22.10.2014, 17:49 14783

Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Taslağında Göze Çarpanlar

Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Taslağında Göze Çarpanlar 

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından öğretmenlerin  Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği Taslağı www.ikgm.meb.gov.tr  adresinden yayınlandı. Taslak üzerinde yapılacak değerlendirmeler sonrası öğretmen atama ve yer değiştirme yönetmeliği son halini alıp Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girecek.

Öğretmenlerin http://www.meb.gov.tr/katilimmodulu/giris.php adresinden taslağı değerlendirmeleri bakanlığın taslak üzerinde değişiklik yapmasını sağlayacaktır. Görüş ve önerilerinizi yukarıdaki linkten mesaj yolu ile iletebilirsiniz. Bakanlığın çıkardığı yeni atama ve yer değiştirme yönetmeliği taslağı bazı yenilikleri de beraberinde getiriyor. Olumlu maddelerin yanında olumsuz maddeler de göze çarpıyor. Adana’dan Can hocamla taslağı tartışırken YETMEZ AMA EVET görüşünde karar kıldık.

Değişen ve yeni eklenen maddelerden en göze çarpanları:

Hizmet puanları
MADDE 28-(4) Bir defaya mahsus olmak ve lisansüstü eğitimlerden yalnızca en yüksek öngörülen puan dikkate alınmak üzere doktora öğrenimini tamamlayanların hizmet puanlarına 90, tezli yüksek lisans öğrenimini tamamlayanların hizmet puanlarına 44, tezsiz yüksek lisans öğrenimini tamamlayanların hizmet puanlarına 36 puan eklenir.
Öğretmenlerin kendilerini geliştirmeleri açısından yapacakları üst öğrenimlere verilecek hizmet puanı gerçekten güzel bir düşünce olmuş. Keşke ikinci üniversite bitirenler için de ekleme yapılması düşünülseydi. Söz gelimi 4 yıllık üniversite bitirenlere 20 puan, 2 yıllık bitirenlere 10 puan verilebilir. Burada açıklanmayan bir konuda tezli yüksek lisans yapan bir öğretmen 44 puanını Mebbis’e işlettikten sonra doktorasını yaparsa sonradan bu öğretmene 46 puan daha verilecek mi ? ya da tezsiz yüksek lisans yapan bir öğretmen 36 puanı aldıktan sonra bir de tezli yüksek lisans yaparsa aradaki 8 puanlık fark sonradan eklenebilecek mi ?

Zorunlu çalışma yükümlülüğü ertelenecekler

MADDE 33- Bu maddeye daha önceki yıllarda kılavuzda yer alan aşağıdaki madde de eklense birçok öğretmenimizin mağduriyeti giderilebilir.
X) Her ikisi de öğretmen olan eşlerden birinin zorunlu çalışma yükümlülüğünü tamamlamış ya da bu yükümlülüğe tabi olmaması hâlinde öğretmen olan eşinin zorunlu çalışma yükümlülüğü ertelenir.


Aile birliği mazeretine bağlı yer değiştirme

b) Öğretmenin eşinin de Bakanlıkta görev yapıyor olması halinde, daha fazla hizmet ihtiyacı duyulan yere,
c) Öğretmenin eşinin başka kamu kurumunda görev yapıyor olması halinde kurumlar arasında gerekli koordinasyon sağlanmak suretiyle her iki kurumun da öncelikli hizmet ihtiyacının bulunduğu yere,
ç) Öğretmenin kamu personeli olmayan eşinin, talep edilen yerde kesintisiz son üç yıl sosyal güvenlik primi ödemek suretiyle kendi adına veya bir hizmet akdi ile işverene bağlı olarak çalışmış ve halen çalışıyor olması halinde bu durumda olan eşin bulunduğu yere,
d) Öğretmenin milletvekili, belediye başkanı, muhtar veya noter olan eşinin bulunduğu yere,
atanması suretiyle yapılabilir.

Yukarıda yazılan maddeler gerçekten çok can yakacak maddeler öğretmenler açısından. Eşi de MEB personeli olan öğretmenimiz Şırnak’ta çalışıyor eşi de Ankara’da. Şırnak’ta ki öğretmenimiz Ankara’ya eş durumu istediği zaman bakanlık b fıkrasına göre daha fazla hizmet ihtiyacı duyulan yer nedeni ile Ankara’da çalışan eşin Şırnak’a tayin istemesini isteyecek. Bunun yanında c fıkrasına göre öğretmenimizin eşi başka bir kamu kurumu personeli ise kurumlar arası koordinasyon sağlamak sureti ile yapılacağından bahsediliyor. Özür grubu tayin kılavuzu yayınlanıp tercihlerin alınmaya başlaması yaklaşık bir ayı buluyor ki ülkemizde katlar arası evrak gidiş gelişini bırakın odalar arası evrak gidiş gelişi haftalar sürebiliyor. Bu sorun nasıl giderilir kurumlar arası yazışmalar yetişir mi orasını bekleyip göreceğiz. Ç fıkrasında belirtilen öğretmenin kamu personeli olmayan eşinin, talep edilen yerde kesintisiz son üç yıl sosyal güvenlik primi ödemesi ifadesi şimdiye kadar yayınlanan kılavuzlardaki 360 günlük pirim ödemesinin çok çok üstündedir. Yeni evlenen, eşi özel sektörde çalışan bir öğretmen bu maddeye göre 3 yıldan önce eşinin yanına gelemeyecek ya da eşi özel sektördeki işini bırakacak. Eşi 1 yıldır çalışan 2 yıl daha bekleyecek.
Bu maddeye bir fıkra daha eklenerek Görevli olduğu yerleşim yeri dışında bir ortaöğretim kurumunu merkezi sınavla kazanan çocuğu bulunan öğretmenler, çocuğunun öğrenim göreceği yerde çocuğunun yatılı öğrenim görme imkanı yoksa buralarda alanlarında ihtiyaç bulunması ve gerekli diğer şartları taşımaları kaydıyla kesin kaydını yaptırdığı yıl ile sınırlı olmak üzere yer değiştirme isteğinde bulunabilirler denilmeli idi.

