banner476

MEBBİS İl Dışı Tayin Başvuru Girişi

MEBBİS'te illerarası tayin başvurusu nasıl yapılır? MEBBİS başvuru ekranı...

Mebbis 17.03.2020, 16:05 19.03.2020, 22:12
MEBBİS İl Dışı Tayin Başvuru Girişi

 Milli Eğitim Bakanlığı İletişim Sistemleri(MEBBİS) üzerinden bir çok dijital işlem gerçekleştirilmektedir. Bakanlığa bağlı olarak çalışan ve eğitim öğretim hizmetleri sınıfında yer alan öğretmenlerin tayin başvuruları da bu sistem üzerinden gerçekleştirilmektedir.

 Bakanlığın belirlediği takvime göre her yıl haziran ayı içerisinde gerçekleştirilen isteğe bağlı illerarası yer değiştirme işlemleri ve kamuyounda il dışı tayin olarak bilinen işlemler MEBBİS üzerinden başvuru modülü aracılığı ile gerçekleştirilmektedir. Bakanlık, bazı yıllarda ihtiyaç ve talep halinde eylül ayında 2. il dışı tayin hakkı da tanımaktadır fakat esas olan bu tayinlerin yılda 1 defa yapılmasıdır.

 MEB, kişisel MEBBİS kullanıcı adı(T.C kimlik numarası) ve şifreleri ile giriş sağlayan öğretmenlerin tercihlerini başvuru modülünden almakta, bu tercihler yayımlanan takvime göre belirli tarihler arasında olmaktadır. Yani öğretmenler, her istedikleri zamanda tayin isteyememektedir.

 Tayin başvurusu şartını sağlayan(bulunduğu okul/kurum'da 3 yıl görev yapmış olma) her öğretmen illerarası yer değiştirmek için bu modülü kullanabilir. Ön başvuru ekranından sonra tercih hakkı olan öğretmenlere gitmek istedikleri il ve branşlarında bulunan norm açıklarına göre okul/kurum tercihi yaptırılır ve ilgili mercilere onaylatılır.

 Bakanlık, hizmet puanı esasına göre atamaları gerçekleştirir ve ataması olan öğretmen 15 gün içerisinde eski görev yerinden ilişiğini keserek yeni görev yerine başlar. Bu zaman zarfındaki ''15 gün'' öğretmenin atama kararnamesinin kendisine tebliği ile başlar.

 İlgili süre içerisinde eski görevinden ayrılıp yeni görevine başlamayan öğretmenlerin ataması iptal edilir. İdareci konumunda yer değiştiren öğretmenin idareciliği düşer. Ayrıca tayin olan öğretmenlere ilgili mevzuat gereği yolluk ödemesi yapılır.

MEBBİS'e Giriş İçin Tıklayınız

 Tüm bu iş ve işlemlerin bir çoğu MEBBİS üzerinden başvuru modülü ekranından yapılır. 2020 yılı ve daha sonraki yıllar  için öğretmenlerin isteğe bağlı yer değiştirme başvuruları, tercihler, atamalar, yapılacak iş ve işlemlerle ilgili her türlü bilgi, belge, dokuman, kılavuz ve bakanlıkça yayımlanan duyurular bu ekranda olacak. Bizi takip etmeye devam ediniz.

 Mebpersonel.com / Özel Haber

 

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@