Öğretmenler Hem eylem yapıyorlar hem sınava giriyorlar!

Öğretmenler Hem eylem yapıyorlar hem sınava giriyorlar!

Öğretmenler Hem eylem yapıyorlar hem sınava giriyorlar!

Mebpersonel.com sitemizde 31 Ekim 2022 tarihinde Bizim Yaka Kocaeli İnternet Sitesinde Gazeteci Galip Ataman'ın ,Öğretmenler, “açız” eylemi yapacakmış! başlıklı köşe yazısını yayınlamıştık. Bu haber sonrası gerek mesaj gerekse yorum olarak birçok öğretmen konu hakkında görüşlerini yazarken gerek sitemiz hakkında gerekse yazının yazarı hakkında bazı yorumların ise hakaret derecesinde olacak şekilde yapıldığını gördük ve bu gördüklerimiz yorumları yayınlamadık eleştiri sınırını aşan yorumlardı.

Bizler öncelikle mebpersonel.com olarak öğretmenlere sınav yapılmasının çok yanlış olduğunu ve öğretmenlerin hizmet yılına göre bu bu unvanlara atanması gerektiğini ve bu konuda öğretmenlerin yanında olduğumuzu belirtirken öğretmen maaşların ise çok az olduğunu ve yeni bir göreve başlayan öğretmenin en az 20 bin TL alması gerektiğini düşünüyoruz.

Kocaeli İnternet Sitesinde Gazeteci Galip Ataman yine köşesinde Hem eylem yapıyorlar hem sınava giriyorlar! başlığıyla yayınlandığı yazıda Uzman Öğretmenlik sınavı hakkında ki görüşlerini dile getirdi.Mebpersonel.com olarak yukardaki fikirleri savunurken bunun dışında olan fikirleri de yayıncılık anlayışımız gereği yayınlamaktayız.

İşte Galip ATAMAN'ın Hem eylem yapıyorlar hem sınava giriyorlar! yazısı

Değerli okurlar,

Yıllardır eğitimi ve sorunlarını yazıyorum.

Öğretmenlerin haklı isteklerini sahipleniyor, yanlışlarını eleştiriyorum.

“Başarıyı ödüllendirmek başarı kadar kıymetlidir” diyerek öğrencilerin ve öğretmenlerin her alandaki başarılarını kamuoyu ile paylaşıyorum.

Pazartesi günü, öğretmenlerin kariyer basamak sınavına tepki, ücret konusunda abartılı isteklerini eleştirmiştim.

Yazı, emek hırsızlığı yapmadan kaynak kullanılarak mebpersonel.com dahil ulusal sitelerde alıntı yapılarak yayınlanınca okunurlukta ilk sıraya oturdu.

Öğretmenlerden eleştiri bekliyordum ama öğretmene yakışmayan üslup ve yorumların bu denli basitleşeceğini, seviyeyi düşüreceğine ihtimal vermiyordum.

Belli ki, eleştiriye tahammülü olmayan ‘hoşgörü fakiri’ yorumcuların yerel mahkemelerle yüksek yargı ve AİHM’nin, “Eleştiri övgü olmadığına göre sert, kırıcı, incitici olabilir. İfade özgürlüğü saldırgan bulunan, sarsıcı etki yaratan hatta rahatsız eden, bir derece abartmayı hatta kışkırtmaya başvurmayı içeren bilgi ve fikirleri içerir” kararlarından habersizler.

Onları yaşam biçimleri ve ruh halleriyle baş başa bırakım

Gelelim asıl konumuza.

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, pazartesi günü, Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın’ın konuğu olarak Kocaeli’ne geldi.

Gün boyu ziyaretlerde bulundu.

Katıldığı toplantılarda yaptığı açıklamalar ve verdiği mesajlarla eğitimcilere moral depoladı.

Büyükşehir Belediyesinin okullarımızda, Cumhuriyetimizin kuruluşunun 96’ncı yılında 96, 97’nci yılında 97, 98’inci yılında 98 Robotik Kodlama Atölyeleri (KODELİ) kurduğu gibi 99’uncu yılında 99 atölye tanıtım programına katıldı, açılışını yaptı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 28 Ekim Cuma günü “ Türkiye Yüzyılı” programında açıkladığı gibi sağlıklı bireyler yetiştirecek projelerini anlattı.

19 milyon 150 bin öğrencinin öğrenim gördüğü, 1 milyon 200 bin öğretmenin görev yaptığı milli eğitimin başındaki Mahmut Hocanın Kocaeli’nden verdiği mesajları zaman zaman paylaşacağım.

Değerli okurlar,

Birbirine benzemez sendikalardan Eğitim Bir Sen üyeleri dün ilk derse girmediler.

Eğitim İş, Eğitim Sen, Hürriyetçi Eğitim Sen’in de aralarında olduğu 12 sendikanın üyeleri yarın derslere girmeyerek bir günlük eylem yapacak.

