam dört yıldan az görev yapmamış olmak

Şef Kadrosu İçin Aranan Nitelikler

 • En az yüksekokul mezunu olmak
 • Son iki yıl Bakanlıkta ve devlet memurluğunda en az beş yıl görev yapmak
 • Bulunduğu pozisyonda ya da denginde en az bir yıl görev yapmış olmak
 • Yardımcı hizmetler sınıfı dışındaki kadrolarda görev yapmak

Talim ve Terbiye Kurulu Uzmanı, Eğitim Uzmanı İçin Aranan Nitelikler

 • En az fakülte mezunu olmak
 • Son iki yıl Bakanlıkta olmak üzere öğretmen veya şef kadrosunda en az üç yıl görev yapmış olmak

Sayman Kadrosu İçin Aranan Nitelikler

 • Fakültelerin kamu yönetimi, iktisat, işletme, muhasebe veya maliye bölümlerinden mezun olmak,
 • Son iki yılı Bakanlıkta olmak üzere devlet memurluğunda en az üç yıl görev yapmak
 • Bulunduğu pozisyonda veya denginde en az bir yıl görev yapmış olmak

Görevde Yükselme Sınavı Ne Zaman Yapılır?

shutterstock-118070038.jpgGörevde Yükselme Sınavı Milli Eğitim Bakanlığı’nın belirlediği tarihlerde yapılmaktadır. Bakanlık sınav tarihinden en az bir ay önce sınav duyurusunu internet sitesi üzerinden yapmaktadır. Sınava başvuru yapacaklar sınav ücretini yatırarak başvuru gerçekleştirebilmektedirler.

Görevde Yükselme Sınavı toplam 80 sorudan oluşmaktadır. Sınavda sorulacak olan konu dağılımları kadrolara göre değişiklik göstermektedir. Sınav değerlendirmesi 100 üzerinden yapılmaktadır. Yazılı sınavda başarılı olmak için en az 60 puan alınması gerekmektedir. Adayın gerekli şartları taşımaması durumunda sınavı geçersiz sayılmaktadır.

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebpersonel.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

2 Yorum