banner476

MEB, yeni yıl öncesinde personelini uyardı

MEB, 81 kente gönderilen ‘Hediye Yasağı’ başlıklı genelge ile uyarılarda bulundu. Bakanlıkta neredeyse her kademede hediye soruşturmalarının devam ettiği öğrenildi.

MEB 17.12.2019, 10:44 17.12.2019, 10:51
MEB, yeni yıl öncesinde personelini uyardı

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), taşra teşkilatından başlayarak bakanlık koridorlarına kadar uzanan “rüşvet” tartışmalarına karşı harekete geçti. Bakanlık çalışanlarının “rüşvet” aldığını ve konumlarını kişisel çıkarları için kullandığını itiraf edercesine bir genelge yayımladı. Bakan Yardımcısı ve Etik Komisyonu Başkanı Mustafa Safran imzasıyla 81 kente gönderilen “Hediye Yasağı” başlıklı genelgede uyarılarda bulunuldu.

657 sayılı yasada “Hediye alma, menfaat sağlama yasağı” maddesini anımsatan MEB, “kamu görevlisinin tarafsızlığını, performansını, kararını veya görevini yapmasını etkileyen ve etkileme ihtimali bulunan, doğrudan ya da dolaylı kabul edilen her türlü eşya ve menfaatın” hediye kapsamına alındığını aktardı.

Genelgede, “Bakanlığımıza yapılan sözlü ve yazılı müracaatlardan zaman zaman bahsedilen yasaklar ve ilkelere aykırı davranışlar sergilendiği anlaşılmaktadır” tespiti de dikkat çekti.

Bakanlıkta neredeyse her kademede hediye soruşturmalarının devam ettiği öğrenildi. Genelgeyle de yılbaşı hediyelerinin kabul edilmemesi talimatı verildi. MEB yöneticileri de hassasiyet göstermeleri için uyarıldı.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@