banner476

MEBBİS, E-rehberlik modülü nasıl çalışır, ne işe yarar?

MEBBİS'te e-rehberlik modülü nerededir, nasıl çalışır, modülde hangi işlemler yapılır?

Mebbis 12.03.2020, 16:29 19.03.2020, 22:12
MEBBİS, E-rehberlik modülü nasıl çalışır, ne işe yarar?

 Milli Eğitim Bakanlığı İletişim Sistemleri(MEBBİS) üzerinde bulunan e-rehberlik modülü, öğretmenlerin, okul/kurum yöneticilerinin ve ilçe-il yöneticilerinin T.C kimlik numarası/kullanıcı adı ve şifreleri ile eriştikleri bakanlığın MEBBİS sistemine bağlı e-rehberlik işlerini yürütmek için oluşturulmuş dijital bir platformdur.

 MEBBİS, e-rehberlik modülü ekranın sol kısmında bulunmaktadır. Modülün içinde rehberliğe dair şu sekmeler ve hizmetler yer almaktadır:

 Notlar ve Duyurular
Tercih Danışmanlığı - Öğretmen İşlemleri
Rehberlik Programı Hazırlama
Rehberlik Hizmetleri Veri Girişi
Rehberlik Hizmetleri Raporlama
RAM - Görüntüleme İşlemleri
Okul Müdürü İşlemleri
Öğrenci Yönlendirme İşlemleri

MEBBİS, genel anlamda bakanlığı, okul/kurum idarecilerini, rehber öğretmenleri ve sınıf rehber öğretmenlerini ilgilendirir. Bu modülde öğretmenler tercih danışmanlığı yapabilir. Bakanlığın belirlediği genel hedefler dışında rehber öğretmenler okula ait özel hedefler hazırlayabilir ve okul idaresine sunabilir. Rehberlik hizmetleri ile ilgili program hazırlanabilir ve veri girişi sağlanabilir.

 E-rehberlik modülü rehber öğretmenler ve okul idaresinin Rehberlik Araştırma Merkezi ile koordineli çalışmasına da olanak sağlar. Bu modülden RAM'a öğrenci gönderilebilir ve ilgili öğrencilerin değerlendirilmesi sağlanabilir.

MEBBİS e-rehberlik modülüne giriş için tıklayınız

 MEBBİS, e-rehberlik modülü özellikle rehber öğretmen ve okul idarecisinin evrak yükünü, kağıt israfını minimuma indirmekte ve genel olarak beğenilmektedir.

 

Yorumlar (1)
Ömer 7 ay önce
İptal Etti zaten kaldır haberi

Gelişmelerden Haberdar Olun

@