MEB'den okullara 60 ay uyarısı

MEB'den okullara 60 ay uyarısı

8 yıllık kesintisiz zorunlu eğitime son verip 12 yıllık zorunlu ancak kademeli bir eğitim modeli öngören '4+4+4' düzenlemesi kapsamında 60 aylık çocukla 80 aylık çocuğa aynı sınıfta eğitim verilmesinin 'sakıncalı' olduğu geç de olsa Milli Eğitim Bakanlığı tarafından da tespit edildi.

 Edinilen bilgilere göre, Milli Eğitim Bakanlığı denetçileri, 2012-2013 eğitim öğretim yılının başlangıcıyla uygulamaya konulan ‘ 4+4+4 ’ eğitim sisteminin küçük yaşta eğitime başlatılan öğrenciler açısından bazı olumsuzluklar içerdiğini belirledi. Sistemin, okula başlama yaşını, 72 aydan 60 aya çeken, gelen tepkiler üzerine 60-66 ay arasını velinin isteğine 66 ay ve üstünü de zorunlu hale getiren uygulamasının özellikle fiziki ortam bakımından ‘mini mini birlere’ uydurulması gerektiği vurgulandı. Denetçilerin tespitleri doğrultusunda bazı iller okulları uyarmak zorunda kaldı. 

'ŞUBELERI, AYLARA GÖRE DÜZENLEYIN' 

Okullara gönderilen yazıda, 60-80 aylık çocukların bir arada eğitim almasının sakıncalar yarattığı vurgulanarak, ay ayrımı göz önüne alarak sınıfların düzenlenmesi istendi. Yazıda, “60-66 aylık çağ nüfusundan velilerin isteğine bağlı olarak kayıt yaptıracak öğrenciler ile diğer yaş grubundaki (66-80 ay) öğrencilerin aynı sınıfta eğitim almalarının hem bedensel hem de pedagojik yönden olumsuzlar oluşturmasının tespit edilmesi üzerine 2013-2014 eğitim öğretim yılında şubelerin, öğrencilerin aylarına göre oluşturulması Bakanlık denetçilerimizce tavsiye edilmiştir” denildi. 

1.5 YAŞ FARK OLUŞMUŞTU 

‘4+4+4’’ün yasalaşması sürecinde kamuoyunun, özellikle de 60 aylık çocuklara olan velilerin öncelikli gündemi okula başlama yaşı olmuştu. 60 aylık çocuğu olan birçok veli, bir yıl kaybetmemek için çocuğunu okula yollarken, bazı veliler de çocuklarının bedensel ve zihinsel gelişimini dikkate alarak gelecek sene okula başlatmayı karar vermişti. Çocuğu 66 aylık olan ve çocuğunun gelişiminin yetersiz olduğunu düşünenler veliler ise sağlık kurumlarından rapor alma yoluna başvurmuştu. Okullar açıldığında ilkokul birinci sınıfların birçoğunda yaş açısından homojenlik söz konusu olmamış; 60 aylık çocukla 80 aylık çocuk, diğer bir ifadeyle aralarında 1.5 yaş farkı olan çocuklar aynı sınıfta eğitime başlamıştı.

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebpersonel.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.