banner476

Milletvekilinden 2 Haftalık Tatilde Ücretli Öğretmenlerin Ek Ders Ödemeleri İçin Soru Önergesi!

Ücretli öğretmenlerin tatil sürecinde ek ders ödemelerine ilişkin Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'un yazılı olarak cevaplaması için soru önergesi verildi.

MEB 18.03.2020, 16:57
Milletvekilinden 2 Haftalık Tatilde Ücretli Öğretmenlerin Ek Ders Ödemeleri İçin Soru Önergesi!

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ankara Milletvekili Yıldırım KAYA "Ücretli öğretmenlerimizin ücret sorunun çözülmesi için TBMM Başkanlığına, T.C. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk tarafından yazılı olarak yanıtlaması için bir soru önergesi verdi."

Yıldırım Kaya,"Koronavirüs salgını nedeniyle, 16-30 Mart tarihleri arasında eğitime ara verilmiştir. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk 16 Mart'tan itibaren tatilin, 23 Mart'tan itibaren de uzaktan eğitim sürecinin başlayacağını açıklamıştır.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, ücretli öğretmenlere bu süre içinde ek ders ödemelerinin yapılıp yapılmayacağına ilişkin soruya ise, "Bu konular bürokratik konular; hiç kimseyi mağdur etmeyecek şekilde önlemler alınır, merak etmeyin" açıklamasını yapmıştır.

Ancak bugüne kadar ücretli öğretmenlere ücret ödenmesine ilişkin yasal bir düzenleme ya da açıklama yapılmamıştır.

Ücretli öğretmenler, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un açıklamaları doğrultusunda gerekli yasal düzenlemelerin yapılarak ek ders ücretlerinin ödenmesini beklemektedir.

Yasal düzenleme yapılmaz ve süreç uzarsa ücretli öğretmenlerimiz hiç ücret alamayacaktır. Böyle bir durumda, kamuda çalışan öğretmenlerin yüzde 9,7’sini oluşturan 92 bin ücretli öğretmen açlığa mahkum edilmiş olacaktır.

Yıldırım Kaya Soru önergesinde;

1. Ücretli öğretmenlere eğitime ara verilen süreçte ek ders ücreti ödenecek midir?

2. Ücretli öğretmenlere ek ders ücretlerinin ödenebilmesi için gerekli yasal düzenlemeler yapılacak mıdır?

3. Sürecin uzaması durumunda ücretli öğretmenlerin ücret sorunu nasıl çözülecektir?

Evrensel bir ilke olan “Eşit işe eşit ücret” ilkesi aykırı uygulama derhal kaldırılmalıdır. Ücretli öğretmenlerin daha fazla mağdur olmaması için gerekli yasal düzenlemeler ivedilikle yapılmalıdır." dedi

Yorumlar (42)
Akif 7 ay önce
Bir şekilde kadrolu öğretmenlere ödeniyorsa, ücretli öğretmenlere de ödenmesi gerekir...
Cuma 7 ay önce
Biz ücretli öğretmenler bu ülkenin üvey evladı muamelesi görüyoruz. Zaten aldığımız maaş ne ki üstüne kesiliyor.
Muhammet YILDIRIM 7 ay önce
Ben de bekliyorum eğer ödeme yapılmazsa vatandaşlıktan çıkarım böyle bir vatanda yaşamak artık aşağalanmak olacaktır yeter artık
Halil 7 ay önce
Ucretliler magdur masllari yatsin
Selahattin 7 ay önce
Zor durumdayız inanin. Biz ücretli öğreenleri çok düşündürüyor bu durum. Biz borçlarımızı taksitlerimizi nasıl ödeyeceğiz
Ücretli Özel eğitimci 7 ay önce
Sorunlarımızı mecliste dile getiren vekilimize teşekkür ederiz...
Berfin 7 ay önce
Üç yıldır ücretli öğretmenlik yapıyorum. Ve ücretli öğretmenlik yapan herkes sefalet eçinde. Toplum için de bile saygı görmüyoruz. Okul idarecileri tarafından eziliyoruz. Aldığımız maaş ise cabası. Tatil günlerinde zaten yıllardır kesiliyor maaşlarımız. Böyle zor bir durumdayken aynı şeyleri umarım yapmazlar. Biz tatil istemedik siz veriyorsunuz madem tatil veriyorsunuz kadroluların maaşı nasıl yatırılıyorsa bizimkileride yatırın maduriyetimizin cabası askeri ücret bile alamıyoruz. Şimdi kadroluların maaşını yayırmıyoruz deseler ülke ayağa kalkar. Ama ücretliler hep susmaya alışık...
ÜCRETLİ ÖĞRETMEN MUSTAFA 7 ay önce
ADALET VAR İSE VİCDAN DA VAR YAZIK GÜNAH BUNCA ÜCRETLİ ÖĞRETMENLERE
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Gelişmelerden Haberdar Olun

@