banner476

Milli Eğitim Bakanlığından 2. Üniversiteye Alan Değişikliği Talebi

Anadolu Eğitim Sendikası Milli Eğitim Bakanlığına yaptığı başvuru ile kasım ayında yapılan eksik alan değişikliğinden kaynaklanan mağduriyetleri gidermek adına ;İkinci üniversiteyi bitiren öğretmenlere alan değişikliği hakkının verilmesini,Öğretmenlerin Asıl Alanlarına Dönebilmesini,Öğrenimi Birden Fazla Alana Kaynak Teşkil Eden Öğretmenlere Alanlar Arasında Alan Değişikliği haklarının sağlanmasını talep etti.

MEB 19.06.2015, 15:46 19.06.2015, 15:48
Milli Eğitim Bakanlığından 2. Üniversiteye Alan Değişikliği Talebi

  

2. Üniversiteye ve Asıl Alana Alan Değişikliğini Talep Ettik


MEB İnsan Kaynakları Müdürlüğünce 26 Kasım 2014 tarihinde illere gönderilen yazı ile Alan Değişikliği hakkı sadece 540 saatlik Zihinsel Engelliler Sınıf Öğretmenliği Eğitim Programı ile 90 saatlik Teknoloji Tasarım Öğretmenliği Eğitim programlarını başarı ile bitiren öğretmenlere verilmişti. Ancak o dönemde yürürlükte bulunan 06/05/2010 Tarih ve 27573 Sayılı MEB Öğretmenlerinin Atama ve Yer değiştirme Yönetmeliğinin 44. Maddesine göre haziran ayında yapılması gereken alan değişikliği hem gecikmiş hem de eksik yapılmış oluyordu. Aynı dönemde mevzuatta yeri olmasına rağmen ne ikinci üniversiteyi okuyan öğretmenlere alan değişikliği hakkı verilmiş ne de diplomasındaki asıl alanına geri dönmek isteyen öğretmenlere alan değişikliği hakkı tanınmıştır.

Anadolu Eğitim Sendikası olarak her zaman alanında çalışan öğretmen ve alanına atanmak isteyen öğretmen adaylarını mağdur etmeyen, bilimsellikten uzak ve popülist uygulamalardan kaçınan alan değişikliğini savunduk. Bu yüzden öğretmenlerin yasal çerçeve içerisinde ve eksik kalan alan değişikliği haklarının iade edilmesi için aşağıda sıraladığımız konularda alan değişikliği haklarının verilmesini Milli Eğitim Bakanlığına yazdığımız resmi yazı ile talep ettik.

İkinci üniversiteyi bitiren öğretmenlere alan değişikliği hakkı verilmelidir

Öğretmenlik hizmeti sürerken veya öncesinde başka bir öğretmenlik alanında ikinci üniversiteyi bitirmiş olan öğretmenlere bitirdikleri 2. Üniversitenin karşılığı olan alana geçme hakkının tanınmasını taleplerimiz arasında önceliklidir. Bir öğretmen ikinci bir üniversiteyi bitirmiş ise zaten o alanda öğretmenlik yeterliğini kazanmıştır. Yani diplomasını aldığı iki alanda da öğretmenlik yapabilme kapasitesine sahiptir ve bu yüzden kendini daha çok verimli hissettiği alanda özgürce ders verebilmelidir. Açık ve net şekilde 2. Üniversiteyi bitiren öğretmenlerin alan değişikliği hakları engellenemez.

Öğretmenlerin Asıl Alanlarına Dönebilmeleri Engellenemez

Üniversiteden mezun olduğu branştan daha farklı alana atanan ve halen görevine devam eden öğretmenlerin istemesi halinde diplomasında yazılı bulun asıl branşına alan değişikliği yapabilmesini talebimizi bu yıl da tekrarlıyoruz. Kendi alanı olmamasına karşın başka alanlarda öğretmenlik yapanlara asıl mezun olduğu öğretmenlik alanına  geçiş hakkının verilmesi kamu yararı ve öğrenci hakkını gözetilen bir adım olacaktır. Kişi eğitimini aldığı öğretmenlik alanında çalışabilme hakkına sahip olduğu da unutulmamalıdır.

Öğrenimi Birden Fazla Alana Kaynak Teşkil Eden Öğretmenler Alanlar Arasında Alan Değişikliği Yapabilmeliler

Öğretmenliğin alanında uzmanlık gerektiren bir meslek olduğu unutulmuş, öğretmen yetiştirme, istihdam etme ve müfredatları belirleme konularında tarihi hatalar yapılmıştır. Sistemde yapılan radikal ve plansız değişiklikler başta sınıf öğretmenleri olmak üzere pek çok branşta öğretmeni mağdur etmiştir. Talim ve Terbiye Kurulunun öğretmenliğe atanacakların mezun oldukları alanla ilişkilendirerek öğrenimleri birden fazla alana atamaya kaynak olan öğretmenler için getirmiş olduğu karar alan değişikliğinde de uygulanmalıdır.
Yukarıda açıklanan üç talebe ilişkin Milli Eğitim Bakanlığı’na yaptığımız talep başvurusu ekte olup, sendikamızca takibi yapılacaktır. 
 
Sedat DEGER
Anadolu Eğitim Sendikası
Hukuk ve Toplu S.S. Genel Başkan Yardımcısı
Kaynak: www.mebpersonel.com
Yorumlar (51)
ali can 5 yıl önce
alan değişikliği hemen olmalı
Derya 5 yıl önce
Bizim taleplerimizi meb e ilettikleri için anadolu eğitim sen e teşekkür ediyorum. Binbir zahmetle ikinci üniversite okuyanlara alan değişikliği hakkı verilmelidir.
sude 5 yıl önce
süpersiniz kaç zamandır üç maymunu oynayanları kınıyoruz
Anadolu Eğitim Sendikasına Teşekkürler 5 yıl önce
bu sendika çalışıyor diğer sendikalar susuyor...
hakan can 5 yıl önce
anadolu eği̇ti̇m sendi̇kasina sonsuz teşekkürler..adam gibi calisan bir sendika varmis demekki...bizim hakkimizi aradiginiz sesimizi duyurdugunuz icin cok tesekkurler.. bu i̇ş olsun ya da olmasin sendikaniza uye olacagim ilk firsatta
mustafa 5 yıl önce
Diploma alanına alan değişikliği istiyoruz gerçek alan değişikliği budur engellenemez
yunus 5 yıl önce
çok teşekkürler aes bizi anladığın için. inşAllah bir an evvel yapılır...
canan 5 yıl önce
Teşekürler
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Gelişmelerden Haberdar Olun

@