banner476

Özel liseler kayıtlarını devletten erken yapıp sistemden çekilecek

Bu yıl LGS puanıyla öğrenci alacak özel okullar, kayıtlarını devlette tercihler başlamadan tamamlayacak. Okullar bakanlıktan 'erken kayıt takvimi' isteyecek. Özele kayıt yaptıran, devlet için tercih yapamayacak

MEB 18.04.2018, 08:37
Özel liseler kayıtlarını devletten erken yapıp sistemden çekilecek

Aralarında Amerikan, İtalyan, Fransız, Alman ve Avusturya liselerinin de bulunduğu yabancı ve Türk özel liseleri, öğrencilerini devlet liseleri için tercihler başlamadan önce kaydedip sistemden çıkmak istiyor. Gazete Habertürk'ten Pervin Kaplan'ın haberine göre okullar, Milli Eğitim Bakanlığı'na (MEB) taslak kayıt takvimi sunacak. İlk kayıt dönemi olarak 27 Haziran'ın düşünüldüğü bu takvimde en az iki önkayıt ve kesin kayıt, ardından da boş kalan kontenjanlar için serbest kayıt dönemi olacak. Bu yıl da özele kayıt yaptıran, devlet için tercih yapamayacak.

SINAV YÜRÜTME KURULU OLUŞTU

Özel liseler bu yıl öğrencilerini 2 Haziran'da yapılacak Liseye Geçiş Sınavı (LGS) puanlarına göre alacak. Dün de Türkiye Özel Okullar Derneği'ne üye okullar kayıt işlemlerini görüşmek ve taslak takvimlerini belirlemek için toplandı. Yaklaşık 60 okulun kurucu ve yöneticisinin katıldığı toplantıda 9 kişilik Özel Okullar Sınav Yürütme Kurulu da oluşturuldu. Dernek Yönetim Kurulu Başkanı Nurullah Dal, Habertürk'e yaptığı açıklamada LGS sonuçlarının 22 Haziran'da açıklanacağını hatırlatarak şunları söyledi:

"Sonuçlar 22 Haziran'da açıklandıktan sonra bakanlıktan kayıtlarımızı yapabilmek için en az 15 günlük bir süre tanımalarını isteyeceğiz. Bakanlıktan onay aldıktan sonra kayıt takvimini kamuoyuyla paylaşacağız. En az iki önkayıt-kesin kayıt, bir de serbest kayıt dönemi planlıyoruz.

Özel okullar kayıtlarını tamamladıktan sonra devlet liseleri için tercih dönemi başlar." Özel okul yöneticileri yaptığımız görüşmede kayıtların 27 Haziran'da başlamasını beklediklerini dile getirdi. Özel liseler bakanlık tarafından yapılacak sınavın sonucunu kullanacaklar. Bu sınavın puanı da 500 tam puan üzerinden açıklanacağı için özel okulların da en yüksek puanı 500 olacak.

 Habertürk

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@