banner476

TEOG ile öğrenci alan liselerin kontenjanları

TEOG ile öğrenci alan liselerin kontenjan ve yüzdelik dilimi açıklandı

MEB 04.07.2014, 18:40 04.07.2014, 19:45
TEOG ile öğrenci alan liselerin kontenjanları
 Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), Ortaöğretim Kurumlarına Geçiş Uygulaması çercevesinde tercihlere esas kontenjan tablolarını yayımladı.
İl ve ilçe bazında, fen ve sosyal bilimler, Anadolu, çok programlı Anadolu, mesleki ve teknik Anadolu ve Anadolu imam hatip liseleri ile özel okulların kontenjanları, yüzdelik dilimleri ile pansiyon bilgilerini içeren, tercihlere esas kontenjan tabloları Bakanlık tarafından e-okul üzerinden yayımlandı.

E-okul sayfasında yer alan açıklamada, Parasız Yatılılık ve Bursluluk Sınavına (PYBS) ilişkin açıklamaya da yer verildi. Buna göre, Yerleştirme Esas Puanına (YEP) ile öğrenci alan pansiyonlu okulları kazanarak kayıtlarını yaptıran ve parasız yatılı olarak öğrenim görmek isteyen öğrencilerden parasız yatılı okuma şartlarını taşıyanlara, cinsiyetine uygun pansiyon bulunması halinde, yatılılık kontenjanı çerçevesinde ilköğretim ve ortaöğretim kurumlarında ilgili yönetmelik hükümleri gereğince YEP'e göre yapılacak sıralama ve yerleştirme ile parasız yatılı olarak öğrenim görme hakkı sağlanacak.

Bu öğrencilerde ayrıca PYBS'yi kazanma şartı aranmayacak. Pansiyonlarda paralı yatılı kalmak isteyen öğrenciler ise kontenjanlar ölçüsünde paralı yatılı kalabilecek.

2014-2015 eğitim öğretim yılından itibaren bütün ortaöğretim kurumlarına YEP ile öğrenci yerleştirileceğinden PYBS'ye başvuran öğrencilerin tercihleri bursluluk talebi olarak değerlendirilecek. Örgün resmi ortaöğretim kurumlarına kayıt yaptıran öğrencilerden öğrenimlerine parasız yatılı olarak devam etmek isteyenler pansiyonlu okullarda doğrudan okul müdürlüğüne, pansiyonu bulunmayan okullarda ise il/ilçe yatılılık ve bursluluk komisyonlarına belgeleriyle 15 Eylül saat 17.00'ye kadar müracaat edecek. PYBS sonucu burslu okumaya hak kazanan öğrenciler de kayıt yaptırdıkları okul müdürlüğüne belgeleriyle 30 Eylül saat 17.00'ye kadar başvuracak.
Yorumlar (10)
Teog :) 6 yıl önce
şükür açıklandı
kımsız 6 yıl önce
hangi adreste acaba accil lütfennn söyleyebilirmisin
teog açıklan artıkk 6 yıl önce
ya ben bulamadım yardımcı olur musunuz?
şeyma 6 yıl önce
açıklandı mı bende gözükmüyo
sonum 6 yıl önce
sağlık meslek liselerinin kontenjanlarına nasıl giricez bi yardımcı olurmusunuzz
jshfj 6 yıl önce
bende niye gözükmüyo ya nerden bakılıyo soyler misiniz lutfeen
.. 6 yıl önce
nerede gözküyo
ayşe 6 yıl önce
açıklanmış linkine tıkladım ama olmadı açılmıyo kontenjanlar
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Gelişmelerden Haberdar Olun

@