banner476

MEB merkezi sınavda her iki duruma da hazır

MEB Müsteşarı Tekin, ortak sınavın yürütmesinin durdurulmasına dair "İtirazımızın sonucunu bekliyoruz. Her iki duruma göre de hazırlıklarımızı tamamladık" dedi.

MEB 03.07.2014, 13:58 03.07.2014, 18:23
MEB merkezi sınavda her iki duruma da hazır
 Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Müsteşarı Yusuf Tekin, 8. sınıf öğrencilerinin 1. dönem girdiği merkezi ortak sınavın yürütmesinin durdurulmasına ilişkin, "Yargı süreci devam ediyor, biz yanlış olduğu iddia edilen soruları uzmanlarımıza defaten incelettirdik, herhangi bir yanlışlık yok. Yürütmeyi durdurma kararına karşı itirazımızın sonucunu bekliyoruz. Sanırım bir iki gün içinde elimizde olacak. Biz her iki duruma göre de hazırlıklarımızı tamamladık" dedi.
Tekin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 8. sınıf öğrencilerinin girdiği merkezi ortak sınavların Kasım ve Nisan'da yapıldığını anımsatarak, her iki sınava ilişkin açılan davalar bulunduğunu ifade etti.

Esas itibariyle iki tür dava bulunduğunu, bunlardan birinin sınavın uygulanmasına diğerinin ise sorulara ilişkin olduğunu dile getiren Tekin, sınavın uygulanmasına ilişkin davalarla ilgili olarak yürütmeyi durdurma isteminin mahkeme tarafından reddedildiğini hatırlattı.

Sorulara yönelik açılan davalarda da dava konusu edilen 7 soru bulunduğunu dile getiren Tekin, bu sorulardan 4'ü hakkında mahkemenin yürütmeyi durdurma kararı verdiğini, diğerleri hakkında ise yürütmeyi durdurma istemini reddettiğini hatırlattı.

"Yanlışlık yok"

Bu 7 soruyu defalarca tartıştıklarını anlatan Tekin, şunları kaydetti:

"Sorularla ilgili herhangi bir müfredat dışı değerlendirmesi ya da yanlışlık olarak tanımlanabilecek bir durum yok. Nitekim sorulara öğrencilerin verdiği cevapların istatistiki dağılımı da bunu doğruluyor. Yargı süreci devam ediyor, biz yanlış olduğu iddia edilen soruları uzmanlarımıza defaten incelettirdik, herhangi bir yanlışlık yok. Ancak yargı kararını uygulakmaktan başkaca bir yol da yok, yargı kararını uygulamak hukuk devleti olmanın bir gereği. Yürütmeyi durdurma kararına karşı itirazımızın sonucunu bekliyoruz. Sanırım bir iki gün içinde elimizde olacak. Biz her iki duruma göre de hazırlıklarımızı tamamladık.

Biz yargı kararını hiç kimseyi, hiçbir öğrenciyi, hiçbir veliyi mağdur etmeden uygulamak için gerekli tedbirleri aldık. Karar elimize geçtiği gün, sonuçları ilan edeceğiz."

Yargı organlarının bu konuda daha hassas ve daha hızlı davranması gerektiğinin altını çizen Tekin, Kasım ayında yapılan sınavla ilgili olarak Temmuz ayında yürütmeyi durdurma kararı verilmesinin hukuk devleti ilkesi ile ilişkisinin tartışılması gerektiğine vurgu yaptı.

Tekin, davayla ilgili esas hakkındaki kararın tahminen sonbaharda verilebileceği dikkate alındığında, yargının bizatihi kendi kararlarıyla hukuk devleti ilkesini ve yargı kararlarının uygulanabilirliğini ortadan kaldırdığının kaydetti.

Hukuka aykırı hiçbir durum söz konusu değil

Aynı sınıftaki öğrencilerin yanlış cevaplarında benzerlik ilişkisi kurulduğu için sınavlarının "kopya" gerekçesiyle iptal edildiğini hatırlatan Tekin, bu konudaki uygulamaların mevzuat çerçevesinde ve daha önce bu konuda verilmiş Danıştay kararları doğrultusunda yapıldığını söyledi.

Tekin, "Bütün merkezi sınavlarda uygulanan istatistiki yöntem ve bu sınava ilişkin yönetmelik, kılavuz ve genelgeler doğrultusunda hareket ediyoruz. Bu konuda hukuka aykırı hiçbir durum söz konusu değil" şeklinde konuştu.

Yıldız Aktaş / AA
Yorumlar (25)
Kanun çıkartsana 6 yıl önce
sen şube müd. hakkımızı yedin allah bildiği yapsın,yanına kar bırakmasın.
ali 6 yıl önce
yargıyı arkadan dolanan müsteşar olarak bileceğiz.şu ramazan da çok hak yediniz öbür dünyada hesaplaşacağız.
veli 6 yıl önce
elbette mazeret sınavına giren ile asıl sınava giren arasındaki puan farkı çok adil......
derbent 6 yıl önce
şube mdürleri atamada ve rotasyonda da yargı kararına uysana.....yaktın meb....
HÜsnü 6 yıl önce
ancak yargı kararını uygulamaktan başkaca bir yol da yok, yargı kararını uygulamak hukuk devleti olmanın bir gereğii şube müdürlüğünde de uygula neden kanun çikariyosun şu ramazan ayinda.ayip değil mi günah değil mi.öbür dünyasida var alma mazlumun ahini sayin müsteşar
kul hakkı 6 yıl önce
şube müdürlüğü ile ilgili yargı süreci devam ederken yasa çıkarmak anayasaya aykırıdır çünkü yargıda olan bir konu için yasa teklif edilemez görüşülemez
metin 6 yıl önce
minareyi çalan kılıfını hazırlar. her iki durumda da kılıf hazır.
5/c 6 yıl önce
sayın müsteşarım. yönetici görevlendirmedeki 5/c maddesini lütfen revize edin. çok hak ihlallerine sebep olmadan lütfen çözün bu problemi.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Gelişmelerden Haberdar Olun

@