Öğretmenler bakıcı değildir. MEB bu duruma çözüm bulmalıdır.

Öğretmenler bakıcı değildir. MEB bu duruma çözüm bulmalıdır.

Öğretmenler bakıcı değildir. MEB bu duruma çözüm bulmalıdır.

İlkokullarda öğrencilere ‘kulüp’ adı altında ücretli kurslar verildiğini belirten Eğitim Sen Şube Başkanı Nurettin Sönmez “Öğrenmenler de bakıcı pozisyonuna düşüyor. Bakanlık bu duruma çözüm bulmalı” dedi

İlkokullarda, okuldan sonra öğrencilere ‘kulüp’ adı altında ücretli eğitim veriliyor. İsteğe bağlı olan bu eğitimler en çok çalışan aileler tarafından tercih edilirken Destekleme ve Yetiştirme Kursu’ndan (DYK), tamamen farklı şekilde işleniyor. Antalya Eğitim İş Şube Başkanı Sadık Acar, bu kursların DYK kurslarından farklı olarak ücretli verildiğini söylerken; Eğitim Sen Şube Başkanı Nurettin Sönmez de okullarda paralı eğitime karşı olduklarını belirterek Milli Eğitim Bakanlığı’nın bu konuda çözüm bulması gerektiğini söyledi.

DYK KURSLARINDAN FARKLI

Okulların sınavlara hazırlık için kurs açtığını belirten Başkan Acar, “Destekleme ve Yetiştirme Kursu’nda (DYK), lise sınavlarına ve üniversite sınavlarına hazırlanan öğrencilerimiz sınava hazırlık için eğitim alıyorlar. Bu kurslar tamamen ücretsiz ve öğrencilerimize destek amaçlı yapılan kurslar. Öğrencilerimizden de bu konuda talep var. Öğrencilerin merdiven altı yerlerde eğitim görmesindense okullarımızda güvenli yerlerde eğitim alması daha güzel. Bir de ilk okullarda kulüp adı altında açılan kurslarımız var. Bunu okullar yine açıyor ve ücretli olarak eğitim veriyorlar. Bunlar DYK’dan farklı” dedi.

‘EĞİTİMİN PARALISINA KARŞIYIZ’

Eğitim Sen Şube Başkanı Sönmez de kulüpler hakkında bilgi vererek “Okul bittikten sonra başlayan kurslar bunlar. Örneğin okul saat 15.00’de bitiyorsa 17.00’ye kadar devam ediyor. Çalışan ailelerin çocukları için düşünülmüş bir planlama. Öğretmenler de ekstra okulda kaldığı için ücretli oluyor” açıklamasını yaptı. Özellikle okullarda eğitimin paralı hale dönüştürülmesine şiddetle karşı olduklarının altını çizen Sönmez, “Bu sistemi Bakanlık bir bütün içerisinde çözmeli. Ailelerin, çocuklarının dersten sonra geçirecekleri zaman ve mekanla ilgili bir sıkıntı varsa bunu yine Bakanlık etütlerle değil başka şekilde çözüm üretmeli” dedi.

ÖĞRETMENLER MECBUR BIRAKILIYOR

“Velilerden para toplayarak öğretmenler de bir anlamda bakıcı pozisyonuna düşüyor” diyen Sönmez, “Bu da sıkıntılı bir durum. Onun için böyle bir sistemi kabul etmek mümkün değil. Aileler de çalıştıkları için bu sisteme mecbur kalıyor. Okuldan sonra çocuklarını dışarıda ya paralı etütlere göndermesi lazım ya da kreşlere göndermesi lazım. O daha pahalı oluyor. Dolayısıyla aileler bunu tercih ediyor. Öğretmen arkadaşlarımızı bir şekliyle zorluyorlar. Sistem bu şekilde işliyor. Bunu da kurs adı altında değil de sosyal etkinlik, kulüp çalışması adı altında yapıyorlar” ifadelerini kullandı. ÖZEL/Dilan ERAY

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebpersonel.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

45 Yorum