banner476

MEB Zorunlu Hizmet Muafiyeti Bekleyen Öğretmenlerimizin Sesini Duyacak Mı?

Milli Eğitim Bakanlığımızın Sayın Ziya Selçuk bakanımız önderliğinde Milli Eğitim tarihinde olmadığı kadar öğretmenine dokunan, onu dinleyen, ona değer veren politikalarına, sayısız uygulamalarına baktığımızda zorunlu hizmet muafiyeti konusunda da mağduriyet yaşayan binlerce öğretmenimizin sesini duyacağına inancım tam.

MEB 19.03.2020, 15:59 19.03.2020, 22:03
MEB Zorunlu Hizmet Muafiyeti Bekleyen Öğretmenlerimizin Sesini Duyacak Mı?

Bakanlığımızın zorunlu hizmet yükümlülüğü ile ilgili geçmiş uygulamalarına dikkat ettiğimizde bu konuda bir temayülün oluştuğunu da görüyoruz.  Sırasıyla 1990, 1998, 2000 ve son olarak 2010 yıllarında zorunlu hizmet yükümlüsü olup da mazeretlerini bir şekilde her yıl belgelendirmek zorunda olan öğretmenlerimiz için belli bir tarihten önce atanmak koşuluyla zorunlu hizmet muafiyeti getirilmişti. O dönemin bakanlıklarınca alınan bu kararların iki ana sebebi vardı; birincisi öğretmenini her yıl bu belgeleri verme zorluğundan kurtarmak ki bu öğretmen odaklı çok insancıl bir yaklaşımdı, diğeri ise bürokratına yüklenen evrak kırtasiyeciliğini ve iş yükünü hafifletmekti.
 
 Düşünün 2010 yılından sonra atanan bir öğretmen zorunlu hizmet yükümlülüğünü ertelemek için kurumuna her yıl bir sürü belge vermek zorunda ve kurum onu sisteme işlemek , arşivlemek zorunda ve binlerce yazışma da cabası.  Bu yüzden  geçmiş dönemlerde mantıklı olanı yapıldı hem öğretmen yukarıda bahsedilen zahmetten kurtarıldı hem de bu gereksiz kırtasiyeciliğin de önüne geçmiş olundu.


 Peki şuana  kadar 10 yılda bir dört kez tekrarlanan zorunlu hizmet muafiyeti  2020 yılında da uygulanacak mı? Zaten halihazırda bakanlığımızın bu konun da gündeme geldiği 2019 yılı Ekim ayında bütün paydaşların katıldığı "Öğretmenlerin Yer Değiştirme Süreçlerini Değerlendirme ve Geliştirme Çalıştayı" adıyla bir çalışma yaptığını biliyoruz. Bakanlığımızın  izlediği genel öğretmen odaklı politikalarını da  göz önünde tutarsak  ve sosyal medyanın her ortamında zorunlu hizmet affı talebini dile getiren, sosyal gruplar kuran, bunla ilgili imza kampanyaları düzenleyen binlerce öğretmenlerimizin yoğun taleplerine bakanlığımızın ve özellikle sayın Bakanımızın kayıtsız kalmayacağını ve yönetmelikte yapılacak bir değişiklikle zorunlu hizmet affı getirileceğini düşünüyorum. Her 10 yılda bir yapılmış olan bu muafiyetin öğretmenler üzerinde bir beklenti algısı da oluşturduğunu kabul edersek yaklaşık 326 bin öğretmenin böyle bir af beklentisi olduğu aşikar. Bunun yanında ülke çapında Korona Virüsü salgınını önleme tedbirlerinden dolayı bakanlıkça istenen belgelerin teminindeki güçlükler de bu yönde bir kararın gerekliliğini gösteriyor. Ülkemizin Korona virüsü salgını nedeniyle geçirdiği şu sıkıntılı günlerde eğitim camiamızın neferleri öğretmenlerimizin nefes alacağı, moral motivasyonunun üst düzeyde tutacağı yüz güldürücü uygulamalara da ihtiyaç vardır. Eminim ki bakanlığımız her ortamda seslerini duyurmaya çalışan zorunlu hizmet mağduru öğretmenlerimizin sesini duyacak ve taleplerini karşılayacaktır.

Hamdi ELMALI

Eğitim Yöneticisi - Yazar

Yorumlar (27)
selim 7 ay önce
bu konuyu gündeme getirdiğiniz için teşekkür ederim, umarım tez vakitte mağduriyetimiz giderilir.
Nedim 7 ay önce
Zorunlu hizmet muafiyeti istiyoruz
Gülderen 7 ay önce
2010 Dan sonra atanan kadrolu öğretmenlere zorunlu hizmet muafiyeti istiyoruz. Memuriyetten öğretmenliğe geçenlerden iki defa zorunlu hizmet yapmasını isteniyor bu haksızlıktır. Bu adaletsizliğin düzeltilmesi için zorunlu hizmet muafiyeti gereklidir.
Mihriban 7 ay önce
Zorunlu hizmet affı bekleyen büyük bir kitle var. Zorunlu hizmet affı bekliyoruz. Bu konuya yer verildiği için teşekkürler.
OSMAN ÖMER 7 ay önce
ne affı hizmetin affı mı olur.bundan öncekiler nasıl yaptıysa Herkes sırası geldiğinde yapmalı.Oralarda öğretmene ihtiyaç yok mu.sizin gibi siteler bu gibi şeyleri suistimal ediyor.Kamuoyu oluşturup haksız isteklerde bulunuyorlar.Peki şimdiye kadar bu hizmeti yapanlara ne diyeceksiniz.Bir defa da ADALETLİ Olun ..
çağan 5 ay önce
Eşi özelde çalışanlar mecburen bunu talep etmek zorunda cahil cahil konuşmayın. Destek olmuyorsanız çekilin de köstek olmayın lütfen
Serkan 7 ay önce
Biz yaptık sizde yapın nedir anlamıyorum. Ben öldüm sizde ölün gibi birşey. Biz zorunlu değil gönüllü hizmetten yanayız.
kadir 7 ay önce
gönüllü olarak doğuya atansaydın o zaman..af isteyeceğine
Haklı 7 ay önce
Yapanlar ve bittiği halde hala devam edenler olacak geçmiş olsun yapmasaydın sen de mi diyecekler.neymiş belge veriyomuş israfmış bahaneye bak.ne belgesi istiyolar mebbiste yazıyoya zaten
Büşra 7 ay önce
Bu konuyu gündeme getirdiğiniz için teşekkür ederim. ZORUNLU HİZMET MUAFİYETİ gelsin artık
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Gelişmelerden Haberdar Olun

@