banner476

Öğrencilerin 'Kariyeri' İçin Yeni Program

Milli Eğitim Bakanlığınca, ortaokullarda okutulan rehberlik ve kariyer planlama dersi için hazırlanan programla öğrencilerin kariyerleri hakkında kapsamlı kazanımlar elde edilecek.

MEB 22.12.2014, 12:52 22.12.2014, 12:57
Öğrencilerin 'Kariyeri' İçin Yeni Program
 ANKARA - Yıldız Aktaş

Talim ve Terbiye Kurulu (TTK), ortaokul 8. sınıfta zorunlu olarak ve haftada bir saat okutulan, rehberlik ve kariyer planlama dersi programını yeniden düzenledi. Yeni hazırlanan, öğretim programı, 2015-2016 eğitim öğretim yılından itibaren uygulanacak. Daha önce rehberlik ve kariyer planlama dersi öğretimi için kullanılan ilköğretim sınıf rehberlik programı ise gelecek eğitim öğretim yılından itibaren uygulamadan kaldırılacak.

Yeni öğretim programında, kariyer planlamasını dogru yapan bireylerin, kaynak ve zaman israfı gibi dezavantajlardan etkilenmeden ülke kalkınmasına ve ilerlemesine çok önemli katkılar sağlayacağına dikkat çekilerek, bireyin kendini tanımasına, yeteneklerini daha etkin kullanarak kendini gerçekleştirmesine, özgür ve üretken birey olmasına katkı saglamak amacıyla "Rehberlik ve Kariyer Planlama Dersi Programı"nın hazırlandığı kaydedildi.

Dersi tamamlayan öğrencilerin, alacagı eğitimin gelişimine ve yaşamına katkısını bilen, geleceğe yönelik planlama yapma becerisini kazanmış, kendi kariyer yaşamına ilişkin alternatifleri değerlendirebilen, mesleklerin yasamdaki yeri ve önemini kavramıs, her meslegin toplumda önemli ve değerli olduğunu bilen, çevresindeki olanakları değerlendirebilen bireyler olmaları bekleniyor.

Öğrenciler iş yerlerinde meslek gruplarını gözlemleyecek

Kariyer planlamanın öneminin kavratılacağı derste, programın "meslekler ve kariyer planlama" konularında basarıya ulasması için öğrencilerin çeşitli lise türlerine ve iş yerlerine ziyaretleri sağlanarak, meslekler hakkında araştırmalar yapmalarına ve is sektöründe farklı meslek gruplarını gözlemelerine imkan verilecek. Bu imkanların bulunmadığı okullarda, panolar aktif şekilde kullanılacak, internetten, belgesellerden ve buna benzer materyallerden yararlanılacak.

Öğrenciye özgeçmiş hazırlatılacak

Ders kapsamında ögrenciye, kariyer dosyası hazırlama, özgeçmis yazma, meslekleri arastırma konusunda beceriler kazandırılacak.

Programda yer alan kazanımların ögrencilerde gerçeklesme düzeyinin belirlenmesi için öğrencilerin ilgilerini belirlemek için okul rehberlik ve psikolojik danısma servisinin uygulayacagı ilgi envanterleri, kisilik ölçekleri, öğrencilerin tutacakları günlükler, öğrencilerin yapacagı öz degerlendirmeler, aile üyelerinin ögrenciyle ilgili gözlemleri, ögretmen gözlemleri kullanılacak.

Yogun sınav kaygısı yasayan örencilerin aktif yardım alması sağlanacak

Öğretim programına göre, derste, kendini tanıma, güvenli ve sağlıklı yaşam, eğitim yaşamı, meslekleri tanıma ve kariyer planlama konuları işlenecek.

Kendini tanıma konusunda yetenek, ilgi, deger kavramı açıklanacak ve yetenek, ilgi ve degerlerini fark etmesi, güvenli ve saglıklı yasam konusunda ise öğrencilerin kendini zararlı alıskanlıklardan koruması, stresin nedenlerini ve belirtilerini açıklama, stres durumlarında kullandıgı tepkilerin etkililigi açısından değerlendirme kazanımları verilecek.

Egitim yasamı konusu işlenirken de öğrencinin kendi öğrenme stilini belirlemesi, sınav kaygısının performansına etkisini ve sınav kaygısıyla baş etme yolları öğretilecek. Yogun sınav kaygısı yaşayan öğrencilerin rehberlik ve psikolojik danısma servisinden aktif yardım alması saglanacak.

Mesleklerin istihdam olanakları anlatılacak

Meslekleri tanıma konusunda ise iş, meslek, uğraş ve kariyer kavramlarını tanımlama, meslek sahibi olmanın önemini açıklama, üst öğrenim kurumlarına geçiş sistemini araştırma, ortaöğretim program türleri hakkında bilgi toplama, ilgi, yetenek ve değerlerin ortaöğretim program türü seçimindeki rolü, ilgi duyulan mesleklerin gerektirdiği eğitimler ve bireysel özellikler, eğitimini sürdüreceği ortaöğretim program türünün meslek seçimine etkisi, meslekler hakkında bilgi toplayacağı kaynaklar ve mesleklerin uzun vadede istihdam olanakları üzerinde durulacak. Meslekler hakkında bilgi toplaması kazanımı kapsamında, öğrencilere derslerde belirli meslekler hakkında toplumda var olan ön yargılar da anlatılacak.

Öğrenci bireysel kariyer planlama dosyası hazırlayacak

Kariyer planlama konusunda da öğrencinin kendini tanıtmada öz geçmişin önemini fark etmesi, öz geçmişini yazması, kariyer planlama basamaklarını açıklaması, bireysel kariyer planlama dosyası hazırlaması öğretilecek. Kariyer dosyasında, öğrencinin kendini tanımasına ve gerçekçi kararlar vermesine yardımcı olacak her tür materyal ve verinin bulunması sağlanacak. Öğrencinin ortaöğretim tercihlerini kariyer dosyasındaki verilerden yararlanarak, belirlemesi öğretilecek.

(Anadolu Ajansı)

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@