Müdürlerin Aile Sorunu

Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliğine göre “Bu okullar arasındaki öğrenci nakilleri; açık kontenjan bulunması, öğrencinin yerleştirmeye esas puanının naklen gitmek istediği okulun kendi sınıf seviyesindeki öğrenciler için uygulanan yerleştirmeye esas taban puanından az olmaması ve puan üstünlüğü esasına göre yapılır.” hükmü bulunmaktadır.

MEB 22.07.2014, 21:31 22.07.2014, 21:31
Müdürlerin Aile Sorunu
 Ortaöğretim kurumlarına bakıldığında ise şuanda Anadolu Öğretmen Liseleri, Anadolu Liselerinde onlarca boş kontenjan ortaya çıkmasına rağmen, yönetmelik hükümlerine göre öğrencilerin taban puanlarına bakılarak yerleştirme yapıldığından nakilleri yapılamamakta, başka illere tayin olan memurlar çocuklarının nakillerini yaptıramamakta, tayini çıkan devlet görevlileri mağdur olmakta, aileleri parçalanmaktadır.
 
Bunun son mağdurları ise, yakın zamanda yapılan atamalarda İlçe Milli Eğitim Müdürü olarak atananlar ile rotasyonla yer değiştiren Milli Eğitim Şube Müdürleri'dir. A ilinden B iline atanan İlçe Milli Eğitim Müdürleri ve Milli Eğitim Şube Müdürleri'nin birçoğunun aileleri parçalanmış durumdadır. Ayrıca bu okullarımızın çoğunun öğrenci yurdu olmadığından ve çocuklarını da cemaat yurtlarına bırakmak istemediklerinden sıkıntı çekmektedirler.
 
Örneğin; Ankara Nallıhan Bilal Güngör Anadolu Öğretmen Lisesi 12.sınıf öğrencinin yerleştirmeye esas taban puanı 405,734, boş kontenjan 28 iken, Yozgat ‘tan Ankara'ya ataması yapılan bir İlçe Milli Eğitim Müdürünün veya Şube Müdürünün Yozgat Sarıkaya Ş.H.H.Aksoy Anadolu öğretmen Lisesi 12. sınıfında okuyan ve 404 yerleştirme puanı olan çocuğunu, bu okula taban puanı tutmadığı için nakil yaptıramamaktadır. Çocuğunun Yozgat Sarıkaya'da okulunda öğrenimine devam etmesini istemesi durumunda ise, bu ilçede cemaat yurdundan başka yurt olmadığından çocuğunu cemaate teslim etmek zorunda kalacaktır.
 
Başka bir örnek; Niğde Bor TOKİ Anadolu Öğretmen Lisesi, 12. sınıf yerleştirme taban puanı 441, boş kontenjan 20, Konya Ereğli İvriz Anadolu Öğretmen Lisesi 12.sınıf yerleştirme taban puanı 435, boş kontenjan 21 olan okullara başka illerden taban puanı 1 puan dahi az olsa öğrenci nâkili yapılamamaktadır.Bu örnekleri çoğaltmak mümkündür.
 
Milli Eğitim Bakanlığı'nın, kendi personelini mağdur etmeden ve bu durumdaki öğrencileri cemaatin kucağına teslim etmeden, bir an önce, boş kontenjanı bulunan okullara nakil isteyen öğrenciler için yerleştirme taban puanlarına bakılmaksızın- puan üstünlüğü sırasına bakılarak yerleşebilmeleri için gerekli çalışmaları yapması gerekmektedir.
Yorumlar (1)
ahmet 6 yıl önce
cemaat derken kimi kasdettiğini açıkca yaz.her kuşun eti bir değildir.herkesi bir kefeye koyma yazıklar olsun size

Gelişmelerden Haberdar Olun

@