banner476

MEB KADIN ÇALIŞANLARI CEZALANDIRIYOR

TÖS: ' MEB KADIN ÇALIŞANLARI CEZALANDIRIYOR'

MEB 28.07.2014, 10:00 28.07.2014, 10:01
MEB KADIN ÇALIŞANLARI CEZALANDIRIYOR
 MEB Okul Öncesi Eğitim ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliği 26 Temmuz 2014 Cumartesi günü 29072 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girmiştir. Yönetmeliğin 6. Maddesin de; Okul öncesi eğitim kurumlarında günde ellişer dakikalık aralıksız 6 etkinlik saati süre ile ikili eğitim yapılır, denilmektedir.
Bundan önce okul öncesi eğitim kurumlarında tam gün eğitim yapılırken, yönetmelikte yapılan son değişiklikle anaokullarında ikili eğitime geçilmiştir. Bu yönetmelik maddesi ile de hiçbir anaokulu tam gün eğitim yapamayacaktır.
Bakanlık bu yönetmelikle velileri ters köşeye yatırmıştır. Şöyle ki; Veliler anaokulları tam gün diyerek, MEB’in anaokullarına kayıt yaptırmışlardır. Tam gün okullar anne-babanın çalıştığı aileler tarafından tercih edilmektedir. Çalışan anne-babalar en azından çocuklarını saat 17’de anaokulundan alacaklarını biliyorlardı. Ve mesai saatlerini ona göre ayarlamaktaydılar. Şimdi bu aileler çocuklarının 08:00 -13:00 ya da 13:30-18:30 arasında yarım gün eğitim almalarını arasında tercihe zorlanmaktadırlar. Yarım günlük eğitim sonrasında çocuğa ya anne ya da baba bakmak zorunda kalacaktır. Hal böyle olunca çalışan anne-babalar çocuklarını MEB’in anaokuluna değil, özel sektörün tam günlü kreş ya da anaokuluna kayıt yaptırmak kalacaklardır.
Bugüne kadar kayıt alan anaokulları, kayıtları tamgün eğitime göre kayıt almışlardır. Yönetmelikte ki bu değişikliği duyan anne-babalar kayıttan vazgeçecektir. Tam kapasite ile çalışan anaokulları öğrenci bulmakta zorlanacaklardır.
 
TÖS’ün KONUYA İLİŞKİN ÖNERİSİ
MEB okul öncesi eğitimi yaygınlaştırmak istiyor ise daha çok okul öncesi eğitim kurum binası yapmalıdır. Bina inşa edemiyor ise bina kiralama yoluna gidebilir.
MEB’in anaokullarında ikili eğitime geçmesi çalışan anne-babaların çocuklarını bu okullarına kayıt yaptırmamalarına yol açacaktır. Bu durum da özel kreş ve özel anaokulların çok yüksek fiyat istemelerine neden oluşturacaktır. Buna bağlı olarak aileler eğitim için daha fazla ücret ödemek zorunda kalacaklardır.
Özellikle çalışan annelerin mağduriyeti hem ekonomik anlamda hem de çalışma alanlarında sorunları artacaktır. Bu uygulaması ile MEB çalışan kadınları cezalandırmaktadır. MEB anaokullarından ikili eğitimden bir an önce vaz geçmelidir.
 
 
 
 
 
     Dikmen ONAT
TÖS Genel Başkanı 
Yorumlar (8)
bişey olmaz 6 yıl önce
yarım gün de annelik yapsınlar
okullu 6 yıl önce
MEB in görevi bakım değil, tüm cocuklarin egitimidir. Anne çalışıyor diye bir çocuğa cogu kez 3 yil noyunca günde 10 saat bakım yapılırken diğer çocuğun hic okul öncesi eğitim almadan birinci sınıfa başlaması ne kadar doğru.
okul önceci 6 yıl önce
okul öncesini resmen bakımevi olarak göstermişsiniz okul öncesi öğretmeninin görevi çocuklara bakıcılık yapmak değil onları eğitmektir
Okulöncesi 6 yıl önce
çalışan anneler için çocuk klübü hizmeti verilebilir
hüseyin 6 yıl önce
anaokulu çocuk bakım evi değilki sabahdan akşama kadar çocuk okul da .çocuklara yazık değil mi.meb doğrusunu yapmış ikili eğitimle çünkü çocuklar sabahdan akşama kadar sıkılıyoru.
Mert 6 yıl önce
çalışan anne ve babalar ne yapsın bakıcı tutsan 500 tl enazından orada bir şeyler öğreniyor meb çok yanlış yapmıştır.
hayal 6 yıl önce
çok doğru bir karar alınmış.şöyle ki; çalışmayan veliler dahi çocuklarını anaokuluna veriyorlar tam günlük. çoğu ebeveyn anaokulunu bakımevi olarak görüyor halbuki orası eğitim yuvasıdır.. bir zahmet yarım günde olsa çocuklarıyla ilgilensinler,çocukların en çok ihtiyaç duydukları şey...
berra 6 yıl önce
sayın dikmen onat okul öncesi kurumu çocuk bakım evi değildir!!!
bizim görevimiz ve amacımızda çalışan çalışmayan annelerin çocuklarına bakıcılık yapmak değil eğitim vermektir. yarım gün idealdir. fazlası hem öğretmeni yıpratıyor. hemde çocuklar ı sıkıyor. bunu bizzat yaşayarak görüyorum. ev hanımları dahi tam güne veriyor okulda yedirip içirip akşama kadar bakıyorlar biz evde 2 çocukla baş edemiyoruz diyorlar.
ayrıca 1 sınıf çocuğuna nasıl 6 ders ssatiyle sınırlı eğitim yeterli görülüyorsa okulöncesi öğrencisine de bu hayli hayli yeterli. biz annelerin bakıcısı değiliz!!! eğitimciyiz.
sizin mantiğinizla o zaman 1. 2. ve 3. sınıflarda tam gün eğitim yapsın 5 e kadar
nasıl olsa çalışan annelerin çocukları o yaşlarda da yalnız kalamaz evde bakıma muhtaç ya

Gelişmelerden Haberdar Olun

@