banner476

Tüm müdür atamaları, iptal mı oldu?

Tüm müdür atamaları, iptal mı oldu?

MEB 19.06.2015, 16:27 19.06.2015, 16:30
Tüm müdür atamaları, iptal mı oldu?

 Danıştay İDDK, okul yöneticileriyle ilgili yönetmeliğin bazı hükümleri hakkında yürürlüğü durdurma istemini kabul etmişti.

Bu karardan sonra yapılan yorumlar çok kafa karıştırmaktadır.

1- Okul Müdürleri:

2014'te görev süresi uzatması yapılan tüm müdürlüklerin iptal olduğu yorumu doğru değildir. Görev süresi uzatılanlar yada uzatılmayan müdürlerin birlikte çalıştıkları ilçe müdürü ya da şube müdürleri 6 aydan az çalışmışlarsa bu kişilerin değerlendirme formları iptal olmaz sadece bu kişilerin verdiği puanlar sistem dışına atılarak yeniden değerlendirilir. Bu değerlendirme sonucunda;

- Daha önce 75 üstü almışken yeni değerlendirmede 75 altında kalanların müdürlüğü düşer,

- Daha önce 75 altı almışken yeni değerlendirmede 75 üstü alanların müdürlüğü uzatılır.

Yeni değerlendirmeden kastımız yeniden bir değerlendirme yapılması değildir. Bu kişilerin puanlarının düşülüp kalan puanların 100'lük sisteme uyarlanmasıdır.

Önemli Not: O dönemdeki tüm değerlendirmelerin iptal olması için Ek-1 Değerlendirme formunun tümden iptal olması ya da kriterlerin tümden iptal olması gerekir. Burada kısmi bir iptal vardır ve kısmı iptal kısmi değerlendirme ile çözülecektir.

2- Müdür başyardımcısı/yardımcısı :

Bu yönetmeliğe göre yapılan müdür başyardımcısı/yardımcısı görevlendirmeleri tümden iptal edilmelidir. Bu iptal daha önce burada çalışmakta olan yöneticiler için hak doğuracağı yada onların geri dönmesi gerektiği bilgisi çok da mantıklı değildir.

Burada mahkemenin vurgusu;

- Duyuru yapılmaması

- Okul müdürünün teklifine bağlı olarak tamamen keyfi görevlendirme yapılabilmesi

Noktalarındadır.

Bu durumda; görev süresi sona erenler de dahil herkesin eşit şartlarda değerlendirmeye tabi tutulması suretiyle görevlendirme yapılması gerekmektedir.

Diğer taraftan, tekrar söyleyelim ki; belirttiğimiz üzere, mahkeme kararı henüz tebliğ edilmemiştir. Tebliği beklemek gerekmektedir.

Maksut BALMUK

Öğretmen

www.memurlar.net
Yorumlar (4)
mahkeme kararları uygulansın 5 yıl önce
Meb de tüm kararı koalisyon hükümeti verecektir. Yandaş okul müdürü atama tiyatrosu bitmiştir, Türk Eğitim Sendikası üyesi 20.000 Ülkücü okul müdürü ve yardımcısı kıyımı yapan AKP ile MHP nin koalisyonuna karşıyız. Eğitim Bir Sen in tespit ettiği 21.000 okul müdürü ve yardımcısını görevden alan AKP , rekor kırarak tarihe geçmiştir. Bu zulmü hiç Unutmayacağız. Bir kanun sayesinde Eğitim Bir Sen li olmayan tüm okul müdürleri görevlerinden alınarak, yerlerine EBS li öğretmenleri mülakatla okul müdürü yapıldılar. İktidardan düşmüş MEB Mahkeme kararlarınıda uygulamayarak haksızlıklarını bugün bile hala devam ettiriyorlar , seçimlerde milletin verdikleri derside anlamamışlar. Erken seçim isteyenler daha büyük ders alacaklarının farkında değiller. Haksızlık yapanlar sizleri biliyoruz, şi̇mdi hesap zamanı geldi. Birçok ilimizde ceza ve tazminat davaları açılmış olup yeni davalarda açılacaktır. Güvendikleriniz sizi koruyamayacak.
osman 5 yıl önce
müdür yardımcılarını okul müdürü teklif etmiyor, sendika ve parti teklif ettiriyor.keşke okul müdürü teklif edebilse
iptal yok 5 yıl önce
geçmiş atamaları bağlamaz
neciphikmet 5 yıl önce
maksut bey; yazdıklarınız doğrudur, ancak bir eksiklik var. yardımcılarla ilgili bir madde daha var. o maddede diyor ki: yardımcılara da 4 yıl çalışma hakkı verilmelidir. aynı kurumda 4 yıl çalışmamış olan yardımcılar geri dönebilecektir.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@