banner476

Türk Eğitim-Sen'den MEB'e Uyarı

MEB, TÜRK İDARİ YAPISININ BÜTÜNLÜĞÜ İLKESİNİ BOZACAK ADIMLARDAN KAÇINMALIDIR

MEB 04.07.2014, 21:51 04.07.2014, 21:52
Türk Eğitim-Sen'den MEB'e Uyarı
 Yargının demokratik toplumlar için olmazsa olmaz olduğu hatta bunun tek başına yetmeyeceği, yargı kararlarının idare tarafından değiştirilmeden, savsaklanmadan  yasal süresi içerisinde  yerine getirilmesinin şart olduğu Anayasamızdaki ilgili maddelerle birlikte değerlendirildiğinde açık bir şekilde görülecektir.  İdarenin bütünlüğü ilkesi ülkemiz için son  derece  önemlidir. Bu bütünlüğün  ortadan kalkması durumunda, kamu idaresinde ahengin bozulacağı bilinmelidir. Bakanlıkların ayrı ayrı düzenlemeler yapması çalışma hayatındaki huzuru bozacaktır.
Ayrıca Türk Eğitim Sen’in  açmış olduğu davalarda  31 Ağustos 2013  tarih ve 28751 sayılı Bakanlar Kurulu Görevde Yükselme Çerçeve yönetmeliği ve 12 Ekim 2013 tarih ve 28793 sayılı Millî Eğitim Bakanlığı Görevde Yükselme Yönetmelikleriyle ilgili karar verirken  Danıştay daireleri Anayasamızın 2. Maddesindeki hukuk devleti ilkesine aykırıdır gerekçesiyle  yürütmeyi durdurma kararları vermişti ve bu kararları da  kamuoyuyla paylaşılmıştı. Bu kararlarla ilgili olarak daha önce de sorulan şu  sorular hala cevabını beklemektedir : 

“Neden diğer bakanlıklar yargı kararlarının gereğini yerine getirirken Milli Eğitim Bakanlığı yargı kararlarını işlevsizleştirmek adına kanun çıkarılması için uğraşıyor?”

“Neden Milli Eğitim Bakanlığı idarenin bütünlüğü ilkesini ortadan kaldırmak istiyor?”

“Neden Milli Eğitim Bakanlığı hukuk devleti ilkesini ayaklar altına alıyor?”

“Neden Milli Eğitim Bakanlığı kendi çalışanları arasında bazılarına öz, bazılarına üvey evlat muamelesi yapıyor?”

Halbuki, tespitlerimize göre, Milli Eğitim Bakanlığının görevde yükselme ile ilgili yargı kararını uygulaması durumunda ancak 150 kişinin yerinde değişme olacaktır. Görev yeri değişecek te olsa kazanacak kişilerin tamamı Bakanlığın yapmış olduğu mülakat sınavında başarılı olan kişilerdir. Yani bu kişiler zaten bakanlığın seçtiği kişilerdir. Kişilerde önemli bir değişiklik olmayacağına göre ;

“MEB, neden hukuka saygılı davranıp kararların gereğini yerine getirmiyor?”

“Milli Eğitim Bakanlığı bu hukuksuzluğu neden ve kaç kişi için yapıyor?”

 

“Neden diğer bakanlıklar şube müdürlüğü seçiminde yazılı ile sözlünün aritmetik ortalamasını alıyorken Milli Eğitim Bakanlığı sadece mülakatta ısrar ediyor?”

“Hâkimlik savcılık sınavlarında bile yazılı sınavın büyük çoğunluğu alınırken Milli Eğitim Bakanlığı neden bunu yapmıyor?”

“Milli Eğitim Bakanlığı müfettiş alımında bile yazlı sınavı ve mülakat sınavının aritmetik ortalamasını alırken Şube müdürlüğü seçiminde neden bunu yapmak istemiyor?”

“Ve yargı kararlarının uygulanması zorunluluğunu ortadan kaldıran kanun çıkarılıp, yargı kararları işlevsiz kaldığında yani hukuk devleti ilkesi ortadan kalktığında, bu kanunun çıkmasına sebep olup birçok eğitim çalışanını hak gaspına uğratanlar, acaba, başlarını yastığa rahat koyabilecekler mi?”

  Türk Eğitim Sen  olarak açmış olduğumuz davaların sonuç ve uygulamalarını büyük bir dikkatle  takip ediyoruz. Bu konudaki suiistimallerin ve savsaklama  çabalarının farkında olup  yasal çerçevede  gerekenin yapılacağı da bilinmelidir.

TÜRK EĞİTİM-SEN
Yorumlar (22)
poyraz 6 yıl önce
meb çalışanlarını 2 ye bölmüş ve birçok kişinin nefretini almıştır.yargı kararları acilen uygulanmalıdır.yoksa gerçekten muz cumhuriyetinden farkımız olmaz.
ALİ 6 yıl önce
yazik be ne hale getirdiler meb i yargi kararlari uygulanmıyor ülkemde
SALİH 6 yıl önce
meb ve ebs bizim için bitmiştir.
KADİR 6 yıl önce
müsteşarımız teog da yargı karalarını uygulamakl hukuk devletinin gereği demişti.şube müdürlüğünde guguk devetinin gereği mi
Hamza Aydoğdu 6 yıl önce
hamza bey hassas bi̇r ki̇ş. emi̇ni̇m bu hukuksuzluk karşisinda susacak ve hukuka karşi adim atacak bi̇ri̇ deği̇l..bi̇ri̇leri̇ mağduri̇yeti̇mizi̇ hamza beye duyurabi̇lse emi̇ni̇m haksizliğa uğrayan çocuklarina sahi̇p çikar; çünkü o da baba ve onun da evladi var...
klmn 6 yıl önce
dünya görüşüm tes ile taban tabana zıt hatta ebs ile örtüşmekte.ancak ebsnin sendikacılığının canı cehenneme.tes sendikacılığın hakkını veriyor
Hukuk 6 yıl önce
devam eden dava için yasa çıkartılmaz teklif bile edilemez anayasaya aykırı ve suçtur ilgililere duyrulur
Yetkililer 6 yıl önce
eğer hakkını yargı yolu ile alamazsa başka hangi yol ile alabilirsin soruyorum yetkililere
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Gelişmelerden Haberdar Olun

@