MEB’de Müdürler Üvey Evlat mı?

Milletin evladını iyi yetiştirebilmek adına bin bir güçlükle başa çıkan okulların müdürleri bir yandan toplu sözleşmenin azizliğine uğradı, bir yandan da yetkililerin ilgisizliği sonucu çalıştığı kurumda madden geride kaldı, manen tükenmişlik sendromuna girdi.

MEB 19.01.2016, 09:55
MEB’de Müdürler Üvey Evlat mı?
 Bir ülkede yetkisi ile sorumluluğun baştan sona dengesiz olduğu başka bir görev var mıdır bilemiyorum? İş çok, karşılık yok, yetki dersen nerdeyse hiç yok. Ülkemizde binlerce okul, milyonlarca öğrenci var.Bütün öğrencilerin eğitim ve öğretim işlerini organize etmek, öğretmenleri ve velileri idare etmek,hatta devletin vermediği parayı vatandaştan bağış altında, sponsurluk altında yada başka isimler altında toplayıp hizmet etmeye çalışmak çalışmaların en zorudur.Devlet ile millet arasında kalıp madden ve manen sürekli kendini kum torbası gibi hisseden başka bir memuriyet yoktur yeryüzünde. Devlet memurluğunda olmayan mesai okul müdürlerinde var.Gündüz, gece, hafta içi,hafta sonu her zaman her yerde teyakkuzda olacaksın.Okula hırsız girerse, alarm çalar, emniyet seni arar.Bir arıza, bir eksik olursa veliler ve yetkililer seni ararlar.

Temizlik, tertip düzen, boya, tamirat, eğitim, öğretim ve faturalar okul müdürünü ilgilendirir.Aboneliği sen yapacaksın, taşınır kontrolü sende, tazminatı sen ödeyeceksin. Okulda bir vukuat olsun devlet hesabını sana sorar.Nöbetçi değilsin ya sen okulun her şeyisin. Büyükler okul eşittir müdürüne demişler ya hiç bir şeyi seçme hakkı olmayan müdür okuluna denk olur mu siz söyleyin? Milli eğitimin uç beyi ilan etmişler bizi de bence uç beyi değilde hiç beyi daha esaslı duruyor.Hizmetli yok, memur yok, öğretmen yok, muavin yok.olsun sen haledersin Kadir abi… Toplu sözleşmeler iki yılda bir yapılır, müdürler unutulur.Hükümetler bütçe yapar, program yapar müdürlerin esamesi okunmaz.

Nöbet tutanlar ücret alır, kurs verenler ücret alır, okul sevk ve idare eden hava alır.Yetkili ve etkililerde olan biteni seyreder. Siz istediniz canım müdür olmayı yapacaksınız tabiki bu görevi, başka seçeneğiniz yok. Eskiden öğretmenliğe atanırken her türlü koşullarda öğretmenlik yapabilir raporu alınırdı.Şimdilerde müdürlere bu rapor alınmışta bizde aslanlar gibi yapıyoruz,işte. Görevlendirme sistemine geçildi ya konumunuz pamuk ipliğine bağlandı.Büyükler istediği anda dört yılıda beklemeden iptal edebilir ve sizde güvencesiz memurlar gibi kendinizi öğretmenler odasında bulabilirsiniz. Her öğretmen bir gün mesleğine geri döneceği günü bekliyor.Bir babayiğit çıksın ve dönelim geldiğimiz yere, bu işin sonu yok. Son günlerde iş sağlığı ve güvenliği kapsamında bakanlığımız işveren olarak ödediği cezaları azaltmak amacıyla illere,ilçelere ve okul müdürlüklerini alt işveren olarak tanımlamaya çalışıyor. Kısacası müdürler patron gibi çalıştırdığı işçilerden ve memurlardan sorumlu olacak.Onların başına bir şey gelirse hesabını yine okul müdürleri verecek

 Peki bu büyük sorumluluk karşılığında maddi bir kazanç var mı dersiniz? Maalesef bu yüküde taşı, şu yüküde taşı derken bir gün müdürler yük altında kalacaklar. Yetki derseniz avuç içi kadar, sorumluluk derya, deniz.Okulda hizmetli çalışmaz müdür ezilir, hizmetliye bir şey olmaz.Okulda öğretmen görevini yapamaz, öğretmene bir şey olmaz, olan müdüre olur. İşçi olsanız fazla çalışma ücreti alırsınız, memur olsanız sekiz saatte işiniz biter.Ne sabahın 6:30’u, ne akşamın 18:30’u, ne de öğle arası var.İkili öğretimde yaklaşık 12 saat çalışılır.Hatta hafta sonu kurslarına gelinir, yetmedi aile ziyaretleri ve diğer çalışmalar, bu insanların aileleri ne olacak diyen yok? Herkes, her zaman sonuna kadar hizmet bekliyor, altta kalanın canı çıksın.Okullarda işler az ya ilçede komiyon görevi,törenler, muhakiklik, toplantılar ve daha neler neler? İş ve işçi bulma kurumu yada iş tarifi yapan birimler okul müdürlerinin iş  tarifi etselerde bir görsek.Yönetmelikte yazanların dışında en az ordakiler kadar işimiz var.İşsiz olmadığımız için şükrediyoruz, ancak MEB’de müdürlerin üvey evlat görülmediği bir dönem istiyoruz.Haksız mıyız? 
İlhami FINDIK
Eğitimci Köşe Yazarı
1ilhamifidik@gmail.com


Yorumlar (7)
Halil demirciler 4 yıl önce
Öğretmenlik cazip, dönüş yapsın diyen arkadaşım..ben yapmazsam birisi mutlaka bu işi yapacak..mudursuz okul mu olsun yani..okul müdürü mağdur bence..ilhamı kardes ağzına sağlık.
selami 4 yıl önce
önce şu yönetici atama yönetmeliğinin değişmesi ve erkenden yayınlanması lazım. özellikle 5- c maddesi değişmelidir.
Abbas KARA 4 yıl önce
öğretmenlik daha cazip bir dilekçe verip öğretmenliğe dönsünler.
Adalet 4 yıl önce
O kadar zor madem neden birakmiyorlar?
adnannnnn 4 yıl önce
size ek ders verirler ağlamayın ne iş yapıyorsanız..
Harbi 4 yıl önce
Őgretmenlik daha cazip diyen arkadaş tamam herkes öğretmenliği dönsün sen de rahatla ama o zaman okulda her kafadan bir ses çıkacak peki okulu kim yönetecek Sayet yönetinsin biri diyorsan yöneten kişinin de maddi olarak hakkını okulu temsil eden kişi olarak alması icap etmez mi ? Basit düşüncelerden vazgeçilmez geniş açıdan bakalım duruma
Hhjj 4 yıl önce
Eğitim bir senin sayesinde artık ortaokullarda en az ücret alan okul müdürü oldu bende 20 saat alıyorum nöbet ücretiyle birlikte müfür yardımcısıda artık 20 saat alıyor teşekkürler sana eğitim bir yazıklar olsun size

Gelişmelerden Haberdar Olun

@