Okul sıralarındaki tehlikelere dikkat!

Okul sıralarındaki tehlikelere dikkat!

Uzmanlar, okul sıralarında çockuları bekleyen tehlikelere dikkat çekiyor.

 Özellikle sarılık, nezle, grip, kızamık, suçiçeği, kabakulak gibi hastalıkların okul sıralarında çocukları bekleyen tehlikelerin başında geldiği belirtiliyor. Memorial Şişli Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü’nden Uz. Dr. Abdurrahman Yıldırım, okulların açılacağı bu dönemde ebeveynlerin bulaşıcı hastalıklar konusunda dikkatli olması gerektiği konusunda uyarılarda bulundu.

Uz. Dr. Abdurrahman Yıldırım, ebeveynlerin bulaşıcı hastalıklar konusunda bilinçli olması gerektiğini belirterek alınabilecek önlemler hakkında bilgi verdi. Hepatit A’dan korunmak için temizlik kurallarına dikkat edilmesi gerektiğini belirten Yıldırım, “Hepatit A, bulaşıcı sarılık olarak bilinen birebir hijyen ile ilgili bir hastalıktır. Sarılık, çocuğun cildinde, gözünün beyazında sarılık olması şeklinde ortaya çıkmaktadır. Hepatit A sarılığı, halsizlik, bitkinlik, iştahsızlık bazen bulantı, kusma, ateş, karın ağrısı şeklinde kendini gösterebilir. Hepatit A sarılığı saptanan çocuğun en azından 2-3 hafta kadar dinlenmesi gerektiğine dikkat çekmektedir.” ifadelerini kullandı.

Üst solunum yolu enfeksiyonunun belirtileriyle kabakulağın belirtilerinin karıştırılmaması gerektiğini aktaran Yıldırım, şunları kaydetti: “Kabakulak, aşısı olan bir hastalıktır. Hastalığın üst solunum yolu enfeksiyonu gibi başlayıp hafif bir burun akıntısı, hapşırma, öksürük, bazı çocuklarda boyunda veya kulak memesinin alt tarafında, çene köşesinde bir şişlik şeklinde bulgu verebilir.”

Haftada en az 1 veya 2 kere yıkanmanın bit tehlikesini azaltacağını vurgulayan Yıldırım, “Bitlenme, okullarda sık görülen sorunlardan biridir. Bitten korunmak için haftada en az 1-2 gün yıkanması ve saçların kontrol edilmesi gerekir. Saça yapışan sirkeler görüldüğü takdirde hastanın mutlaka hekime götürülmesi ve mutlaka bir dermatoloji uzmanı tarafından tedavi edilmesi gerekmektedir.” şeklinde konuştu.

Okulda öğretmenlerin el temizliğini her fırsatta vurgulaması, çocukların yakın temasının ve ortak eşya kullanmalarının önüne geçmesinin çok önemli olduğunu belirten Yıldırım, şöyle devam etti: “Hasta olan çocukların ailelerine haber verilmeli ve doktora gitmesi sağlanmalı, sınıflar sürekli havalandırılmalı, Sınıftaki öğrenci sayısı 20-30 olacak şekilde azaltılmalı, düzenli el, tırnak ve saç kontrolü yapılmalı, öğretmenler bu konuda eğitici konuşmalar yapmalıdır.”

"İYİ PİŞMEMİŞ ET TEHLİKE SAÇIYOR"

Bağırsak solucanı yani halk arasında ‘kurt, kıl kurdu, tenya, askaris’ adları verilen parazitlerin hijyen veya iyi pişmemiş etten yapılan yiyeceklerden, ağız veya dışkı yoluyla bulaştığını söyleyen Yıldırım, “Hastalık, karın ağrısı, iştahsızlık, gece uyurken ağızdan salya akması, diş gıcırdatma, uyurken popoyu kaşıma bulgularıyla kendini gösterebilir. Bu belirtileri yaşayan çocukların mutlaka doktora danışıp tedavi olması gerekir. El temizliği ve tırnakların kısa kesilmesinin de hastalığı bulaştırmamak açısından büyük önemi vardır.” dedi.

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebpersonel.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.