banner476

Okullardaki yeni saat düzenlemesi öğrenci ve öğretmenleri mağdur ediyor

Anadolu liselerinde 07:40’da başlayan dersler, 20:50’ye kadar sürüyor. Eğitim Sen, talebin az olduğu imam hatip liselerinin binalarıyla ilgili yapılacak düzenlemeyle sorunun çözülebileceğini söylüyor.

MEB 16.10.2019, 19:05
Okullardaki yeni saat düzenlemesi öğrenci ve öğretmenleri mağdur ediyor

Derya KAYA
Ankara

Anadolu liselerinde yaşanan ciddi yığılmalar, okulları ikili eğitim sistemine geçmeye dayatıyor. Ankara’daki Sincan, Selahattin Akbilek, İbni Sina ve Fatih Anadolu liselerinde 07:40’da başlayan eğitim-öğretim, 20:50’ye kadar sürüyor. Günlerin kısalmasıyla beraber sabahçı öğrenciler, gün ağarmadan, karanlıkta okul yollarına düşmek zorunda kalacak. Öğlenci öğrenciler ise akşamın ilerleyen saatlerine kadar okulda kalarak karanlıkta okuldan ayrılacak. Durumdan hoşnutsuz olan ve güvenlik endişesi yaşayan, öğrenciler, veliler ve öğretmenler, bu soruna acil çözüm bekliyor.

"SORUNLAR GÖRMEZDEN GELİNİYOR"
Sincan ilçesindeki okullarda örgütlü Eğitim Sen Ankara 4 No’lu Şube Başkanı Gülhan Şimşek, sendika olarak Ankara İl Milli Eğitim Müdürlüğünden randevu taleplerine bir aydır olumlu yanıt alamadıklarını söyledi.

Anadolu liselerinde günlük 8 ders saati uygulandığını ve iki yıldır bu okullara yoğun talep olduğunu kaydeden Şimşek, “Sabahçı-öğlenci uygulamasına geçildiğinde günlük 16 ders saati yapmaktadır. Bu Sincan İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünce de bilinmektedir. Geçen yıl bu konuda kendilerine ayrıntılı bir rapor sunmuştuk. Ancak hem Sincan İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü hem de Ankara İl Milli Eğitim Müdürlüğü öngörülü davranmak, talepleri, verileri analiz etmek ve çözüm üretmek yerine kulaklarının üzerine yatmayı, sorunları ertelemeyi tercih etmişlerdir” diye konuştu.

AKADEMİK EĞİTİM TERCİHİ CEZALANDIRILIYOR
Sincan’da mevcut okul binaları arasında yapılacak bir düzenlemeyle yeni Anadolu lisesi açılabileceğini ve okulların tekli eğitime geçebileceğini belirten Şimşek, “Özellikle imam hatip ve kız meslek programı uygulayan okullar arasında bu dönüşüm yapılabilir. Ancak Sincan İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, çözüm bulmak yerine öğrencileri zorlamaya, ‘akademik liseleri tercih etmeyin’ demeye devam etmektedir. Anadolu liselerini tercih eden öğrencilerimiz ve velilerimiz adeta cezalandırılmaktadır” ifadelerini kullandı.

“GÜVENLİK TEHLİKESİ VAR”
İkili eğitim nedeniyle öğrencilerin ciddi tehlike altına sokulduğunu ve bu durumun Anadolu liselerinde eğitim-öğretimi felç ettiğini söyleyen Şimşek şöyle konuştu: “Derslerin 07.40’da başlaması ve 20.50’de bitmesi diye bir durum asla pedagojik ve güvenli değildir. Bu dayatmaya bir an önce son verilmelidir. Okullarımız tekli eğitime geçirilmeli ve öğrencilerimizin güvenli ön planda tutulmalıdır. Buna ilişkin diğer eğitim sendikalarıyla birlikte girişimlerimiz de olacaktır.”

“GEÇ SAATE KADAR ÇALIŞTIRMAK YASAL DEĞİL”
Eğitim-Sen 3 No’lu Şube Başkanı Fevzi Yılmaz da Keçiören’de ikili eğitime geçen Etlik ve Abdullah Mürşide Özünenek Anadolu liselerinde blok derslerin kaldırılmasıyla birlikte derslerin bitişinin saatin 20:50’ye kadar uzadığını söyledi. Milli Eğitim Bakanlığının okul açma gibi bir derdinin olmadığını ifade eden Yılmaz, Anadolu liselerindeki yığılmayla sorunların arttığını vurguladı. Özellikle kış mevsiminde günlerin kısalmasıyla öğrencilerin geç saatlere kadar okulda bulunmasının tehlikelerine dikkat çeken Yılmaz “Öğretmenler açısından da geç saatlere kadar çalışmak hukuki değil, ücretler bu duruma göre düzenlenmelidir” dedi.

evrensel.net

Yorumlar (1)
Mestek 10 ay önce
Kendi yanlışlarının cezasını çeksinler. Kapasitelerine göre kontenjan belirleyip, ona göre öğrenci alarak sorunu başlamadan çözmek çok mu zor?..

Gelişmelerden Haberdar Olun

@