banner476

SALLA BAŞINI AL MAAŞINI

Murat Mehmet Güler yazdı…SALLA BAŞINI AL MAAŞINI !Ben demiyorum , Milli Eğitim Bakanlığı böyle diyor olmalı ; “ Salla başını al maaşını “ .

MEB 06.01.2015, 22:10 06.01.2015, 22:11
SALLA BAŞINI AL MAAŞINI
 Yıllar önce dönemin MEB Bakanı Mehmet Sağlam’ da ; “ Okullarımızda öğretmen bulamıyoruz , o nedenle 4 yıllık fakülte mezunu olanları öğretmen olarak almak zorundayız “ demişti.Ve hepimizin bildiği gibi ziraat , orman , maden mühendisleri ve daha niceleri , bir anda öğretmen oldular.İşin trajik yanı ise Mehmet Sağlam ‘ ın bu sözü söylemesinin ertesi yılı Üniversitelerden mezun olan öğretmenlerin sayısının çokluğu nedeniyle KPSS sınavı yapılmaya başlandı. Bir MEB bakanın ön görüsü , planlaması vs vs… diyecek söz bulamıyorum.

Yıllar geçti eğitim sistemimizdeki baş döndürücü gelişime ( ! ) bir yenisi eklenerek 4 +4 +4 sistemine geçilmesiyle birlikte ; yetkili sendikaya göre SIFIR ( 0 ) , ama resmi rakamlara göre yaklaşık 50 000 tane nur topu gibi norm fazlası sınıf öğretmenimiz oldu.Yine dönemin bakanı ÖMER DİNÇER in muhteşem buluşu ile YAN ALAN değişikliği sayesinde tamı tamına 1 GECE DE yaklaşık 43 000 sınıf öğretmeni hem de hiçbir kıstas aranmadan branş öğretmenliğine geçirildi ! Şimdilerde okullarımız da İngilizce bilmeyen İngilizce öğretmenleri , Matematik bilmeyen Matematik öğretmenleri ,Beden eğitimini sadece futbol sanan Beden eğitimi öğretmenleri vs vs… görev yapmaya başladı…

Günümüzde tam da 2015 yılında , bakanlığa yapılan bu hataları düzelttin dediğimizde ; “ bu değişiklikleri bizden önceki bakanlar ve bizden önceki genel müdürler yapmış , biz bir şey yapamayız “ diyorlar.Anlayacağınız böyle gelmiş böyle gider diyor bakanlık…

İyi tamam da , peki ; “ bundan sonra alan değişikliği yapmayı düşünmüyoruz “ demek de ne oluyor ? Ne yani bundan sonra öğretmenler ; pek çoğunuzun söylemlerinde yer aldığı gibi “YAN GELİP YATSINLAR “ mı ? Ya da toplumumuzdaki genel algı gibi kadroya geçer geçmez , “KAPAĞI ATTIK “ mı desinler ?

Pek çok KADROLU öğretmen ,daha verimli olabileceği diğer bir alana geçebilmek için , maddi manevi bütün zorluklara rağmen 2. Kez üniversite okumakta iken , yapılmaması düşünülen alan değişikliği hakkı ile ne amaçlanıyor ? Öğretmenlere , “ Siz sınıfa girip çıkın ,moralinizin iyi olmasına gerek yok ,mevcut branşınızda verimli olmanıza gerek yok , 2. Kez üniversite okuyup kendinizi geliştirip daha verimli olabileceğiniz bir alana geçmenize gerek yok “ mu deniyor ? Kaba tabirle “ SALLA BAŞINI AL MAAŞINI “ mı diyorsunuz yani ?

Bakanlığımız alan değişikliklerini kaldırmak yerine bundan önce hiçbir kıstas aramaksızın yaptıkları alan değişikliklerinin vahim sonuçlarından ders alıp , geri adım atması gerekir.Bizden öncekiler yapmış demekle işin içinden çıkılamaz, sizden öncekiler yapmışsa , siz de düzeltmek için oralardasınız !

Anadolu Eğitim Sendikası olarak YAN ALAN saçmalığının daha en başında üzerine giderek onlarca yazışma ile durdurmaya , dahası ek çözüm önerileri sunarak şuan ki öğrenci ve öğretmenlerin mağduriyetlerini en aza indirmeye çalıştık ama sözümüz dinlenmed.Bari bundan sonraki adımlar için yol gösterici çözüm önerilerimizi dikkate alında ,eğitim adına , eğitimdeki verim adına bir şeyler yapmış olalım .

Unutulmamalıdır ki ; öğretmenlerin en iyi olabileceği , kendilerini en mutlu hissedecekleri alanda görev yapmaları , ( diploma tek kıstas olmalıdır ,kursla seminerle olacak iş değil ! ) eğitim sistemimizin gelişimi açısından son derece önemlidir.

MURAT MEHMET GÜLER

AES Manisa İl Başkanı

manisa@aes.org.tr

Kaynak: www.mebpersonel.com
Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@