MEB İnsan Kaynakları Bunu da Es Geçti!

MEB İnsan Kaynakları Bunu da Es Geçti!

4 Ağustos 2013'de Millî Eğitim Bakanlığı Eğitim Kurumu Yöneticileri Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği'nin resmi gazetede yayınlanmasının ardından İl Millî Eğitim Müdürlükleri birer birer duyuruya çıkmaya başladılar.

 4 Ağustos 2013'de Millî Eğitim Bakanlığı Eğitim Kurumu Yöneticileri Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği'nin resmi gazetede yayınlanmasının ardından İl Millî Eğitim Müdürlükleri birer birer duyuruya çıkmaya başladılar.

Geçtiğimiz hafta içerisinde İstanbul İl Millî Eğitim Müdürlüğüde önce mevcut toplam münhal müdürlük kadrolarının üç katına okul öncesi eğitim kurumları ve rehberlik araştırma merkezlerinin boş normlarınıda dahil ederek 2013 yılı sınava dayalı müdür atamaları sözlü değerlendirme sınavına girecek aday sayısını 861 kişi olarak ilan etti.
Ardından, Millî Eğitim Bakanlığı Eğitim Kurumu Yöneticileri Atama ve Ye Değiştirme Yönetmeliği'nin 8.Maddesi 3.Fıkrasındaki
(3) Eğitim kurumu müdürlüğüne yapılacak atamalarda; türü itibarıyla ayrı ayrı her ilde ilan edilen boş eğitim kurumu yöneticiliği sayısının üç katı kadar aday, yazılı sınavda başarılı olmak kaydıyla puan üstünlüğüne göre sözlü sınava çağrılır. Son sıradaki adayla aynı puana sahip adaylar da sözlü sınava çağrılır.
hükmünün es geçildiği fark edilerek her eğitim kurumu türü için ayrı ayrı hesaplanmak sureti ile sayıyı 673 olarak hesap etti. Bu durumda liste 188 kişi azalmış oldu.
 
673 kişilik gruplanmış liste incelediğinde atama alanı; rehber öğretmen olanların 70,707 taban puanla, okul öncesi öğretmeni olanların 71,717 taban puanla, din kültürü ve ahlâk bilgisi öğretmeni olanların 74,747 taban puanla, ingilizce öğretmeni olanların 75,757 taban puanla, sınıf öğretmenliği olanların 76,767 taban puanla, zihin engelliler sınıf  öğretmenliği olanların 75,758 taban puanla sınava dayalı müdür atamaları sözlü değerlendirme sınavına çağrıldığı görülüyor.
 
Şimdi bu duruma göre bir örneklenme yapacak olursak;
 
Müdürlük kadrosu münhal bulunan bir ilkokulda atama branşı sınıf öğretmenliği olan ve 70,707 sınav puanı olan bir müdür yardımcısı kendi okulunun müdürlük kadrosu için sözlü değerlendirme sınavına sınıfçılarda baraj 76,767 olduğu için çağrılmazken aynı okulun atama branşı rehber öğretmenliği olan diğer müdür yardımcısı rehber öğretmenlerde taban puan 70,707 olduğu için 70,707 puanla sözlü değerlendirme sınavına çağrılmış oluyor.
 
Soru1: Branşı rehber öğretmenliği olan müdür yardımcısı görev yapmakta olduğu ilkokulun müdürlüğüne başvurursa atanacak mı? Yoksa mahkeme yolu mu gösterilecek?
 
Soru2: Branşı rehber öğretmenliği olan müdür yardımcısı doğrudan veya mahkeme kararı ile atanacak olursa; bu defada branşı sınıf öğretmeni olup da yine 70,707 sınav puanına sahip sınıfçı müdür yardımcısına haksızlık edilmiş olup mahkeme yolu açılmış olmaz mı?
 
Ayrıca yüksek puan alan adaylar birkaç okul türünde birden başvuruda bulunabilecekleri için bunlar bir tercihlerine yerleştiklerinde birçok kurum yine boş kalacak. Örneğimizdeki rehber öğretmen isterse ilkokula, ortaokula, herhangi bir liseye veya rehberlik araştırma merkezlerine başvurabileceği için bir alan hesap edilerek çağrılsa da birçok yeri bloke edip sonuçta bir yere atanacaktır.
Bu durumda da ben atamamı yaptım atanamayanlardan banane mi denilecek? Yoksa atamaların ardından sınava dayalı 2. bir atama takvimi ile boş kalan yerlere yeniden bir atama gerçekleştirilecek mi?
 
Celal DEMİRCİ
 
celaldemirci@gmail.com
https://www.facebook.com/demircicelal
http://twitter.com/celaldemirci

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebpersonel.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.