banner476

MEB'den Bilgi Güvenliği Yazısı

Bilgi ve sistem güvenliği anlamında kurum politikalarını hiçe sayma, durumlar tespit edilmektedir.

MEB 07.08.2014, 00:23 07.08.2014, 00:24
MEB'den Bilgi Güvenliği Yazısı
 Milli Eğitim Bakanlığı olarak, 5651 sayılı “İNTERNET ORTAMINDA YAPILAN YAYINLARIN DÜZENLENMESİ VE BU YAYINLAR YOLUYLA İŞLENEN SUÇLARLA MÜCADELE EDİLMESİ HAKKINDA KANUN”gereği, sistem ve kullanıcı bazlı güncel politikalar sebebiyle gerçekleşmesi olası tehditlere karşı çeşitli güvenlik ürünleri kullanılmaktadır. Bu güvenlik ürünleri ile intranet ve internet trafiğini sağlıklı yönetebilmek, olası siber saldırılara karşı önlem almak amaçlanmaktadır. 11 Nisan 2012 tarihli 565 sayılı “Bilgi ve Sistem Güvenliği Yönergesi” ile kurum çalışanlarımıza, uyulması gereken kurallar, olması ve olmaması gereken tasarruflar açıklanmış olmasına rağmen bakanlık personelimizin bir kısmının uygulanan çözümleri aşmaya yönelik girişimlerde bulundukları tespit edilmiştir. Bilgi ve sistem güvenliği anlamında kurum politikalarını hiçe sayma, uygulanan filtreleme çözümlerini delme, gereksiz yüksek trafik oluşturma, antivirüs uygulaması kullanmama, güvensiz yazılım kullanma vb. durumlar tespit edilmektedir.
Web filtresini atlatmaya yönelik uygulamalar çalıştırıldığında (ultrasurf, freegate, hotspot, tunnel vb.), Botnet tarzı zararlı uygulamalar ile kullanıcı bilgisayarlarının da  bilgisayar korsanları tarafından ele geçirildiği görülmektedir. Son dönemlerde özellikle bu konularda çok ciddi  güvenlik açıkları ortaya çıkmakta bu da özel verilerin bilgisayar korsanlarının eline geçmesine yol açmaktadır. Başkanlığımız,  resmi olarak kullanımı zorunlu olan Kurumsal  Mcafee  antivirüs uygulamasının kullanılmadığı gibi durumlarda ilgili kullanıcının  erişimi engellemektedir. Bu sebeple bakanlık hattını kullanan kullanıcıların Bakanlık denetiminde uygulanan güvenlik politika ve kuralları  çerçevesinde davranmaları gerekmektedir. Aksi halde Başkanlığımızın  27/02/2014 tarih ve 861980 sayılı yazısı doğrultusunda, güvenlik politikalarını aşma konusunda ısrarcı davranış sergileyen personel hakkında gerekli yasal süreç başlatılacaktır.

Bu çerçevede İl Milli Eğitim Müdürlüğü bünyesindeki kullanıcıların yukarıda belirtilen güvenlik kuralları çerçevesinde davranmaları gerekmektedir. Güvenlik politikaları konusunda tüm yetki ve uygulama kriterleri Başkanlığımız tarafından belirlenmekte ve uygulanmaktadır. Konu ile ilgili olarak karşılaşılan problemlerde koordinasyon İl MEBBİS Yöneticileri tarafından sağlanacaktır.
 
İnternet ve Bilgi Güvenliği
 
Bilgi ve Sistem Güvenliği Yönergesi
 
5651 Sayılı Yasa
Yorumlar (2)
öğretmen 6 yıl önce
ilk önce okul sitelerinde fotomuzu okuduğumuz okulu vb kaldırın
mahrem 6 yıl önce
biizm özlük dosyamızda dr ile aramızda kalması gereken hastalık rapor olarak yazılınca bulunuyor. mahremimiz özlük dosyasında. ve bundan müdüre yöneticiye ne.hastalığımız bu kadar merak mı ediliyor

Gelişmelerden Haberdar Olun

@