banner476

MEB’den Basın Açıklaması

MEB’den Basın Açıklaması

MEB 18.07.2014, 09:41 18.07.2014, 09:42
MEB’den Basın Açıklaması
 Son günlerde bazı görsel, yazılı ve sosyal medya organlarında, “Ulusal Öğrenen Yetişkinler Kısa Film Yarışması”na ilişkin gerçeklerle bağdaşmayan, asılsız ve yalan haberlerin yer aldığı görülmektedir.
Bu mesnetsiz haberlere ilişkin aşağıdaki açıklamanın yapılması gerekli görülmüştür.
Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğümüz tarafından Türkiye’de Yetişkin Öğrenme Projesi kapsamında düzenlenen kısa film yarışmasına, Türkiye genelinde 113 filmin başvurusu alınmıştır. Bu filmler, iletişim uzmanları ve akademisyenlerden oluşan jüri tarafından ayrı ayrı izlenmiş, puanlanmış ve dereceye girenler belirlenmiştir.
Jüri tarafından 13 Mayıs 2014 tarihinde yapılan değerlendirme toplantısında; birincilik ödülüne 57 puanla “Çırak (3 dk. 59 sn.)”, ikincilik ödülüne 56 puanla “Mahmud Bin Ahmed El-Hoyi (7 dk. 52 sn.)” ve üçüncülük ödülüne ise 40 puanla “Misafir (6 dk. 44 sn.)” filmleri layık görülmüştür. Dereceye girenlere ilişkin duyuru, 15 Mayıs 2014 tarihinde http://yetiskinproje.meb.gov.tr adresi üzerinden bir ay süreli yayımlanmıştır.
Yalan ve kasıtlı haberlerin aksine ne filmlerin değerlendirilmesi esnasında ne de sonuçlar ilan edildikten sonra hiçbir şekilde katılımcıların kişisel bilgileri dikkate alınmamıştır. Her şeyden önce yarışma sonuçları, değerlendirmelerin adil bir şekilde yapıldığının en önemli göstergesi iken; iftira dolu bu çirkin yayınları sürdürenlerin kamuoyu vicdanında hak ettikleri karşılığı bulacaklarına inanıyoruz.
Diğer yandan yarışmada dereceye girenlerin ödüllerinin verilmesine ilişkin üst düzey devlet protokolünün katılımını içeren herhangi bir tören planlanmamış, bu konuda eser sahiplerine ve kamuoyuna hiç bir taahhütte bulunulmamıştır.
Ödüllerin verilmeyeceği ve yarışmanın iptaline dair herhangi bir açıklama/duyuru da yapılmamıştır. Ödüllerin bugüne kadar verilememesinin sebebi, ödüller için ayrılan ödeneğin şu ana kadar serbest bırakılmamasıdır. Ödeneğin ulaşmasıyla birlikte dereceye girenlere ödüllerinin verileceğinden de hiç kimsenin şüphesi olmamalıdır.
Bakanlığımızın saygınlığını ve çalışanlarımızı rencide edici yalan haberlerle kamuoyunu yanıltmanın, basın-yayın organlarının inandırıcılığı, güvenilirliği ve meslek ahlâkıyla bağdaşmadığını bir kez daha önemle hatırlatmak isteriz.
Kamuoyuna saygıyla duyurulur.
Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği

Yorumlar (2)
OKUL MÜDÜRÜ 6 yıl önce
kisa filmi falan geç, okul müdürlerini içine soktuğunuz bunalimli durumdan kurtarin önce. herkes görevine küstü. mübarek günde oruçlu oruçlu size o kadar çok beddua ediliyorki, allah sizi de, yandaş peşinde koştuğunuz için, insanların haklarına tecavüz ettiğinizz için, bizim halimizden bin beter etsin!
bu ne iştir 6 yıl önce
aylardır bas bas bağırıyoruz şube müdürlüğü mülakatlarında kul hakkı yenmiştir diye adamlar hala paralel avcılığı derdinde. gerçek paralel danıştayın iki iptal kararına uymayan meb yetkilileri ve torpilci sendika ebs dir.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@