banner476

MEBBİS Hizmet Puanı Hesaplama Nasıl Olur?

MEBBİS üzerinden öğretmenlerin hizmet puanı hesaplama ekranı nerededir? Puan, nasıl öğrenilir?

Mebbis 30.03.2020, 15:59
MEBBİS Hizmet Puanı Hesaplama Nasıl Olur?

 Milli Eğitim Bakanlığı İleşitim Sistemleri(MEBBİS) üzerinden öğretmenlerin hizmet puanı bilgisi sunulmaktadır. Puan bilgisi, öğretmenlerin kişisel MEBBİS sistemleri üzerinden sunulmaktadır. Peki, öğretmenlerin hizmet puanı hesaplaması nasıl olur? Puan, güncel olarak nasıl hesaplanır? Tayin dönemleri için geçerli puanlar nedir? sorularının cevaplarına yanıt arayacağız.

 Öğretmenler T.C kimlik numaraları ve kişisel şifreleri ile mebbis.meb.gov.tr üzerinden giriş sağladıklarında sol ekranda bulunan kişisel bilgiler modülü içerisine giriş yaparak Hizmet Puanı Hesaplama sekmesinden puanlarını görebilmektedirler. Burada sunulan hizmet gereği, ileri bir tarih için hizmet puanı hesaplaması yapılabilir.

 MEB, öğretmenlerin il içi, illerarası ve özür grubu tayinlerinde ilgili tayin dönemini içeren kılavuzdaki tarihe göre atama gerçekleştirir. Örneğin, ağustos ayında yapılacak özür grubu atamalarında bakanlık 30 Eylül 2020 tarihini baz alacaksa, öğretmenin o tarihe denk gelen hizmet puanı atamaya esas puan olarak kullanılır.

 Öte yandan kalkınmada 1. öncelikli bölgelerde görev yapan öğretmenler doğu hizmetini tamamladıktan sonra görev yeri veya eşdeğer bir görev yerinde çalışmaya devam ederse ek puan alabilmektedirler. Ek puan almaya devam etmek için tayin olunan zamanda doğu hizmetini tamamlamamış olma şartı vardır. Doğu hizmeti bitimini takip eden 1. yıl %25, 2. yıl %50, 3. ve takip eden yıllarda %100 artırımlı hizmet puanı verilir.

Örneğin:

3. hizmet bölgesinin 5. bölgesinde çalışan bir öğretmenin 3/5 yıllık hizmet puanı 26 ve doğu görevi 4 yıldır. Bu öğretmen;

1. yıl 26 puan

2. yıl 26 puan

3. yıl 26 puan

4. yıl 26 puan alır.(Doğu hizmeti biter)

5. yıl 33 puan alır.(%25 artırımlı)

6. yıl 39 puan alır.(%50 artırımlı)

7. yıl 52 puan alır.(%100 artırımlı)

8. yıl 52 puan alır.(%100 artırımlı)

Takip eden yıllar öğretmen tayin istemezse her yıl 52 puan almaya devam eder. Artırımlı hizmet puanı 2012 yılı ve sonrasında göreve başlayan öğretmenler için geçerlidir.

 

 Destekleme ve Yetiştirme Kurslarında öğretmenlere her dönem için hizmet puan eklenmektedir. Sınıf öğretmenleri için İlkokulda Yetiştirme Programı(İYEP) için herhangi bir ek hizmet puanı yoktur. 

 Son olarak, öğretmenler Milli Eğitim Bakanlığı kadrolarına atanmadan önce ek ders karşılığı(ücretli) öğretmen veya özel sektörde öğretmen ise çalıştığı süreleri bağlı bulunduğu il veya ilçe milli eğitim müdürlüklerine dilekçle ile başvurarak hizmet puanı olarak saydırabilir. 

 MEB, Öğretmenlerin hizmet puanı hesaplama ekranı/sorgulama ile ilgili her şey bu ekranda olacak. Bizi takip etmeye devam ediniz.

Mebpersonel.com / Özel Haber

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@