10 Eylül'de atama 11 Eylülde görev başı

10 Eylül'de atama 11 Eylülde görev başı

Milli Eğitim Bakanlığı 10 Eylül'de atamaları yapacak. Öğretmenler 11 Eylül'de görevlerine başlayacak

 

Milli Eğitim Bakanlığı, Eylül'de 40 bin yeni öğretmen ataması yapacak. Bakanlık ayrıca, atıl durumda bulunan fazla sınıf öğretmenlerine branş değiştirme olanağı getirirken eş durumundan tayinlerde hem öğretmen çiftlere hem de eşi kamu kurumu çalışanı olan öğretmenlere yeni bir ümit verdi. Bakanlık'tan yapılan açıklamada, ilk atama yoluyla 40 bin kadrolu öğretmen ataması yapılacağı bildirildi. Başvurular 3-9 Eylül arasında elektronik ortamda yapılacak. Atamalar 10 Eylül 2012'de bilgisayar ortamında gerçekleşecek. 11 Eylül'de göreve başlayacak olan atanan öğretmenler 12 Eylül-16 Eylül arasında uyum eğitimine alınacaklar.
Sınıf öğretmenlerine atama
Bakanlık, sayısı fazla olan ve atıl duruma düşmüş olan sınıf öğretmenliği mezunlarının ihtiyaç duydukları branşlara geçmeleri için düzenleme yaptı. Alan değişikliğine 10-13 Eylül arasında başvurular alınacak ve 14 Eylül'de atamaları yapılacak. Atananlar görevlerine 17 Eylül'de başlayacak. Bakanlık, öğretmen eşlerden birinin ataması norm açığı bulunmaması nedeniyle yapılmayan durumlarda atanan eşin ilişiği kesilmiş ilk görev yerine dönebileceğini bildirdi. Atananın ilişik kesmemiş olması kaydıyla dilekçeyle başvurması ve İl Milli Eğitim Müdürlüğünce Bakanlığa durumu bildirmesi durumunda iptalin gerçekleşeceği belirtildi. Bakanlık, zorunlu yer değiştirmeye tabi asker, polis, hakim, savcı kaymakam gibi kamu personelinin öğretmen olan eşlerinin, 2012 yaz dönemi özür durumuna bağlı yer değiştirmeler kapsamında atanamayanların değerlendirildiğini belirtti.
Bakanlıklar arası işbirliği olacak
Milli Eğitim Bakanlığı, kamu kurum ve kuruluşlarında gerçekleşecek tayinlerin öğretmen ihtiyacına göre planlanması için harekete geçti. Üzerinde çalışılan model, "eş durumundan" tayinlerin diğer kurumlar tarafından öğretmenler dikkate alınarak planlanmasını öngörüyor. Bakanlık, il emrinin kaldırılmasının ardından eşinin görev yerine atanamayan öğretmenlerin sorununu masaya yatırdı. Buna göre, öğretmenler ve diğer kamu personelinin aile birliklerinin bozulmaması için kamu kurumları kendi personelini tayin etmeden önce Bakanlıkla irtibata geçecek. Bakan Ömer Dinçer'in duyurduğu "kamuda koordineli tayin" formülüne göre, Türk Silahlı Kuvvetleri, İçişleri Bakanlığı ve Adalet Bakanlığı'nda görevli personelin tayinleri, Eğitim Bakanlığı'nın öğretmen ihtiyacı gözetilerek eşgüdüm içinde yapılacak. Bu amaçla Milli Eğitim, Milli Savunma, İçişleri ve Adalet Bakanlığı bürokratları bir araya gelerek tayin dönemlerini ve atama yapılacak yerleri birlikte belirleyecek. Eşi öğretmen olan personel öncelikli olarak Mili Eğitim Bakanlığı'nın öğretmen ihtiyaçlarına göre tayin edilecek. Yani, Milli Savunma Bakanlığı, tayinini yapacağı personeli önce eş durumuna göre ayıracak. Bakanlık yetkilileri, "Kurumlarla koordinasyon sağlarsak hiçbir öğretmenimiz ailesinden ayrı kalmayacak. Bir askerin, polisin, hakimin ya da kaymakamın tayini öğretmen eşi dikkate alınarak yapılacak" dedi.
  

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebpersonel.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

7 Yorum