Okullara uydudan internet hizmeti

Okullara uydudan internet hizmeti

Türksat Genel Müdürü Özkan Dalbay, Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ile uydu üzerinden internet hizmetinde yeni bir teknoloji kullanımıyla ilgili sözleşme imzalandığını dile getirdi.Türksat Genel Müdürü Özkan Dalbay, 2013 yılındaki en önemli hedefleri olan 4A uydusunun Kasım ayında uzaya fırlatılması olduğunu bildirdi.

 Dalbay, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 2013 yılındaki en önemli hedeflerinin TURKSAT-4A uydusunun fırlatılması olduğunu belirterek, "Şu anda yaklaşık yüzde 80'i bitti uydunun. 3-4 ay sonra son test başlayacak. Yapısal ve fiziksel entegrasyonlar bitiyor. Daha sonra 3-4 ay son testleri yapıldıktan sonra Kasım ayında uzaya fırlatılacak" dedi.

TÜRKSAT-4A uydusunun testlerinin tamamlanmasının ardından fırlatılmak üzere Kazakistan'a gönderileceğini ifade eden Dalbay, Kasım ayında da uydunun Kazakistan'daki fırlatma rampasından fırlatılacağını kaydetti.
Türkiye'nin içinde ve dışındaki haberleşme ihtiyaçlarının yüksek düzeyde olduğunu anlatan Dalbay, ”Şu anda gelen talepleri, kendi uydularımızdan çok zor karşılıyoruz. TÜRKSAT- 4A uydusunu fırlatmak için bekliyoruz. Onun akabinde de 2014 yılının Şubat ayında da TÜRKSAT-4B uydusunu fırlatacağız” diye konuştu.
Okullara yeni teknolojiyle uydudan internet hizmeti
Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ile uydu üzerinden internet hizmetinde yeni bir teknoloji kullanımıyla ilgili sözleşme imzalandığını dile getiren Dalbay, sözleşme kapsamında karasal alt yapının gitmediği 4 bine yakın okula uydu üzerinden internet hizmetinin Ka Bant denilen yeni bir teknoloji kullanılarak verileceğini kaydetti.
Dalbay, söz konusu çalışmaya 1-2 ay içinde başlanacağını ifade etti.

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebpersonel.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.