Milli Eğitim Bakanlığında Özel Yayınevine KIYAK

Milli Eğitim Bakanlığında Özel Yayınevine KIYAK

Milli Eğitim Bakanlığı EBA'da yayınlanan ücretsiz soruları bir yayınevine sattı. Milli Eğitim Bakanlığı Ölçme Değerlendirme Genel Müdürü Bayram ÇETİN imzalı belge ile özel yayın evi okullarda soru bankası ve yardımcı kitap satmaya başladı... İşte detaylar...

 Milli Eğitim Bakanlığında dershanelerin kapatılması ve destekleme kurslarının açılmasının ardından ,  EBA üzerinden soru bankaları oluşturup öğrencilere ücretsiz olarak hizmet vermekteydi.

Teog sınavlarına hazırlanan milyonlarca öğrenci EBA üzerinden ücretsiz kazanım testlerini indirip çözmekteydi. Milli Eğitim eski Bakanı Nabi AVCI'nın hemenhemen her toplantıda öğrencilerimize ücretsiz olarak sınav sorularını EBA üzerinden veriyoruz. Yayınevlerinin yardımcı kaynak ve kitaplarına ihtiyaç kalmadı açıklamaları ile öğrenci ve veliler sevinmişti.

EBA üzerinden ücretsiz olarak yayınlanan kazanım testleri ve soru bankaları artık parayla satılıyor.

MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI LOGOSU VE ÖLÇME DEĞERLENDİRME GENEL MÜDÜRLÜĞÜ LOGOLU SORU BANKASI


Milli Eğitim Bakanlığı Ölçme Değerlendirme Genel müdürlüğü bu soruları bir yayınevine protokol imzalayarak satmış. Yayınevi de kitabın ön yüzüne MEB ÖLÇME DEĞERLENDİRME VE SINAV HİZMETLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ İSMİYLE MEB'İN LOGOSUNU basmış. Kitabın arka yüzüne ise Genel Müdür Bayram ÇETİN imzalı protokolun resmini koyarak , Milli Eğitim Bakanlığının resmi evrağını kitaba basarak , soru bankası ve yardımcı kaynak kitaba sanki Milli Eğitim Bakanlığının resmi yayınevi görüntüsünü katarak algıyı oluşturmuş.

MEB RESMİ YAZISI VE GENEL MÜDÜR İMZALI BELGE KİTABIN ARKA YÜZÜNE BASILMIŞ

Her yıl okullara yardımcı ders kitapları ve soru bankalarının alımının yasak olduğu yönünde resmi yazılar gönderen , yardımcı kaynaklarla ilgili onlarca soruşturma açan Milli Eğitim Bakanlığı , EBA üzerinde ücretsiz verilen soruları yayınevine satarak yardımcı kaynak kitapların ve soru bankaların okullarda legalleşmesini sağlamıştır. Milli Eğitim Bakanlığı logosunu ve resmi evrağını gören öğretmen ve öğrenci velileri ise , Bakanlığın bu yayınevine destek verdiği düşüncesiyle soru bankalarını almaktadır.

Ölçme Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğünün resmi yazısı ve genel müdür imzasıyla kitaba eklenen resmi belgeler, Milli Eğitim Bakanlığı logosu ve genel müdürlük logosunun bu yardımcı kitap ve soru bankasında bulunması konusunda ilgili genel müdürlüğün aşağıdaki sorulara cevap vererek kamuoyuna açıklama yapması gerekir.

- Ölçme değerlendirme genel müdürlüğü EBA üzerindeki ücretsiz soruları neden ücret karşılığı satma gereği duymuştur ? Milli Eğitim Bakanlığının paraya mı ihtiyacı var ?

- Ölçme değerlendirme genel müdürlüğünün resmi yazısının ve genel müdür imzasının özel biryayın evinin bastırdığı kitapta yer alması etik mi ?

- Ölçme değerlendirme genel müdürü bu soruları yayınevilerine satmak için ihaleye çıkmış mıdır ? Diğer yayınevlerinin haberi varmıdır ? Yoksa sorular adrese teslim satış mı yapılmıştır ?

- Ölçme değerlendirme genel müdürlüğü bu soruları yayınevine satarak , kendi resmi yazısı ve logosu ile yardımcı ders kitapları ve soru bankalarının artık okullarda rahatça satılmasının önünü mü açmıştır ?


Sonuç olarak ; Milli Eğitim Bakanlığı EBA üzerindeki ücretsiz soruları ihalesiz ve duyurusuz olarak bir yayınevine ücret karşılığı satmıştır. Yayınevi ise MEB logosu ve MEB resmi yazısıyla birlikte genel müdür imzalı belgeyi yayınlarının üzerine basarak okullarda, Milli Eğitim Bakanlığının resmi kaynağı gibi algı yaratılarak satışlar yapmaktadır. Bakanlığın bu konuda kamuoyuna bir açıklama yapması gerekir.

Kaynak:www.kamudanhaber.com
 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.