banner476

Taban Puana Bakılmaksızın Nakil Yapılacak

MEB, merkezi yerleştirme işleminin tamamlanmasından sonra hazırlık veya 9. sınıfta yerleştirme dönemi için açık kontenjan bulunması halinde, eylül ayının sonuna kadar taban puana bakılmaksızın nakil yapacak.

MEB 21.06.2014, 15:00 21.06.2014, 15:01
Taban Puana Bakılmaksızın Nakil Yapılacak
 Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), merkezi yerleştirme işleminin tamamlanmasından sonra hazırlık veya 9. sınıfta yerleştirme dönemi için açık kontenjan bulunması halinde eylül ayının sonuna kadar taban puana bakılmaksızın puan üstünlüğüne göre yapılan nakil ve geçişlerin onay işlemlerini yürütecek.
MEB Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği'nde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.
Değişiklikle, "Anadolu öğretmen lisesi" ibareleri yönetmelikten çıkarıldı.
Öğrenci yerleştirme ve nakil komisyonu, rehberlik ve araştırma merkezleri bünyesinde hizmet veren özel eğitim değerlendirme kurulu kararına göre özel eğitime ihtiyacı olan ve kaynaştırma yoluyla eğitim alacak öğrencileri yetenek, sağlık ve ikamet durumlarını dikkate alarak Anadolu liseleri, Anadolu imam hatip liseleri, mesleki ve teknik Anadolu liseleri, çok programlı Anadolu liseleri ile mesleki ve teknik eğitim merkezlerine dengeli bir şekilde yerleştirecek.
Hazırlık sınıfı ve 9. sınıflara her yıl alınacak öğrenci ve oluşturulacak şube sayısı, okulun fiziki imkan ve donanımı dikkate alınarak komisyon tarafından tutanakla tespit edilecek. Fen liseleri, sosyal bilimler liseleri, spor liseleri ile güzel sanatlar liselerinde bir şubeye alınacak öğrenci sayısı 30; Anadolu liselerinde, Anadolu imam hatip liselerinde, mesleki ve teknik Anadolu liselerinde, çok programlı Anadolu liselerinde ve mesleki ve teknik eğitim merkezlerinde ise bir şubeye alınacak öğrenci sayısı 34 olacak.
Ortaöğretime yerleştirmeye esas puanla öğrenci alan fen, sosyal bilimler, Anadolu ve Anadolu imam-hatip liselerine nakil ve geçişler; okulların her birinin kendi arasında ve fen liseleri ile sosyal bilimler liselerinden Anadolu liselerine her sınıf seviyesinde gerçekleştirilecek.
Askeri lise ve polis kolejlerinden Anadolu liselerine her sınıf seviyesinde nakil ve geçiş yapılabilinecek.
Nakil ve geçiş başvurusu, temmuz, ağustos, eylül ve şubat aylarında haftada bir, diğer aylarda ise ayda bir kez olmak üzere veli tarafından öğrencinin öğrenim gördüğü okul müdürlüğüne yapılacak. Her yıl Bakanlıkça yayımlanan tercih ve yerleştirme kılavuzuna göre yapılan merkezi yerleştirme işleminin tamamlanmasından sonra hazırlık veya 9. sınıfta yerleştirme dönemi için açık kontenjan bulunması halinde eylül ayının sonuna kadar taban puana bakılmaksızın puan üstünlüğüne göre yapılannakil ve geçişlerin onay işlemleri Bakanlıkça yürütülecek.
Okulların hazırlık veya 9. sınıflarına ait nakle esas taban puanları ekim ayı başında ilan edilecek.
Anadolu imam hatip liselerinde, mesleki ve teknik Anadolu liselerinde, çok programlı Anadolu liseleri ile mesleki ve teknik eğitim merkezlerinde öğrenci sayısının fazla, derslik sayısının yetersiz olduğu durumlarda, öğrenci kontenjanı veya bir şubedeki öğrenci sayısı en fazla 4 yıl için Bakanlıkça artırılabilecek. Sınıf tekrarına kalan öğrenciler bu sayıya dahil edilmeyecek.
Yorumlar (3)
safak yavuz 6 yıl önce
pdr ciler okulda siniflarin rehberlik derslerine girmelidir. bunca sene ense yaptilar birazda calissinlar bu ulkenin cocuklari icin mucadele edecekler emekleri kutsal olacak.
edebiyat öğretmeni 6 yıl önce
pdrcinin girmediği o dersten haftalık 2 aylık 8 saat ekders alıyorsun.sen dersteysen benim eşim ailesi tarafından tacize uğrayan,kaldığı yurtta baskı gören,okulda şiddete maruz kalmış vs... çocuklarla uğraşıyor.bununla yetinmeyip üstüne ailedeki uyuşturucubağımlısı,alkolik aile üyeleriyle ve bunların tedavi ve yönlendirmeleriyle uğraşıyor.
öğretmen 6 yıl önce
bak bir yeni yöntem bulmuş bir tane rehberlikçi okulda öğrenci velilerine yalandan bir grup semineri sonra bitirme partisi yemekli ve hediyeli nasıl ama

Gelişmelerden Haberdar Olun

@