banner476

Yeni sistemde merkezi sınavın yüzde 30'u alınacak

Öğrencinin 4 yıllık başarı puanının öncelikli olacağı merkezi sınavın, genel başarı notuna etkisi en fazla yüzde 30 olacak. Açık uçlu sorularla yapılacak sınavlar, MEB'in oluşturacağı komisyonlar tarafından değerlendirilecek.

MEB 02.10.2017, 09:27
Yeni sistemde merkezi sınavın yüzde 30'u alınacak

Doruk ÇAKAR

Başbakan Binali Yıldırım'ın ipuçlarını verdiği merkezi sınav sisteminde, öğrencinin başarısına ilişkin ana belirleyici, 4 yıllık başarı notu olacak. Öğrencilerin 5, 6, 7 ve 8'inci sınıf notlarından hareketle 4 yıllık başarı notu tespit edilecek. Bu notun yanı sıra öğrenciler, açık uçlu sorulardan oluşacak merkezi sınavlara kendi okullarında girecekler. Öğrencilerin liseye yerleştirilmesinde 4 yıllık başarı notu yüzde 70, merkezi sınav sonuçlarında aldığı not ise yüzde 30 oranında etkili olacak. Bu formülle liseye yerleştirme puanı hesaplanacak ve öğrenciler bu puana göre tercih yapacaklar.

MAĞDURİYETLER GİDERİLDİ

Kaldırılan TEOG uygulamasında ise öğrencinin 4 yıllık başarı ortalaması yüzde 30, TEOG sınavlarında aldığı not ise yüzde 70 oranında etkili oluyordu. Orta öğrenim sürecinde çok başarılı olan birçok öğrenci, sınav stresi nedeniyle TEOG'da başarı sağlayamadığı için liseye geçişte istediği okula gidemiyordu. Yeni sistemle birlikte orta öğretim başarısı ana belirleyici olacağı için sınav stresi nedeniyle başarılı olamayan öğrencilerin mağduriyeti de giderilmiş olacak.

Kağıtları komisyon değerlendirecek

Açık uçlu soruların ilk kez uygulanacağı sisteminde öğrencilerin kağıtları MEB tarafından oluşturulacak zümre komisyonlar tarafından değerlendirilecek. Öğrencilerin cevap kağıtları komisyona isim ve kimlik bilgileri gizli olarak iletilecek. Böylece torpil ve usulsüzlük olasılıklarının önüne geçilmiş olacak.

AA

Yorumlar (16)
Ali07 3 yıl önce
Özel okulların hormonlu notları nasil önlenecek merak ediyorum
Hasan Yıldırım 3 yıl önce
okul puanının %70, sınav puanının yüzde otuz olması sadece öğrencinin notlarını şişiren özel okulların işine yarar. sakın düşünmesinler. büyük vebal altına girerler.
İffet 3 yıl önce
Sınav sadece belli okullar için olmalı. Öğrenci evine yakın okula gitmeli. Aileler ulaşım nedeniyle sıkıntıda. Bu sistemle sınav kalkmış olmuyor.
Mustafa 3 yıl önce
Keske bu teoğ sınavını 45 gün kala değilde daha önceden söyleseydiniz bari öğrenciler hayal kırıklığına uğramaz ve 2 yıldır emek verdikleri kurslar boşa gitmezdi...
:( 3 yıl önce
özel okulların şişirme notları ne olacak acaba merek konusu ....... where is the adalet ????????????????*
Hose 3 yıl önce
komik geliyor. acık uçlu soru diye kısa cevaplı yoruma dayalı olmayan ezber sorular var. hormonlu nota yüzde 70 , yazık öğretmeni tamamen aradan çıkarın eğer adalet olacaksa
Antepli 3 yıl önce
Sadece özel okullar değil, ilimizin başarılı bir okulunda çalışıyorum. Bazı bölgelerden nakil yoluyla gelen öğrencinin not ortalamasına bakıyorum çok yüksek. Kendi okulunda ilk 5 te olan öğrenci benim okulumda ilk 50 ye bile giremiyor. Bence TEOG daha objektifti. Tabi özel okuldan 95 ortalamayla mezun olup 300 yerleştirme puanı alamayanları söylemiyorum. Bu sistem sadece zengin çocuğuna yarayacak.
Gokturk 3 yıl önce
Gaziantep ozel Anadolu lisesi öğrencileri 300 puanla okula girmiş.not ortalamaları 100.benim çocuk fen lisesinde devlet okulu 85 .adalet zenginler için mi..yazık günah bu işte.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Gelişmelerden Haberdar Olun

@