MEB, 'İsrail mallarını boykot etmeyin' dedi mi?

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı, Çelik, Milli Eğitim Bakanı olduğu dönemde bütün okullara gönderdiği bir genelgede, İsrail mallarının boykot edilmemesinin istendiğine dair öne sürülen iddiaların doğru olmadığını bildirdi.

MEB 21.07.2014, 18:11 21.07.2014, 18:11
MEB, 'İsrail mallarını boykot etmeyin' dedi mi?
 AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, Milli Eğitim Bakanı olduğu dönemde bütün okullara gönderdiği bir genelgede, İsrail mallarının boykot edilmemesinin istendiğine dair öne sürülen iddiaların doğru olmadığını bildirdi.
Çelik, yazılı açıklamasında, CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce'nin, TBMM Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, AK Parti Hükümetleri dönemindeki İsrail'e yönelik politikaların çelişkili olduğunu öne sürdüğünü ve kendisiyle ilgili de bir iddiada bulunduğunu belirtti.

İnce'nin, söz konusu konuşmasında, "13 Şubat 2009'da Genel Başkan Yardımcınız Hüseyin Çelik imzasıyla bütün okullara gönderilen genelgede 'İsrail'in mallarını boykot etmeyin' denildi mi?" diye sorduğunu belirten Çelik, "Peşinen söyleyeyim, denilmedi" ifadesini kullandı.

Çelik, şunları kaydetti:

"Milli Eğitim Bakanlığı dönemimde, yine İsrail'in Gazze'ye saldırıları ile ilgili olarak toplumda ciddi bir hassasiyetin var olduğu bir zamanda, Yabancı Sermaye Derneği Yönetim Kurulu Üyeleri ziyaretime gelerek, Türkiye'de faaliyet gösteren, binlerce insana istihdam sağlayan, ülkemize vergi veren, ekonomimize ciddi katkılar sağlayan birçok uluslararası firmanın kasıtlı bir şekilde, hiç ilgisi olmadığı halde İsrail'le ilişkilendirilerek söz konusu firmaların mallarının boykot edilmesi çağrısında bulunulduğunu, yalan ve yanlış bilgilerle kamuoyu hassasiyetinin istismar edilerek haksız rekabet oluşturulduğunu, okullarımızın ve öğrencilerimizin de buna alet edildiğini örnekleriyle aktardılar. Ben de küresel sermayenin önemine vurgu yapan, ülkemizin yabancı yatırımcılar nezdindeki güvenine zarar verilmemesi gerektiğine dikkat çeken bir genelge yayımlayarak okullarımızın ve öğrencilerimizin bu yanlışlıklara alet edilmemesini istedim."

"13 Şubat 2009 tarih, 2009/17 sayılı Genelge'de "İsrail mallarını boykot etmeyin" veya bu anlama gelecek bir ifadeye asla yer verilmemiştir" açıklamasında bulunan Çelik, şöyle devam etti:

"Genelge'de 'İsrail' kelimesinin geçtiği birinci paragraf şöyledir; İsrail'in Gazze'ye saldırılarını finanse ettiği iddiasıyla Türkiye'de bulunan birçok uluslararası şirkete ve ürünlerine yönelik boykot çağrıları yapıldığı, çeşitli kurumların bu yönde girişimleri olduğu, bu faaliyetlerde okullarımızın ve öğrencilerimizin de kullanılabileceği duyumları alınmıştır.' Bugün de genelgedeki tavır ve yaklaşımımın, ülkemizin ve halkımızın menfaatleri doğrultusunda doğru bir tavır ve duyarlılık olduğunu düşünüyorum. Hükümetlerimizin bu doğru yaklaşımındandır ki, 2002'de ülkemizdeki yabancı sermayeli şirket sayısı 3 bin 200 iken, bu sayı 2014'ün birinci yarısında 38 bini geçmiştir."

"Ahlaktan ve dürüstlükten yoksun bir davranış"

Çelik, 1923-2002 yılları arasında Türkiye'ye gelen doğrudan yatırım sermayesinin, 19 milyar dolar olduğunu, 2002-2014 yılları arasında bu rakamın 145 milyar dolara ulaştığını belirterek, açıklamasında ayrıca şu ifadeye yer verdi:

"Bu vizyona sahip olmayanların bizim yaptıklarımızı anlaması elbette mümkün değildir. Hal böyle iken, çarpıtmaları ile ünlü CHP'li Grup Başkanvekilinin meseleyi bu şekilde sunması ve daha çok aşırı uçların yayın organlarının buna asli şekliyle değil, Sayın İnce'nin sunuş biçimiyle yer vermesi ahlaktan ve dürüstlükten yoksun bir davranıştır. Bizim İsrail'le ilgili samimiyetimizi sorgulamak, samimiyet kelimesiyle asla bir araya gelemeyeceklerin haddi değildir."

Çelik, ayrıca söz konusu genelgeyi de paylaşarak, içeriğinin rahatlıkla görülebileceğini kaydetti.
Yorumlar (3)
1 6 yıl önce
gönderdiği yazıyı ne yapacaksınız belgeleri boş verin. ne diyorsa ona inanın. gerçekten ne çekiyorsak bunların lafına inananlardan çekiyoruz gibi biraz.
Jack 6 yıl önce
13/02/2009 tarihinde yayınlanan 2009/17 sayılı genelgeyi okuyun kendiniz karar verin . özetle son paragrafta gazzedeki barış sürecini olumsuz etkilememek için boykot etmeyin demiş yazı işte .bu yalan dolan niye ya ..
paralelin 1 numaralı adamı 6 yıl önce
mebdeki paralel kadrolaşmanın 1 numaralı adamı.17 ve 24 aralıkta susmuştu 30 marttan sonra yine başbakanın yanındaymış gibi görünmeye devam ediyor.sayın başbakanım cumhurbaşkanı olunca gereğini sizden arz ederim...

Gelişmelerden Haberdar Olun

@