Kontenjanların belirlenmesi

MADDE 11- (1) Bakanlığa atama izni verilen öğretmen kadrolarının en fazla %1'i yeniden atama ve kurumlar arası yeniden atamada kullanılır.
2012 ye kadar %7 olan yeniden atama ve kurumlar arası atama bu kılavuzda da memur öğretmenlerin önüne çekilmiş en büyük set olarak görünüyor. Bundan sonrada artık %1 den yukarılara çıkması oldukça zor.

Öğretmenlerin aynı eğitim kurumunda azami çalışma süresi

MADDE 35-6) Birleştirilmiş sınıf uygulaması yapılan eğitim kurumlarında görev yapanlar hariç olmak üzere, alanı sınıf öğretmeni olan öğretmenlerden ara sınıflarda görev yapmakta iken aynı eğitim kurumunda sekiz yıllık görev süresini dolduranların başka eğitim kurumuna atamaları, aynı öğrencilerle devam etmeleri şartıyla 4'üncü sınıfı okuttukları ders yılının sona erdiği tarih itibarıyla yapılır. Sınıf öğretmenleri için güzel bir uygulama. Ancak buradaki alanı sınıf öğretmeni ifadesinden kasıt üniversitesi mezuniyeti başka bölümlerden olup bakanlık atama alanı sınıf öğretmenliği olanlar mı yoksa sadece üniversite mezuniyeti  sınıf öğretmenliği olanlar mıdır?

Sağlık mazeretine bağlı yer değiştirme

MADDE 37- (1) Öğretmenlerden kendisi, eşi, annesi, babası, bakmakla yükümlü olduğu çocukları veya yargı kararı ile vasi tayin edildiği kardeşlerinin hastalığının görev yaptığı yerde tedavisinin mümkün olmadığı ya da mevcut görev yerinin söz konusu kişilerin sağlık durumunu tehlikeye düşüreceğini eğitim ve araştırma hastaneleri veya üniversite hastanelerinden alınacak sağlık kurulu raporu ile belgelendirenler, sağlık mazeretine dayalı olarak yer değiştirme isteğinde bulunabilir.Bu fıkrada da sağlık rapor almak oldukça zorlaştırılmış (aslında olması gereken) oluyor. Sadece eğitim ve araştırma hastaneleri veya üniversite hastanelerinden alınabilecek.

İhtiyaç ve norm kadro fazlası öğretmenlerin yer değiştirmeleri

MADDE 42- (1) Eğitim kurumunun ya da bölümün kapanması, program değişikliği, Bakanlığın öğretmenliğe atanacakların tespitine ilişkin kararıyla ders kaldırılması ya da norm kadro esasları gereğince yapılacak düzenlemeler sonucu öğretmen fazlalığı oluşması halinde;
il içinde alanlarında ihtiyaç duyulan eğitim kurumlarına mazeretleri ve tercihleri de dikkate alınmak suretiyle atanır. Burada da özür durumları olan öğretmenlerin norm fazlası olması halinde özürlerinin dikkate alınacağı belirtilmiştir. Mazereti olan öğretmenleri resen atama yapmayı zorlaştıran bir madde.
Yorumlar (12)
ulas 6 yıl önce
becayiş yönetmeliğe girmelidir. becayiş olmazsa öğretmen atamaları tamamen kilitlenecektir. bu konuda da sendikaların görüş bildirmesi uygun olacaktır.
fizik 6 yıl önce
bu çok saçma ne demek ihtiyaçı fazla olan yere eşi atanır diyor pekii diğer yerdeki ihtiyaçı neyle kapatacak ha açık olmaz o zaman mantıklı meb bu yanlıştan hemen dönmelidir.
turk 6 yıl önce
son 3 yıl kesintisiz sigorta çok saçma, zaten 3 yılını dolduran tayin isteyebiliyor. son 5 yıl veya 10 yıl içinde 3 yıl sigorta denirse böylece kişinin uzun dönemdir çalışmışlığı kontrol edilmiş olur. adam 1 gün yatırmasa 3 yılda tayin isteyemez
neyin kafasındalarki 6 yıl önce
zaten birkaç yıldır il emrinin kalkmasıyla boş kadro yoksa atama olmuyor.. boş kadro olduğunda da hayır burada daha fazla açık var denilip istenmeyecek mi?
didemmmmmmm 6 yıl önce
böyle sçmalık yok yaa.. nasıl bir mantıkla bunu düşünüp yazdılarsa rezalet ya...
veli 6 yıl önce
atandıktan sonra hemen evlen bir sene sonra eş tayini ile gel olacak iş mi 10 sene kalan ne yapacak bu sebeple ihtiyaç olan yere atama yapılsın
evde kalan öğretmenler yorum yazmayın 6 yıl önce
yok evlilere laf atıyorsunuz böyle evlilere laf atacagınıza kendinize eş arayın hatta neden evde kaldım diye sorgulayın
aile 6 yıl önce
anayasadaki aile bütünlüğünü böyle sağlayacaklar herhalde...
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Gelişmelerden Haberdar Olun

@