Okul Yöneticilerinin Müracaat Sorunu Çözülmelidir

Okul Yöneticilerinin Müracaat Sorunu Çözülmelidir

6.10.2015 Tarih 29494 sayılı MEB Eğitim Kurumlarının Yöneticilerinin Görevlendirilmesi Yönetmeliği'nde Mevcut görev süresi dolmayan Okul Müdürlerinin Müracaatı ile ilgili herhangi bir sınırlama olmamasına rağmen; Yönetmelik Anayasanın 124’üncü maddesi, “Başbakanlık, bakanlıklar ve kamu tüzel kişileri, kendi görev alanlarını ilgilendiren kanunların ve tüzüklerin uygulanmasını sağlamak üzere çıkarabilirler” IKGM Bakan/bakanlar kurulunca onay verilen Resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren; Yönetmeliğin uygulanmasını içeren Kılavuzun Yönetmeliğe aykırı biçimde; sınırlayıcı ve kısıtlayıcı veya genişletici emirler içeremez.

2016 İKGM tarafından yayımlanan Yönetici Görevlendirme kılavuzunun 2.25. Halen yönetici olanlardan (müdür, müdür başyardımcısı ve müdür yardımcısı) görev süresini doldurmayanlar aynı veya farklı yönetim görevleri dahil olmak üzere görevlendirme başvurusunda bulunamayacaklardır. Denilmektedir. MEB’in 30.03.2016 tarihli tereddüde düşülen hususlar konulu   yazısında kılavuzdaki Müdür hariç değişikliğe giderek; müdür başyardımcıları ve müdür yardımcılarına müdürlük için müracaat hakkı, müdür başyardımcıları na da müdür yardımcılığına müracaat etme hakkı vermiştir.  Okul müdürleri için ise hiç bir değişiklik yapmama suretiyle kılavuzdaki 2.25 in bir kısmını devre dışı bırakmıştır.

 Bu durum Okul Müdürleri hakkında herhangi bir düzeltmeye gitmeyerek kılavuz un 2.25 aynı madde içerisinde yer alan Okul müdürleri aleyhine eşitsiz bir durum oluşturmaktadır.

Haliyle bu durum İdarenin tercih hakkını daraltacağı unutulmamalıdır, Okul müdürleri aleyhine Eşitlik ilkesine aykırı bir durum oluşturacağı aşikârdır. İlçe ve ilin değişik yerlerinde yetişmiş Okul Müdürlerinin tercih hakkı engellenerek, tecrübeli Okul Müdürleri yerine hiç Okul Müdürlüğü yapmayan Okul yöneticileri daha iyi okullara yerleşmesi ne neden olacak sonuç doğuracak olup; Yönetici sirkülasyonunun önü de kapatılmış olacaktır. Meb in Kılavuzda yer alan, eşitsizlik oluşturan bu hatadan bir an önce dönmelidir. Bilindiği üzere okullar aynı yönetim kademesi imiş gibi gözükse de  özelliklerine göre A-B-C-D şeklinde Tip lere ayrılmıştır. Yönetmelikte ve kılavuzda okul tiplerine atıfta bulunmasa da okulların şartlar ve konum itibari ile birbirine eşit olmadığı realitesini değiştirmemektedir.

Bu nedenle Müdürler Farklı tipteki okullar arasında olmak koşulu ile ve Müdür, Müdür başyardımcısı, Müdür Yardımcısı ayrımı yapılmaksızın  farklı yönetim görevlerine müracaat edebilirler şeklinde düzenlenmelidir veya Yönetmeliğe aykırı olduğunu düşündüğümüz kılavuz 2.25 tamamen kaldırılmalıdır. Kılavuzun Yönetmeliğe uygun olması için; Yönetmeliği; kılavuzla sınırlayıcı, kısıtlayıcı veya genişletici emirler in kaldırılmasının uygun olacagı müşahede edilmektedir 

 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum