Teklif komisyondan geçti: Maarif Vakfı kuruluyor

Teklif komisyondan geçti: Maarif Vakfı kuruluyor

Maarif Vakfı'nın kurulmasına dair komisyon çalışmasını tamamladı, vakıf için artık engel kalmadı.

  Yurt dışında çalışmalar yapması planlanan Maarif Vakfı fikirleri çerçevesindeki görüşler geçtiğimiz hafta ortaya atılmıştı. Vakıf, özellikle yurt dışında okul öncesinden üniversite eğitimine kadar geçen süre zarfında faydalı olabilmek adına çeşitli çalışmalar yapacak. Vakıf, esasında yurt dışında yaşayan Türk vatandaşlarının eğitim konusundaki başvuracağı bir merci olacak.

 Maarif Vakfı, çeşitli ülkelere çeşitli hizmetler vermesi açısından okullar, yurtlar hatta üniversiteler açacak. Konu ile ilgili olarak Türklerin yoğun olarak yaşadığı bölegelerin tespit edilip, yatırımların ve vakfa verilerecek finansal kaynağın o yönde kullanılması tahmin ediliyor. Vakıf, mütevelli heyetinden oluşacak. Mütevelli heyeti, yönetim ve denetim kurullarından oluşacak. Mütevelli heyeti, yönetim kurulu ve denetim kurulundan oluşacak vakıfta, 12 üyeli mütevelli heyeti karar organı olacak. Mütevelli heyeti üyelerinin 4'ü Cumhurbaşkanı ve 3'ü Bakanlar Kurulu tarafından atanan 7 daimi üye ile 2'si Milli Eğitim Bakanlığı temsilcisi olmak üzere, Dışişleri ve Maliye bakanlıkları ile YÖK temsilcilerinden oluşacak.

Konu ile ilgili olarak geçtiğimiz gün TBMM Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu,Maarif Vakfı Kanunu Tasarısı'nı kabul etti. Vakfın önümüzdeki haftalarda resmen kurulması bekleniyor.

 Kurulması planlanan vakıf ayrıca yurt içinde de faaliyetlerde bulunabilecek. HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.