banner476

Nabi Avcı'dan din dersi açıklaması

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM), zorunlu Din Kültürü ve Ahlâk Bilgisi dersleri dolayısıyla Türkiye’nin Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ni (AİHS) ihlal ettiğine karar vermesiyle ilgili olarak katıldığı bir televizyon programında ‘Gerekli savunmamızı yaptık. Dosya büyük divanda’ dedi.

MEB 21.12.2014, 14:20 21.12.2014, 14:21
Nabi Avcı'dan din dersi açıklaması
 Önce kendi içimizde çözelim
Katıldığı televizyon programında eğitim gündemiyle ilgi soruları yanıtlayan Avcı din derslerinin AİHM’den önce kendi içimizde çözülmesi gereken bir konu olduğunu söyledi: 
“AİHM’den önce din dersini kendi içimizde tartışmalıyız. Kendimizi ikna edebilmiş miyiz? Buna bakmalıyız. 1982 Anayasası ile birlikte din dersi okullarda okutuluyor. Bu belli bir dinin ya da mezhebin dersi olarak değil, din kültürü dersi olarak ilgili maddede geçiyor. Fakat işleyiş böyle olmamış. Bunu kendi yapımıza uygun bir biçime sokmalıyız. Çoğulculukla ilgili düzenlemelerin üzerine gitmeliyiz. Bu konuda adımlar attık. Bunlar yeterli bulunmuyor. Herkes dinini, mezhebini ve başka inanış biçimlerini seçebileceği dersler üzerinden öğrensin istiyoruz.”

“Aleviler kendilerini tanımlamalı”
Aleviler için din dersleriyle ilgili soru üzerine Avcı çalışmaların yeterli olmadığını vurguladı: 
“Alevilerle ilgili çalışmalarımız var. Ancak bunlar yeterli değil. Sünni bilim adamlarını toplayıp Aleviliği onlara tanımlatmak doğru olmuyor. Aleviler bırakın biz kendimizi tanımlayalım diyorlar.”

“Dershane düzenlemesi iptal edilirse ciddi sıkıntı getirir”
Bakan Avcı dershane dönüşümü Anayasa Mahkemesi'nce iptal edilirse eğitim sisteminin ciddi bir sıkıntıyla karşı karşıya kalacağının da altını çizdi.
Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@