O Milli Eğitim Müdürüne verilen ceza ilk değilmiş

O Milli Eğitim Müdürüne verilen ceza ilk değilmiş

BOLU'da 10'uncu Yıl Marşı'nı yasaklayarak tepki çeken, bir önceki görev yeri Balıkesir'de görevi kötüye kullandığı gerekçesiyle 5 ay hapis cezasına çaptırılan Milli Eğitim Müdürü Yusuf Cengiz'in, daha önce görevli olduğu Kütahya'da benzer bir suçtan yine 5 ay ceza aldığı ortaya çıktı.

Kütahya'da 2006- 2011 yılları arasında Eğitim Denetmenleri Başkanı olarak görev yapan Yusuf Cengiz, TCK'nın 179 maddesi gereği 'kamu görevlisinin suçu bildirmemesi' suçlamasıyla 1'inci Sulh Ceza Mahkemesi'nde yargılandı. Mahkeme, 26 Kasım 2011'de görülen son duruşmada, Cengiz'in 'suçu bildirmeme' fiilinin sabit olduğuna kanaat getirerek 6 ay hapis cezası verdi. Duruşmadaki iyi hal ve davranışlarını dikkate alarak, bir aylık indirim yaptı ve 5 ay hapis cezasına hükmetti. Cengiz'in sabıkasız olmasını dikkate alan mahkeme, sanık hakkında hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verdi. 5 yıl süreyle denetim süresine tabii tutulan Cengiz'in bu dava ile ilgili süre bittikten sonra, yeni görev yeri Balıkesir'de benzer bir ceza alması dikkat çekti.

BALIKESİR'DE DE 5 AY VERİLDİ

Balıkesir'de, İbrahim Bodur Mesleki Eğitim Merkezi'nde, müdür yardımcılığı için 6 norm kadro olmasına rağmen 7'nci müdür yardımcısı olarak Ali Sagay atandı. Eğitim-Sen'in şikayetiyle dönemin Balıkesir İl Milli Eğitim Müdürü Yusuf Cengiz, Karesi İlçe Milli Eğitim Müdürü Ramazan Konakbay, şube müdürleri Mesut Solak, Ersen Aksoy ve Hasan Keskin ile İbrahim Bodur Mesleki Eğitim Merkezi Müdürü Ramazan Demir hakkında Türk Ceza Kanunu'nun 257/1 maddesi uyarınca görevi kötüye kullanma suçlamasıyla dava açıldı. Balıkesir 4'üncü Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülen davada, Yusuf Cengiz'le İbrahim Bodur Mesleki Eğitim Merkezi Müdürü Ramazan Demir'e görevi suiistimalden 6 ay hapis cezası verildi. Bu ceza iyi halden 5 aya indirildi. Aynı davada yargılanan Karesi İlçe Milli Eğitim Müdürü Ramazan Konakbay ile şube müdürleri Ersen Aksoy ve Hasan Keskin görevi ihmalden 2 ay 15 gün hapis cezası aldı. Mahkeme sanıkların isteği doğrultusunda hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına, ayrıca 5 yıl denetime tabii tutulmalarına karar verdi.

21 Mart 2016 tarihi itibariyle Bolu İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nde göreve başlayan Cengiz, evli ve iki çocuk babası.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum