banner476

MEB Müsteşarı Yusuf Tekin'den TEOG Açıklaması

Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Tekin, “TEOG sisteminin yerine üzerinde çalışılan model, ana felsefesi liseye geçişte herhangi bir merkezi sınavın olmadığı, çocukların daha çok yeteneklerine, ilgilerine göre liselere yerleştirildiği bir model. Çocuklarımızın sınav baskısını, stresini hissetmeden liselere yerleştirildiği bir model ana felsefesi olan alternatifler var. Biz bunları hem Bakanlar Kurulumuzda hem de Sayın Cumhurbaşkanımızla paylaştıktan sonra detaylarını da kamuoyuna sunup süreci başlatmış olacağız" dedi.

MEB 27.09.2017, 19:29
MEB Müsteşarı Yusuf Tekin'den TEOG Açıklaması

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Müsteşarı Yusuf Tekin, Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) sisteminin yerine üzerinde çalışılan modelle ilgili, "Ana felsefesi liseye geçişte herhangi bir merkezi sınavın olmadığı, çocukların daha çok yeteneklerine, ilgilerine göre liselere yerleştirildiği bir model" değerlendirmesini yaptı. Tekin, bir otelde düzenlenen ‘Eğitim Altyapısının Güçlendirilmesi’ ve "Kriz Zamanlarında Herkes İçin Eğitim I & II’ projeleri ulusal açılış toplantısının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

TEOG’un yerine gelecek sistemle ilgili soru üzerine Müsteşar Tekin, 2013'te Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başbakanlığı döneminde, "Ortaokullardan liseye geçişte sınavsız bir modele yavaş yavaş evrilmemiz gerekiyor. Bununla ilgili tedbirlerinizi alın" talimatını verdiğini söyledi. O tarihte liseye geçişte sınavı ortadan kaldıran bir algıyla bugün TEOG diye tartışılan modeli ürettiklerini anlatan Tekin, "Aslında TEOG denilen sistem, çocuklarımızı ortaokul ortalamalarına göre liseye yerleştirme modeliydi. Fakat kamuoyunda önceki alışkanlıkların da etkisiyle bu bir merkezi sınav edasına büründü. Fakat biz bu esnada zaten ortaokullardan liselere, sınavsız geçişle ilgili değişik modeller üretmiştik. Şu anda da elimizde bu modellere ilişkin alternatifler var" diye konuştu

Bu modellerden bir kısmını Başbakan Binali Yıldırım'ın katıldığı bir televizyon programında açıkladığını hatırlatan Müsteşar Yusuf Tekin, şunları söyledi:

"Bu modellerin de içerisinde bulunduğu ama ana çerçevesi ortaokullardan liseye geçişte herhangi bir merkezi sınavın olmadığı, çocuklarımızın sınav baskısını, stresini hissetmeden liselere yerleştirildiği bir model ana felsefesi olan alternatifler var. Biz bunları hem Bakanlar Kurulumuzda hem de Sayın Cumhurbaşkanımızla paylaştıktan sonra detaylarını da kamuoyuna sunup süreci başlatmış olacağız.

Soru üzerine, Başbakan Yıldırım'ın açıkladığı modellerin değişik türevlerinin bulunduğunu belirten Tekin, "Onlar üzerinden üretilmiş değişik varyasyonlar..." ifadesini kullandı.

Bakanlar Kurulu’nda sunum yapmak üzere hazır olduklarını dile getiren Tekin, "Bakanlar Kurulumuza, Sayın Cumhurbaşkanımız, Başbakanımız böyle bir şey için bizi davet ederlerse, bize böyle bir talimat verirlerse biz de o tarihte sunumumuzu yapabiliriz" dedi.

Gazetecilerin "Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın dün adrese dayalı sistemle ilgili mesajları oldu" ifadesi üzerine Tekin, "Kamuoyunda tartışılan, fikir beyan edilen her türlü modelin içinde yer aldığı bir alternatif. Ana felsefesi, liseye geçişte herhangi bir merkezi sınavın olmadığı, çocukların daha çok yeteneklerine, ilgilerine göre liselere yerleştirildiği bir model" değerlendirmesinde bulundu.

Yorumlar (6)
Eren20 3 yıl önce
Teog yerine Nebog koyun olsun bitsin.
Hose 3 yıl önce
o zaman ülke genelindeki tüm liseler tekrar yapılanmalı ama bu da yetmez kasabada çok iyi resim yapan öğrenci güzel sanatlara nasıl gidecek evine uzak. hadi gitti, başvuru çoksa nasıl olacak.
Sezai 3 yıl önce
Sayın Müsteşarımız lütfen kanuni hakkımızı vererek istifa dönüşü açıktan yeniden atamayı harekete geçiriniz. Bekliyoruz...
1709 3 yıl önce
tabi hakkari şırnakta da gs lisesi vefa lisesi var zaten özel okulları teşfik için yapıldığına inanıyorum çünkü özel okullar buna çift karne ile hazırlandılar liseye geçiş karneleri 100 şimdi adalet deyinde bizi inandırın
11 3 yıl önce
yeterin ya müsteşarımızın hiç mi yüzü gülmesiin onun meb şube müdürlüğünde olduğu gibi bunda da bir a bir b bir c d e f g gibi planları mutlaka mevcuttur inşAllah aldatıldık demezler
edebiyat 3 yıl önce
meb müsteşarının acilen değişmesi lazım yıllardır ağzından tek bir iyi haber yada olumlu gelişme çıkmadı

Gelişmelerden Haberdar Olun

@