Milli Eğitim Bakanlığından  tabela ayarı

Milli Eğitim Bakanlığından tabela ayarı

Son zamanlarda Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı okul tabelalarındaki Arapça yazıların çoğalmasının ardından 15 Temmuz 2021'de yayınlanan Resmi Gazete'de tabelalarda yönetmelikte değişiklik yaptı.

Türkiye'nin çeşitli illerinde Milli Eğitim Bakanlığı onaylı özel eğitim kurumlarının tabelalarınında, Türkçe isimden önce Arapça isime yer verildiği görülüyordu. Sosyal medyadan tepki gösterilen bu uygulama 15 Temmuz 2021 tarihli Resmi Gazete'de yayınlanan yönetmelikle artık son buldu.

25 Ekim 2020'de Ankara'nın Mamak ilçesinde bulunan bir özel okulun tabelasında Arapça kullanılmasıyla gündeme gelen uygulama tepki çekmişti.

15 Temmuz 2021'de Resmi Gazete'de yayınlanan yönetmelikte ''Bakanlık merkez ve taşra teşkilatı ile Bakanlığa bağlı kurum, kuruluş, resmî ve özel tüm eğitim kurumlarının tabelaları; Bakanlıkça hazırlanan ve yürürlüğe konulan kılavuzda gösterilen örneklere uygun renk ve yazı tipinde olmak kaydıyla Türkçe yazılır'' denilerek bu uygulamaya son verildi.

Bu yönetmeliğe göre artık Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı olan tüm kurum ve kuruluşlarda kullanılacak olan tabelaların dili Türkçe olacak.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum