Norm Kadro Nedir?

Norm Kadro Nedir?

Özel sektör ve kamuda karşımıza çıkan norm kadro kavramı mevcut işin yürütülmesi için gereken.....

Norm kadro bir kurumda yürütülmesi gereken iş için gereken personel sayısını ifade eder. Özel ya da kamu kurumları belirli aralıklarla periyodik olarak norm kadro belirlemektedirler. Norm kadronun belirlenmesinin amacı kurumda gereken iş gücünü saptamak ve fazla istihdam varsa bunu önlemektir.

Norm Fazlası Öğretmen Ne Demek?

Milli Eğitim Bakanlığı her okul için gereken sınıf ve öğretmen kadrosunu belirlemektedir. Öğrenci sayısından fazla öğretmen bulunması durumunda fazla öğretmen norm fazlası olarak adlandırılmaktadır. Norm fazlası olan öğretmen genellikle öğretmen ihtiyacı olan farklı bir okula atanmaktadır.

Norm fazlası öğretmen seçiminde hizmet puanı referans alınmaktadır. Hizmet puanı en düşük olan öğretmen norm fazlası olarak belirlenmektedir. Hizmet puanlarının eşit olması halindeyse hizmet yılı esas alınmaktadır. Hizmet yılı en az olan öğretmen norm fazlası olmaktadır. Bu durumda okula en son atanan öğretmeni yakından ilgilendirmektedir.

Norm Fazlası Öğretmen Ne Zaman Belirlenir? Norm Fazlası Öğretmen Ne Zaman Atanır?

Norm kadroları eğitim yılının başında ya da eğitim yılı başlamadan önce belirlenmektedir. Norm fazlası olan öğretmenler genellikle Aralık ayında atanmaktadırlar. Branşlara göre zaman zaman atama tarihleri İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nün kararı doğrultusunda değişebilmektedir.

Norm fazlası olan öğretmen ders saatini doldurabilmek için ihtiyaç duyulan başka bir okula yönlendirilmektedir. Mevcut okulunda göreve devam ederek ders saatlerinin sayısını doldurmak için görevlendirildiği okulda da görev yapmaya devam etmesi gerekmektedir. Norm fazlası olan öğretmen atama tarihlerinde başvuru ile atama isteyebilir.

Aday öğretmen ve sözleşmeli öğretmen norm fazlası olabilmektedir. Norm fazlası olmaları durumunda Valilik tarafından belirlenen öğretmen ihtiyacı olan okullardan birinde ihtiyacı gidermek için görev almaktadır.

Norm fazlası olmak isteyen gönüllü kişiler öncelikli olarak Şube Müdürü ile görüşmesinin ardından İl Milli Eğitim Müdürlüğü'ne dilekçe vererek başvuruda bulunabilir.

Norm Fazlası Neye Göre Belirlenir?

Görevlendirildiği okulda herhangi bir nedenden dolayı norm kadro sayısının düşmesi halinde norm fazlası öğretmen belirlenmesi gerekebilir. Norm fazlası öğretmen öncelikli olarak hizmet puanı, hizmet puanının eşit olması durumundaysa hizmet yılı esas alınarak belirlenir.

Norm kadro öğretmenlerin aldıkları ders sayılarına göre belirlenmektedir. İl ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü öğrenci sayısı ve şube sayılarını dikkate alarak gereken öğretmen sayısını belirlemektedir. Bir sonraki dönem öğrenci sayılarında yaşanabilecek artış da norm kadro belirlenmesinde dikkate alınmaktadır.

Norm Fazlası Sözleşmeli Öğretmen Yer Değiştirmesi Nasıl Yapılır?

Norm fazlası öğretmen Valilik karıyla bulunduğu ilde ihtiyaç duyulan farklı bir okulda görevlendirilebilir. Her yıl il ve ilçelerde norm fazlası öğretmenler için atama takvimi oluşturulmaktadır. Atama tarihlerinde yer değiştirme isteyen öğretmenler MEBBİS üzerinden atama istediği kurumları tercih edebilirler. Hizmet puanı dikkate alınarak öğretmenlerin atamaları gerçekleştirilir.

Görev yapılan il içerisinde atamanın gerçekleştirileceği bir kurum bulunmaması halinde il dışında ihtiyaç duyulan bir kuruma atama isteğinde bulunabilirler.

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebpersonel.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.