banner476

Seçmeli Derslerin Norm Kadroya Etkisi

Milli Eğitim Bakanlığı geçtiğimiz günlerde okullara resmi yazı göndererek  2020-2021 eğitim ve öğretim yılında okunacak seçmeli derslerin belirlenmesini  istedi.

MEB 26.12.2019, 09:42 26.12.2019, 09:47
Seçmeli Derslerin Norm Kadroya Etkisi

Milli Eğitim Bakanlığı geçtiğimiz günlerde okullara resmi yazı göndererek  2020-2021 eğitim ve öğretim yılında okunacak seçmeli derslerin belirlenmesini  istedi. Seçmeli derslerin, tanıtımı ve seçimiyle ilgili açıklamalar belirtilen süre dikkate alınarak okul müdürlüklerince öğrencilere ve velilere duyurularak; sınıf rehber öğretmeni ve rehberlik öğretmeni/öğretmenleri tarafından öğrencilere ve velilere gerekli bilgilendirmeler yapılarak seçilmesini ve seçilen dersleri 25 Aralık 2019-09 Ocak 2020 tarihleri arasında öğrencilerin talepleri doğrultusunda yapılarak e-Okul sistemine işlenmesi gerektiğini belirtti.

Peki şu anda yapılan seçmeli derslerin önümüzdeki sene yapılacak norm hesabına etkisi nedir ?

Seçmeli derslerin seçimi; norm kadro sayılarını yönetmek amaçlı kullanılmakta ve bu durumda okul yönetimi seçmeli dersleri kullanarak öğretmenlerden bazılarını norm fazlası bırakabilmekte bazılarını ise norm kadro içerine alabilmektedir.

Peki Seçmeli dersler norm kadroya esas ders yüküne dahil edilir mi ?

Evet edilmektedir. Seçilen seçmeli dersler bazı öğretmenleri önümüzdeki sene yapılacak norm kadro hesaplamasında ders yüküne dahil edileceği için seçilen dersin öğretmenini norm fazlası olmaktan kurtarmakta veya aksi durumda norm fazlası olmasını sağlamaktadır.

Seçmeli derslerin norm kadroya esas ders yüküne dahil edileceği ise NORM KADRO GÜNCELLEMESİNDE DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN HUSUSLAR  milli eğitimin yayınlamış olduğu bilgi notunda belirtilmiştir.

Seçmeli Dersler için Okullara Gönderilen Resmi Yazı :

MEBPERSONEL.COM/ÖZEL

Yorumlar (2)
Ali Akar 7 ay önce
Seçmeli dersler okul tarafından seçilerek bu derslerin seçilmesi zorunlu tutulabilirmi
Ali Tüncay ŞİMŞEK 7 ay önce
Seçmeli dersler okul tarafından seçilerek bu derslerin seçilmesi zorunlu tutulabilirmi

Gelişmelerden Haberdar Olun

@