Taşımalı Eğitim İki İlimizi Geçti

Taşımalı Eğitim İki İlimizi Geçti

Şanlıurfa'da, her gün 85 bin 871 öğrenci, taşımalı eğitim sistemi kapsamında köylerinden alınıp okullara götürülüyor

 Şanlıurfa'da, her gün 85 bin 871 öğrenci, taşımalı eğitim kapsamında köylerinden alınıp okullara götürülüyor. Bu sayı neredeyse Bayburt ve Tunceli gibi illerin toplam nüfusuna denk geliyor.

Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) 2012 yılı verilerine göre, Türkiye'nin en kalabalık nüfusa sahip 9. ili olan Şanlıurfa, ilköğretimdeki öğrenci sayısı bakımından İstanbul, Ankara ve İzmir'den sonra 4. sırada yer alıyor.

Toplam 585 bin öğrencinin eğitim ve öğretim gördüğü kent, 264 taşıma merkeziyle Türkiye'de ilk sırada bulunuyor.

Kırsal kesimdeki öğrencilerin eğitimlerinden geri kalmamaları için yoğun çaba sarf edilen kentte bu kapsamda, her gün 67 bin 204 ilköğretim, 18 bin 667 ortaöğretim öğrencisi olmak üzere toplam 85 bin 871, öğrenci eğitimlerini tamamlamaları için köylerinden servislerle alınıp okullarına götürülüyor.

İki ilin nüfusu kadar

İl Milli Eğitim Müdürü Metin İlci, yaptığı açıklamada, her gün 85 bin 871 öğrenciyi eğitim alabilmeleri için evlerinden alıp okullarına taşıdıklarını söyledi.

Tam zamanlı eğitim alan öğrencilerin öğle yemeklerini de karşıladıklarını belirten İlci, öğrencilerin eğitimlerini en iyi şartlarda sürdürmesi için gereken tedbirleri aldıklarını ifade etti.

Taşımalı eğitim sisteminde okullara götürülüp getirilen öğrencilerin sayısının neredeyse Bayburt ve Tunceli gibi illerin nüfusu kadar olduğunu anlatan İlci, ''İki ilin nüfusunu her gün yerinden taşıyıp tekrar geri getirmek çok da kolay olmasa gerek. Bu anlamda yaşanabilecek sıkıntılarla ilgili halkımızın bizi takdirle karşılamasını istiyoruz'' diye konuştu.

Yatırıma alınan 256 okul var

Kentteki derslik sayısını arttırmak, sınıf mevcutlarını azaltmak için çalışmalar yürüttüklerini dile getiren Milli Eğitim Müdürü İlci, şöyle devam etti:

''2012-2013 yılında eğitim programına alınmış okullarımız var. Ama 2013 yılında da yeniden yatırım programına aldığımız 256 okulumuz var. Bu okullarımız yaklaşık 4 bin 754 dersliğe tekabül ediyor. Son 5 yılda yapılan derslik sayısı kadar yeni derslik yaptırmaya gayret göstereceğiz. Bakanlığımız, bu konuyla ilgili gerekli çalışmayı yaptı. 2013 yılı yatırım programına alındı.''

Bugün Gazetesi

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebpersonel.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.