Sosyal mesafeli sınıflar dönemi başlıyor!

Okula dönüş hazırlıkları yapan Milli Eğitim Bakanlığı sosyal mesafe kuralının uygulanabileceği ders formülleri üzerinde çalışıyor. Yeni dönemde sınıflardaki oturma düzeninin değişmesi bekleniyor. Bu nedenle yeni sıra alımı için ihaleye çıkıldı. Öğrenciler arası temasın azaltılması için sınıfların ikiye bölünmesi de seçenekler arasında.

MEB 14.05.2020, 08:50
Sosyal mesafeli sınıflar dönemi başlıyor!

Kovid-19 nedeniyle 16 Mart'ta uzaktan eğitime geçen okullarda örgün ders başı için zilin ne zaman çalacağı netleşmezken yeni hayata uygun eğitim için uyum çalışmalarına hız verildi. Bir yandan krizi yöneten Milli Eğitim Bakanlığı, bir yandan da okula dönüş, salgın sonrası tedbirler, yaş gruplarına göre yapılacaklar, velilere yönelik çalışmalar ve fiziksel ortamın dönüştürülmesi gibi beş başlıkta okulları yeni döneme hazırlıyor. Sınıflarda sosyal mesafe kuralına uygun bir oturma düzeni konusunda birçok formül üzerinde çalışan Milli Eğitim Bakanlığı, oluşabilecek ihtiyacı da göz önüne alarak bugünden yeni sıralar için ihaleye çıktı. Öğrenciler arası teması azaltma için düşünülen formüllerden biri de sınıfların ikiye bölünmesi. Böylece bir derslikte uzun süre geçiren öğrenci sayısının en aza indirilmesi üzerinde duruluyor.

VELİLERE YARDIM KILAVUZU

Yeni eğitim döneminde hijyen kuralları ve maske diğer alanlarda olduğu gibi önemini koruyacak. Ancak standart maskelerin ana sınıfı-lise son arası her öğrenciye uyumlu olmayacağından hareketle öğrencilere dağıtılacak maskenin şekil, büyüklüğü ve sayısı konusunda da simülasyonlar yapılıyor. MEB, salgın sonrası 'Okula Uyumu Kolaylaştırmak, Okullar İçin Çocuk ve Gençlere Yardım Kılavuzu' hazırlayacak. Öğrenci, veli ve öğretmenlere yönelik hazırlanacak kılavuzlar sayesinde tedbirlere ilişkin zihinlerde oluşabilecek sorulara cevap verilecek.

Yenişafak

Yorumlar (21)
Ahmet 2 ay önce
Sınıflarda boğazımıza kadar sıra var, nereye sıra koyacak daha? Sınıflar 40 üstü. 2 ye ayırıp nezaman gelecek okula? Öğretmenler okulda mı yatacak? Zaten ikili eğitim yapan okullar var. Öyle ekrandan biz hazırız okulları açmaya deyip atıp tutmaya benzemiyor. Okulların durumundan habersiz bir bakanlık okulları EBA dan takip ediliyormuş en azından bir ilde tüm okulları yerinde gezip görmesini içler acısı durumuna şahit olmasını öneririz.
Öğretmen Tecrübesi 2 ay önce
İkili eğitimde 40 metre karede 55 öğrenci var iken bu iş nasıl olacak. Bu işin doğrusunu alt kademe yöneticileri lütfen Sayın Bakanımıza ve Cumhurbaşkanımıza doğru anlatsınlar. Ülke geneli ile hesaplama yapmasınlar. Her ili her ilçeyi kendi içinde analiz etsinler.
Öğretmen 2 ay önce
Sınıfları ikiye bölüp öğrencilerin yarısına okula gelmeyin mi diyecekler
Öğretmen b 2 ay önce
2 gruba ayırıp 3 ders birinci gruba 3 derste ikinci gruba yapılabilir
Mertbarim 2 ay önce
Hadi bunlar aralarına mesafe koydunuz tenefusler oluçak gene yskinlasacaklar ve damlacık yolu ile gözlerden de bulaşabilir ben cocugumu göndermem
Ebru 2 ay önce
Bu cümleyi kuranlar çocukların yanında arasında hiç bulunmamış insanlardır özellikle ilkokul çocuklarının öğretmenin etrafını karınca gibi sardığını bilmiyorlar
Yeliz 2 ay önce
Okullari acmak icin bu acele niye anlamadim ortalik hasta insanlarla dolu.ben cocugumu gondermem gerekirse sinif tekrari yapsin boyle sacmalik mi olur.tenefuste ne olcak peki ilk ogretim ogrencileri yazik ya kafalarina gore is yapmasinlar
X 2 ay önce
Sınıfları bölünce o kadar sınıfa öğretmeni nerden bulacaklar.
SINIF ÖĞRETMENi 2 ay önce
Bir şubeyi iki gruba ayırıp her gruba üçer ders yaptırılacak sanırım.Öğretmen aynı dersleri aynı gün, her iki grupta işler. Yarım gün uygulaması gibi.Sabah şubesi iki grup. Öğle şubesi iki grup. Öğretmen için yine toplam 6 ders. Ancak bu şekilde uygulanabilir bence.
Lise öğrencisi 2 ay önce
Bizim okulumuz yıkıldı ve ortaokullar ile aynı okulu paylaşıyoruz. Biz sabahçıyız, onlar öğlenci. Nasıl olacak bizim durumumuz ikiye bölünürse dersler grup grup işlenecek deniliyor. Gerçekten hiçbir şey anlamıyorum.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Gelişmelerden Haberdar Olun

@