Türk Eğitim Sen eyleme katılmıyor ama genel başkan Talip Geylan’i “Meslektaşlarımızı kör bir inatlaşmaya mahkum etmeyin!” diyerek kariyer sınavlarına karşı tavır koymuş!

Ne derlerse desinler, hangi yolu denerlerse denesinler, Mahmut Hoca doğru bildiği yolda kararlılıkla risk ve insiyatif alarak 7/24 özveriyle çalışıyor.

“Bir eğitim sistemi, öğretmeni kadar güçlü olmalı” diyerek öğretmenlerin mesleki ve kişisel gelişimlerine özel önem veriyor.

3 Şubat’ta TBMM’de kabul edilen Öğretmenlik Meslek Kanununun sadece bir başlangıç olduğunu, yeni ilavelerle güncelleyerek çok daha iyi noktalara getirmek için çaba harcıyor.

Kocaeli’nden eyleme katılan sendika üyeleri dahil 1 milyon 200 bin öğretmene seslenirken bakın neler anlattı;

Bir: Sizi bizden daha fazla seven hiç kimse olmaz. Sizin derdinizle dermanlanan, koşullarınızın iyileştirilmesi için gece gündüz demeden çırpınan hiç kimseyi bulamazsınız.

İki: Biz sahaya sürekli kulak veriyoruz. Birlikte karar vererek süreçleri iyileştirmeye çalışıyoruz.

Üç: 3600 ek gösterge hakkın meslek grupları içerisinde ilk ve öncelikli olarak öğretmenlere verilmesini sağladık.

Dört: Mevcut kariyer basamak sistemini geliştirerek uzman ve başöğretmenlik alanındaki kotayı kaldırdık.

Beş: Kıdemli öğretmenler ve yüksek lisans yapan öğretmenlerle ilgili iyileştirmeler yapacağız.

Altı: 20, 25 veya 30 yıl (rakam netleşmedi) kıdemi olan öğretmenlerimizin uzman öğretmen olduktan sonra başöğretmenlikte 10 yıl bekleme şartı kalkacak.

Yedi: Uzman öğretmenlikte 10 yıl bekleme şartını 5 yıla düşüreceğiz.

Sekiz: Eğitim ya da atandığı alanda doktora yapmışsa doğrudan başöğretmenliğe başvurma hakkı getireceğiz.

Dokuz: Süreçleri iyileştirmeye çalışıyoruz. Kimse gölge etmesin, başka ihsan istemiyoruz

614 BİN BAŞVURU

Sayın Bakan, Öğretmenlik Meslek Kanunu ve Kariyer Basamak Sistemi üzerinden bir bardak suda fırtına koparan öğretmenlerle ilgili Bizim Yakla Gazetesine yaptığı özel açıklamaya göz atalım:

Bir: Öğretmenlik Meslek Kanununa göre zorunlu olmayan bir sistematik var. Zorunlu olmayan, isteğe bağlı bir şeyin eylemi olmaz.

İki: Bırakın bu imkandan yararlanan yararlansın. Onun üzerine bir manipülasyon, spekülasyon yapmaya kimsenin hakkı yok.

Üç: Bir milyon 200 bin öğretmenden 614 bin 390’ı 19 Kasım’da yapılacak Kariyer Basamak Sınavına katılma koşullarını taşıyor.

Dört: Eğitimi tamamlayan 606 bin 185 (yüzde 99) öğretmenden 595 bin 647’si (yüzde 98.26) 19 KASIM’DA YAPILACAK SINAVA BAŞVURDU.

Beş: Yüksek Lisans ve Doktora yapan 93 bin öğretmen sınavdan muaf tutulduğundan sınava 501 bin 602 öğretmen girecek.

Altı: Kocaeli’nde görevli 27 bin 220 öğretmenden 19 Kasım’da sınava girecek öğretmen sayısı 11 bin 513. Sınava katılma koşullarını taşıyan öğretmen sayısının 13-14 bin civarında olduğu tahmin ediliyor.

Yedi Eyleme katılan öğretmenlerin ders ücretleri kesilecek. Öğrencinin okula gelmesini engelleyen öğretmenler hakkında yasal işlem yapılacak.

SONUÇ: 2005 yılından buyana koto uygulanarak uzman ve başöğretmen yapılmasına ses çıkarmayanlar şimdi eylem yapıyor.

Sendikalar öğretmenlere sınavın iptali için eylem çağrısı yaparken şartları tutan öğretmenlerin yüzde 99’u (606 bin 185 ) eğitim alırken yüzde 98.26’sı (595 bin 647) uzman ve başöğretmen unvanı almak için 19 Kasım’da yapılacak sınava girecek.

19 Kasım’da yapılacak sınava girmek için başvuruda bulunan öğretmenlerin eylem yapması bana, Ahmet Kaya’nın şarkısındaki “Bu ne yaman çelişki annem (öğretmenim)” şarkısını hatırlattı.

İlgili Haberler
HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebpersonel.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

121 Yorum