MEB öğretmenlerin haklarından kesti

MEB, eğitime verilen zorunlu arada öğretmenlerin toplu sözleşmeden doğan haklarından kesti. Rutin müfredat ders görevleri dışında kalan tüm ders görevleri 1 Eylül’e kadar durdurularak, idari izinli sayılan öğretmenlerin ücretlerinde kesinti yapılmasının önü açıldı. Eğitim Sen Eğitim Sen Yönetim Kurulu Üyesi Özgür Bozdoğan, “Sorunların kamu kaynakları aracılığıyla çözülmesi beklenirken MEB, varolan hakları da geriye götürdü” dedi.

MEB 08.05.2020, 21:58
MEB öğretmenlerin haklarından kesti

Öğretmenler, eğitime zorunlu ara verilmesiyle karşılaştıkları sorunlara çözüm beklerken Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) yeni bir mağduriyete yol açtı. Rutin müfredat ders görevleri dışında kalan tüm ek ders görevleri 1 Eylül’e kadar durdurularak, öğretmenlerin ücretlerinde kesinti yapılmasının önü açıldı. Eğitime ara verilen süreçte mesai harcamaya devam edeceği duyurulan bazı öğretmenlerin akıbetinin ne olacağı ise soru işareti yarattı.

Bakanlık bu kararıyla toplu sözleşmede yer alan, idari izinli sayılan öğretmenlere ücret kesintisi yapılamayacağına ilişkin maddeyi de geçersiz kılmış oldu. Gazete Rüzgârlı’ya konuşan Eğitim Sen Yönetim Kurulu Üyesi Özgür Bozdoğan, varolan bir hakkın uygulanamaz hale getirilmesi karşısında kanuni haklarını kullanacaklarını dile getirerek Bakanlığa bu karardan vazgeçme çağrısında bulundu.

Ek ders uygulamaları durduruldu

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un imzasıyla 28 Mart’ta yayımlanan, “Bazı Eğitim Faaliyetlerinin Durdurulması” konulu  yazıda rutin müfredat ders görevleri dışında kalan tüm ek derslerin 1 Eylül’e kadar durdurulduğu belirtildi. Buna göre, ders dışı eğitim faaliyetlerinin yanı sıra destekleme ve yetiştirme kursları, evde eğitim hizmetleri, işletmelerde mesleki eğitim gibi ek ders uygulamalarının yapılmayacağı duyuruldu.

Bakanlık daha önce, örgün eğitime ara verilen 30 Nisan tarihine kadarki süreçte aylık karşılığı ders ve diğer ek derslerin “yapılmış” sayılacağını, nöbet görevleri ve ders dışı eğitim çalışmalarının ise “yapılmamış” sayılarak ücret ödenmeyeceğini duyurmuştu. Yeni kararla birlikte öğretmenlerin rutin müfredat dışında kalan ek dersleri de durdurulurken pek çok öğretmenin mağdur edilmesi söz konusu.

Varolan haklar geri götürüldü

Resmi Gazete’de 1 Eylül 2019’da yayımlanan toplu sözleşme kararları gereği, eğitime verilen zorunlu arada idari izinli sayılan öğretmenlere ilgili ek ders ücretlerinin verilmesi gerekiyordu. Ancak MEB, çalışmaları tamamen kaldırarak sözleşmeyi uygulanamaz hale getirdi. Eğitim Sen Yönetim Kurulu Üyesi Özgür Bozdoğan, MEB’in öğretmenlere ücret ödememek için karar almasının zamanın ruhuna uygun olmadığını belirterek, “Salgın döneminde ücretlerde hiçbir kesim yapılmaması, aksine ücretlerin desteklenmesi gerekirken, sosyal devletin böyle bir sorumluluğu varken, öğretmenlere ek ders karşılığında ödenmesi gereken ücretlerin kesilmiş olmasını kabul etmiyoruz” dedi.

Öğretmenlerin uzaktan eğitim sürecinde yaşadıkları sorunların altını çizen Bozdoğan şöyle konuştu:

“Ücretli öğretmenler hiçbir ücret alamıyor, usta öğreticiler ek ders ücreti alamıyor, özel öğretim kurumlarında çalışan öğretmenlerimizin çok ciddi sorunları var, rehabilitasyon öğretmenleri sorunlarını duyurmaya çalışıyor. Biz bu sorunların Milli Eğitim Bakanlığı kamu kaynakları aracılığıyla çözülmesini beklerken MEB, varolan hakları da geriye götüren, kesinti yapan bir uygulama yaptı.”

Toplu sözleşme sonucunda elde edilmiş bir hakkın MEB’in aldığı kararla uygulanamaz hale getirildiğini belirten Bozdoğan,  Bakanlığa geri adım atma çağrısında bulunarak kanuni haklarını kullanacaklarını ifade etti.

Mesai var ücret yok

Koronavirüs tedbirleri alınmasıyla birlikte meslek liselerinde de salgınla mücadele kullanılmak üzere malzeme üretilmeye başlandı. Öğrencilerle birlikte üretimlere katılan ve salgın döneminde staj görevlerinde yer almaya devam edeceği duyurulan usta öğretici ve öğretmenler de bu kararın ardından ek ders ücreti alamayacaklar arasında yer aldı. Eğitime ara verilen süreçte mesai harcamaya devam eden öğretmenlerin akıbetinin ne olacağı soru işareti yarattı.

Yorumlar (2)
Ali 3 ay önce
Devlet sağolsun para önemli değil. Hiç gelirsiz kalanlar var. Şu durumda bencillik olur bu. Tamam ödemeler filan her şeyi ona bağlıyorduk ama zaten para harcanmıyor yiyecek dışında. Sıkıntı yok Şükür. Bu kısa süreli bir olsaydı tamam derdik. Ama durum olağanüstü.
Just a Comment 3 ay önce
Şu anda mesaisi bulunmayan ve çalışmayan öğretmenleri bir kenara bırakıyorum, lakin meslek liselerinde ekipman maske dezenfektan vb. şeyleri üretmeye devam etmekte olan, mesaisini sonuna kadar hakkıyla kullanan öğretmenlere ek ücret verilmeliydi, verilmesi elzemdir. Bunun aksini iddia etmezsiniz diye düşünüyorum Ali Bey.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@